Ikona 03:55 min Ikona 29.09.2022

Złota dekada – rozwój e-commerce w Polsce

 
Dobrym punktem wyjścia do oceny skali sprzedaży internetowej i znalezienia odpowiedzi na pytanie, ile wydajemy w skali roku, jest przyjrzenie się informacjom na temat wartości sprzedaży detalicznej rokrocznie publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Żeby uzyskać obraz dłuższej perspektywy pod uwagę wziąłem dane za całą drugą dekadę XXI wieku. Otóż kształtowała się ona następująco:
 
2019 – 918 mld PLN
2018 – 826 mld PLN
2017 – 810 mld PLN
2016 – 755 mld PLN
2015 – 722 mld PLN
2014 – 705 mld PLN
2013 – 686 mld PLN
2012 – 676 mld PLN
2010 – 593 mld PLN
 
W analizowanym okresie wzrost sprzedaży wyniósł więc 54,8%. Niespełna 5,5% rocznie. Po uwzględnieniu inflacji, która w okresie 2010-2019 wyniosła w Polsce łącznie 15,9%, realny wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł prawie 40%.

 

Polacy na zakupach w Internecie

 

Niestety GUS nie podaje oficjalnych statystyk odnośnie wartości sprzedaży online. Musimy więc bazować na szacunkach podawanych w różnorakich raportach. Do najrzetelniejszych należą opracowania Internet Standard (niestety od kilku lat nie przygotowują już raportu o rynku e-commerce w Polsce) i Price Waterhouse Coopers (PwC). W zależności od raportu obroty polskiego e-commerce’a (głównie sklepów internetowych i marketplace’ów – takich, jak np. Allegro, Amazon, eBay) wzrosły z ok. 10-13 mld złotych w 2010 roku do ok. 50-60 mld złotych w 2019 roku. Sklepy internetowe i market place’y podzieliły między siebie ten „tort” mniej więcej po połowie.

Na marginesie, jest to dobry dowód na to, że warto inwestować w oba te kanały sprzedaży. Wzrost obrotów w e-commerce w dekadzie 2010-2019 można oszacować zatem na 400-600%. To 10x szybszy wzrost w odniesieniu do klasycznych kanałów sprzedaży! Myślę, że zdecydowanie zbyt rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Jednocześnie udział handlu online wzrósł z ok. 2% do, według ostrożnych szacunków, ok. 10% całości sprzedaży detalicznej w Polsce.

Musimy mieć jeszcze na względzie, że piszę w tym miejscu o danych za 2019 rok. Pandemia była zaś swoistym game changerem zmieniającym zwyczaje zakupowe Polaków i przyspieszającym rozwój sprzedaży online. I co równie istotne, wartość sprzedaży online obejmuje tylko zakupy dokonane faktycznie przez internet. Oznacza to, że w statystyce tej nie uwzględnia się wartości zakupów, w których internet odegrał rolę informacyjną. Na przykład umożliwił zapoznanie się z ofertą sklepu, podczas gdy zakup został finalnie dokonany stacjonarnie.

Taką praktykę nazywamy efektem ROPO, od angielskiego sformułowania research online purchase offline. Jest to jednak obszerne zagadnienie zasługujące na osobny artykuł. Ze statystyki tej wymykają się również wszelkiego rodzaju usługi świadczone, np. przez prawnika, stolarza, kosmetyczkę. Co do zasady bardzo często poszukujemy ich przez internet, jednak nie jesteśmy w stanie kupić lub zamówić usług w formie online.

 

No dobrze, ale co ja mogę z tym zrobić?

 

Zakładam, że po przeczytaniu tego artykułu możesz sobie zadawać następujące pytanie: Wszystko fajnie, przeczytałem sporo statystyk, ale co ja w zasadzie mogę z tym teraz (w 2022 roku) zrobić? Przede wszystkim zależało mi na ułatwieniu Ci oceny tego czy Twój sklep rozwija się w tempie podobnym do innych. Wiem, że zajmując się sprzedażą w swojej firmie może być Ci trudno znaleźć punkt odniesienia.

Być może do tej pory w ogóle nie wykorzystywałeś internetu jako jednego z kanałów sprzedaży i zastanawiasz się czy przysłowiowy „pociąg” już nie odjechał? Zapewniam Cię, drogi Czytelniku, że nie. Cały czas warto na poważnie wejść w kanał sprzedaży online, ponieważ wszystkie prognozy zakładają, że urośnie on jeszcze kilkukrotnie. Więcej napiszę o tym w kolejnym artykule.

Jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji albo internetowa odnoga Twojego biznesu nie rozwijała się w ostatnich latach tak szybko, jak konkurencja zachęcam Cię do kontaktu z naszymi Doradcami już teraz. Przeanalizujemy Twoje potrzeby i na tej podstawie zaproponujemy najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy (w tym m.in. usługę pozycjonowania sklepu internetowego).

Bartek – od ponad 10 lat pracuje w naszym Dziale Handlowym. Na co dzień doradza przedsiębiorcom w wyborze najkorzystniejszych dla nich rozwiązań w marketingu internetowym. Jego ambicją jest prezentowanie skomplikowanych niekiedy zagadnień w prosty i ciekawy dla ludzi biznesu sposób. Prywatnie mąż Justyny i tata 3-letniej Kingi. Miłośnik historii. Najlepiej wypoczywa ślęcząc nad kilkusetletnimi dokumentami.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Branża finansowa pod czujnym okiem Google – jak tworzyć content na takie strony? Ikona 05:50 min 14.11.2022 Są takie branże, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności podczas pozycjonowania, w tym tworzenia contentu na stronę internetową. Chociażby tam, gdzie pojawia się mowa o pieniądzach, trzeba pamiętać o odpowiednim podejściu. Branża finansowa jest bowiem pod czujnym okiem zarówno Google, jak i specjalnych instytucji. Z tego artykułu dowiesz się, jak pisać teksty dla firm działających w świecie finansów i inwestycji. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Cross-selling i Up-selling – jak je stosować, aby zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie? Ikona 06:30 min 23.11.2022 Dynamiczna branża sprawia, że przedsiębiorcy muszą się naprawdę zaangażować, jeśli chcą być na bieżąco z trendami i zwiększać swoje zyski. Jednocześnie, mimo dużego zainteresowania sklepami internetowymi wielu klientów rezygnuje i na pewnym etapie porzuca koszyk zakupowy, i już do niego nie wraca. Powodów takich decyzji może być wiele, na szczęście istnieją sposoby, które mogą temu zapobiec i skłonić użytkownika do dokończenia zakupów. Jakie? O tym przeczytacie w poniższym artykule! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Niedostępne produkty – praktyczne wskazówki na eliminację błędów 404 Ikona 04:45 min 23.09.2022 Błędy 404 na stronach internetowych to częsta sytuacja, z którą jako agencja SEO spotykamy się w trakcie współpracy z klientami. W sporej części przypadków jest to naturalne i nie wpływa niekorzystnie na wartość witryny (np. wpisując adres nieistniejącej podstrony bądź zawierający literówkę) dopóki nie dotyczy istotnych podstron witryny, generujących ruch czy konwersje. Odpowiedź na pytanie, jak sobie radzić z błędami znajdziecie w tym tekście! Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700