Ikona 04:00 min Ikona 17.04.2008

Web 3.0 – przyszłość Internetu i pozycjonowania?

 

Web 3.0 – przyszłość Internetu?

 

Komputer inteligentny i intuicyjny, odpowiadający na pytania i wyszukujący informacje dopasowane do naszego profilu albo władza robotów nad ludźmi, czyli era matrixa – pod tajemniczą nazwą „web 3.0” kryją się różne wizje rozwoju Internetu.

 

To było

 

Na początku było słowo, czyli Internet w wersji Web 1.0 pomyślany jako ogromne składowisko użytecznych informacji, oparty na prostym kodzie html, w którym strony tworzyli tylko i wyłącznie administratorzy sieci. Użytkownik był pasywnym odbiorcą przedstawianych treści. Jednak szybko okazało się, że internautom marzy się sieć jako przestrzeń, gdzie mogą się „pojawić” i zabrać głos.

 

To jest

 

Pięć lat temu nastała epoka Web 2.0 – to, co doskonale znamy i wykorzystujemy na co dzień. Środek ciężkości jest tu przesunięty w kierunku użytkownika. Autorzy przygotowują serwis, ale jądrem jego funkcjonowania są internauci, którzy dostarczają zawartości (np. zdjęcia, pliki wideo, linki do ciekawych stron internetowych itp.) oraz tworzą społeczność i dostarczają informacji na większą skalę, niż byłaby to wstanie zrobić jakakolwiek organizacja. Przykładem jest chociażby funkcjonowanie Wikipedii, Naszej Klasy, You Tube’a.
Elementy wyglądu stron typowe dla Web 2.0 to: zaokrąglenia, duże czcionki i efekt „mokrej podłogi”, wykorzystanie mechanizmu wiki, blogów, udostępnianie interfejsów XML (umożliwiają innym stronom i programom korzystanie z danych).

Charakterystyczne dla Web 2.0 jest także wykorzystanie przez Google mechanizmu oceny stron na podstawie parametru PageRank, czyli ilości odsyłaczy prowadzących do danej witryny.

Cechy Web 2.0, głównie tworzenie więzi społecznych wirtualnych w miejsce realnych, szablonowość i „nudę” pastelowych barw, chaotyczność i nadmiar informacji niemożliwych do przetrawienia, prowokują krytykę Internetu. Jednak jego rozwoju nie da się zatrzymać. Pytanie brzmi tylko, w którą stronę ów rozwój zostanie skierowany i jaki będzie miał wpływ na pozycjonowanie?

 

To będzie?

 

Od pewnego czasu mówi się o Web 3.0, ale nikt nie podjął się spójnej definicji tego zjawiska. Wizjonerzy Internetu i firmy wprowadzające nowe technologie mówią bowiem o różnych pomysłach i aspektach rewolucji w sieci.
Web 3.0 zatem to:
sztuczna inteligencja oparta na sieci semantycznej – moglibyśmy zadać wyszukiwarce pytanie („gdzie mogę zjeść dobrą i tanią kolację w Krakowie?”), które robot sieciowy zrozumie i na które wprost odpowie;
sieć, w której informacje są logicznie poukładane i maksymalnie czytelne dla wyszukiwarek;
– komputer, który – w oparciu o dane, jakie ma na nasz temat – będzie inteligentnie otwierał strony dla nas użyteczne, lokalizował produkty, dane, fizyczne położenie różnych ludzi;
Internet bez granic między: stronami, webem a desktopem, mobilem a demobilem, człowiekiem a siecią, tożsamościami.
Czarne przewidywania związane z tymi planami dotyczą stopnia uzależnienia ludzi od Internetu. Mówi się wręcz i „Internecie bez ludzi”, czyli przejęciu władzy nad informacją – a więc i ludźmi – przez roboty posiadające sztuczną inteligencję – jak to miało miejsce w kultowych filmach braci Wachowskich. Kontrowersyjnie brzmią też przewidywania, że ludzie i Sieć zaczną przebywać ze sobą bez udziału klawiatury i bez widocznego udziału komputerów. Będą to być może interfejsy mózgowe lub różnorodne implanty.
Wskazuje się, że na przykład Wii (konsola gier lokalizująca ruch w trzech wymiarach) oraz komórka-komputer iPhone to urządzenia zapowiadające standard Web 3.0.

 

Co to znaczy dla biznesu?

 

Jak to naprawdę będzie od strony technologicznej – nie wiadomo. Warto jednak rozważyć, że będzie to na pewno miało przełożenie na działalność i pozycjonowanie stron firmowych w sieci.

Web 3.0 ma wpłynąć również bardzo mocno na reklamę i podejście do sprzedawania produktów. Zanim kupimy, możemy porównać ceny i przeczytać opinie. Po dokonaniu zakupu możemy nasz produkt sfotografować, nagrać video, opublikować te informacje na blogu, na YouTube, a jeśli nasza opinia będzie ciekawa i zdobędzie popularność, możemy również w ten sposób zarobić.

Przekaz dla firm jest prosty – zamiast się reklamować, wejdźcie w dialog z internautami. Szacuje się, że rynek produktów i usług opartych o sieć semantyczną wzrośnie w ciągu następnych trzech lat z 7 do 50 miliardów dolarów. Skoro firmy inwestują w Web 3.0, nie można tego bagatelizować – również w przypadku pozycjonowania.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.4 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Wyrażenia kluczowe Ikona 03:35 min 06.05.2008 Najważniejszym elementem skutecznego marketingu w wyszukiwarkach jest odpowiedni dobór słów kluczowych. Musimy wczuć się w internautę poszukującego w sieci informacji czy usług, które oferujemy za pośrednictwem naszej strony. Nie jest to wbrew pozorom takie proste. Bogate doświadczenie i wiedza zdobyte na przestrzeni lat przez Sunrise System, pozwalają nam jednak przewidzieć, jakie słowa kluczowe okażą się dla Państwa potrzeb najskuteczniejsze. W niniejszym artykule pokrótce przybliżamy to zagadnienie. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 02:40 min 19.06.2008 Roboty chodzą, węszą i robią różne inne dziwne rzeczy... oczywiście w przenośni :) w rzeczywistości to bardzo sprawne programy komputerowe, które działają zgodnie z algorytmem. Nie wszystkie roboty "poruszają się" tak samo. Istnieją między nimi subtelne różnice, które warto znać. Wszystko zależy bowiem od wyszukiwarki i jej sposobu działania. Sprawdźmy, jakie to różnice. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 02:30 min 13.03.2008 Wyszukiwarki, w tym oczywiście również Google, właściwie nigdy nie radziły sobie z technologią Flash. Dlatego strony zbudowane z wykorzystaniem tej technologii miały bardzo utrudnioną drogę do wysokich pozycji. Najczęściej po prostu trzeba zmienić całe witryny. Ostatnio jednak pojawił się ciekawy program, który pozwala przedstawić zawartość animacji Flash w formie tekstowej. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.8 / 5. Vote count: 16

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700