Ikona 05:00 min Ikona Damian Chmarzyński 30.09.2022

 

Internet sprawił, że mamy stały dostęp do najświeższych informacji z całego świata. Nie musimy biec rano do kiosku po najnowsze wydanie dziennika ani czekać przed telewizorem na serwis informacyjny. Wystarczy mieć pod ręką smartfon, by w każdej chwili móc sprawdzić, co dzieje się zarówno w regionie, jak i na drugim końcu świata. Popularność portali z newsami sprawiła, że konkurencja na tym rynku jest naprawdę imponująca. Zatem, jak dotrzeć do szerszego grona odbiorców i wyróżnić się na tle innych serwisów? Z pomocą przychodzi niezastąpione pozycjonowanie stron internetowych.

Pozycjonowanie portali informacyjnych – wyzwanie dla SEO-wców

Współczesne dziennikarstwo musiało dostosować się do odbiorców i rozwoju technologii, a tym samym wkroczyło do sieci. Specyfika serwisów z wiadomościami sprawia, że ich pozycjonowanie wymaga opracowania nieco innej strategii SEO. Nie jest to proste zadanie, ale na pewno opłacalne!

Opłacalne… Być może zastanawiacie się, po co portalom informacyjnym wysokie pozycje w rankingu i ogólnie dobra widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania – spieszę z odpowiedzią! Otóż, tego typu serwisy nie służą sprzedawaniu usług ani produktów, ich główne źródło dochodów stanowią reklamy. A gdzie chętnie zgłaszają się reklamodawcy? Dokładnie, do właścicieli serwisów, które mogą pochwalić się dużą liczbą wizyt na stronie oraz unikalnych użytkowników, a także wieloma innymi czynnikami, na które w dużej mierze wpływa pozycjonowanie.

Zatem, jak pozycjonować portale informacyjne?

1. Optymalizacja artykułów newsowych pod kątem SEO

Ciężko połączyć umiejętności zarówno dziennikarza, jak i SEO Copywritera – jednak nie jest to niemożliwe! Pisząc treści informacyjne, należy uwzględnić frazy kluczowe w odpowiednim nasyceniu, formatowanie, prosty język, nieskomplikowaną składnię, nagłówki czy też optymalizację dodanych do nich grafik. Co istotne, wszystkie te elementy muszą być opracowane już w momencie publikacji tekstu – tzw. newsy mają krótką żywotność, więc optymalizacja na późniejszym etapie może nie mieć racji bytu.

Tutaj pojawia się również ryzyko duplikatów związane między innymi z cytowaniem/opisaniem informacji z różnych źródeł. Warto opisać własnymi słowami wypowiedź, na którą się powołujemy, wyjaśnić cytat lub też zastosować inne techniki, dzięki którym tekst stanie się unikalny.

2. Serie wiecznie zielonych treści

Serwisy informacyjne to przede wszystkim dość krótkie artykuły dotyczące aktualnych wydarzeń. Warto jednak stworzyć zakładkę z ciekawostkami, poradami, świętami, podróżami i innymi zagadnieniami. Ciekawe rozwiązanie mogą stanowić również sekcje ze statystykami czy porównaniami na przykład dotyczącymi najatrakcyjniejszych miejsc na letni urlop. Takie treści, o ile zostaną odpowiednio zoptymalizowane oraz dystrybuowane, mogą generować sporo wyświetleń przez długi czas.

3. Techniczne aspekty SEO w portalach informacyjnych

Intuicyjne poruszanie się po stronie, logiczny podział na kategorie i podkategorie, szybki powrót na stronę główną – to tylko niektóre z czynników, które sprawią, że użytkownik nie poczuje się zagubiony i nie opuści strony od razu po jej otwarciu. Oczywiście, polubią to także roboty Google.

O czym jeszcze warto pamiętać? Oprócz uporządkowanej struktury ważna jest także stale aktualizowana mapa witryny, szybkość ładowania serwisu, dostosowanie do urządzeń mobilnych, podział obszernego contentu (dobrym rozwiązaniem jest paginacja), optymalizacja grafik i wiele innych działań SEO – ale te warto rozpocząć dopiero po przeprowadzeniu profesjonalnego audytu strony, który pozwoli na opracowanie indywidualnej strategii.

4. Linkowanie publikacji

Portale informacyjne często zawierają wiele artykułów poruszających powiązane ze sobą zagadnienia. To duża szansa dla linkowania wewnętrznego – warto, oczywiście z umiarem, odsyłać do wcześniejszych publikacji, które mogą być pomocne na przykład w zrozumieniu kontekstu. Odnośniki do artykułów można także zamieszczać na profilach w social mediach oraz forach tematycznych. Warto też dodawać informacje o serwisie do branżowych katalogów o dobrej reputacji. Pomoże to w budowaniu autorytetu i zaufania do portalu – a to niezwykle ważne w dobie wszechobecnych fake newsów.

5. Obecność nie tylko w tradycyjnych SERP-ach

Serwisy z newsami mają przewagę nad innymi stronami internetowymi, jeśli chodzi o szansę na trafienie do Google News. Dla niewtajemniczonych: jest to agregat najświeższych informacji nie tylko z kraju, ale i całego świata i Google wyświetla tam wyłącznie te artykuły, które spełniają szereg wymogów oraz pochodzą ze stron cieszących się dużym autorytetem. Jeśli pojawi się tam news z danego serwisu, będzie to sygnał, że cieszy się on zaufaniem Google – to z kolei wpłynie również na postrzeganie strony przez użytkowników. A jak tam trafić? O tym decydują algorytmy, które – jak wiemy – potrafią być naprawdę wymagające.

YouTube, Google Grafika… To kolejne miejsca w sieci, które są warte uwagi. Internauci chętnie przeglądają materiały wideo i zdjęcia związane z ważnymi wydarzeniami – warto zadbać o ich odpowiednią optymalizację (atrybuty ALT, odpowiednie opisy, tagi, nagłówki itp.).

Oczywiście, to tylko ogromne uproszczenie. Jeśli pozycjonowanie ma być skuteczne, musi wpierw zostać wykonany SEO audyt, na podstawie którego zostanie opracowany konkretny plan działania. Niezmiennie jednak należy pamiętać o optymalizacji artykułów (także tych typowo newsowych), tworzeniu treści wiecznie zielonych, technicznych aspektach SEO, linkowaniu oraz dbaniu o obecność także w innych miejscach w sieci (Google News, YouTube, Google Grafika).
Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.2 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Google Search On 2022 – Search Outside the Box Ikona 8:35 min 04.10.2022 To wydarzenie, na które czekaliśmy z niecierpliwością! Google Search On sprawia, że jesteśmy na bieżąco z nowościami, które będą miały swoją premierę w niedalekiej przyszłości. W tym roku większość nowości to rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej intelogencji (AI). Jej szybki rozwój sprawia, że mamy coraz większe możliwości, a przy tym pokazuje jak zmienia się branża oraz czego możemy się spodziewać w przyszłości. Jeśli jesteście ciekawi nowości w wyszukiwarce Google, zapraszamy do lektury! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

Wszystko co musisz wiedzieć o narzędziu Google Data Studio Ikona 6:45 min 11.10.2022 Google Data Studio to bezpłatne narzędzie, które służy do wizualizacji danych w formie czytelnych raportów. Z jego pomocą możesz szybko przygotować dashboard oparty o różne źródła danych. W tym artykule przedstawiam najważniejsze funkcje i zalety, które sprawiają, że uważam Google Data Studio za jedno z najważniejszych narzędzi marketingowca. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 32

No votes so far! Be the first to rate this post.

Google Discover – czym jest i jak działa? Ikona 03:45 min 19.09.2022 Urządzenia mobilne oferują nam coraz więcej ciekawych rozwiązań. Nie chodzi tylko o możliwości techniczne, ale przede wszystkim o aplikacje i usługi. Potentatem na rynku wciąż pozostaje Google, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, nieustannie proponując nowe rozwiązania. Jednym z nich jest Discover zastępujące dotychczasowy Feed. Czy jest to dobra zmiana? Czy warto korzystać z nowej usługi? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na te pytania, musisz przeczytać artykuł! Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700