Ikona 04:10 min Ikona 20.12.2019

Poradnik Świętego Mikołaja: Krótka Instrukcja Super Sugestywnego (KISS) Listu!

Jak co roku napisałeś świetny list do Świętego Mikołaja i znowu pod choinką nie znalazłeś wymarzonego prezentu? To wcale nie oznacza, że byłeś niegrzeczny i na niego nie zasłużyłeś. Jeszcze raz przeanalizuj swój list i zastanów się, czy faktycznie dobrze go napisałeś.

 

Święty Mikołaj dostaje każdego roku miliony listów. Myślisz, że ma czas na analizowanie każdego z nich i domyślanie się, co autor miał na myśli? Odpowiem za niego: NIE! Mamy już drugą połowę grudnia i Święty Mikołaj ma ręce pełne roboty. Dlatego pozwolę sobie w jego imieniu udzielić Ci cennych wskazówek, jak pisać super sugestywne listy! Zapewniam, że porady te przydadzą się podczas pisania wszelkiego rodzaju tekstów.

prezent

 

Keep it simple, stupid!

KISS, KISS i jeszcze raz KISS! Dla niewtajemniczonych – chodzi o zasadę pisania w prosty sposób. KISS to nic innego jak skrót od słów „Keep it simple, stupid!”, czyli „zrób to prosto/nie kombinuj, głupcze!”. Nie ma bowiem nic gorszego niż przekombinowany tekst. Gdy używasz trudnych słów (często nawet nie do końca rozumiejąc ich znaczenie), skomplikowanej składni, zbyt wielu ozdobników, niepotrzebnych wydłużeń, a do tego masz na bakier z ortografią i interpunkcją, nie dziw się, że Twój list nie został zrozumiany.

 

Po pierwsze: nie komplikuj

 

Masz w głowie setki myśli i chcesz każdą z nich ująć w swoim liście? Pytanie: po co? Skoro piszesz do Świętego Mikołaja, skup się na głównym celu listu. Chodzi przecież o to, żeby Twój list został przeczytany od A do Z oraz zrozumiany. Dlatego nie używaj skomplikowanych zdań. Długie zdanie lepiej podzielić na dwa, które będą łatwiejsze w odbiorze. Pamiętaj też, że jeden akapit to jedna myśl. Nie wprowadzaj niepotrzebnego chaosu i nie wtrącaj zdań, które tak naprawdę nie są powiązane tematycznie. Niech każde zdanie będzie spójne z resztą treści.

 

Po drugie: nie przynudzaj

 

Serio, Twojego odbiorcy nie obchodzą długie monologi i historie, które są interesujące tylko dla Ciebie. Nudny i nietematyczny wstęp może sprawić, że Twój list wyląduje w stercie listów „na później”. Wprowadź życie do swojego tekstu – używaj zrozumiałego języka, krótkich i łatwych w odbiorze zdań, odwołaj się do emocji. Unikaj zbitych bloków tekstu, stosuj podział na akapity, wykorzystaj śródnagłówki oraz wyróżnienia.

Najgorsze, co możesz zrobić, to zanudzić odbiorcę i kazać mu przebrnąć przed długi i nudny tekst, by wyciągnąć z niego jakieś konkretne informacje. Chyba nie chcesz, żeby Święty Mikołaj uciął sobie drzemkę z nudów podczas czytania Twojego listu?

 

Po trzecie: używaj prostych słów

 

Chcesz zabłysnąć i wykazać się inteligencją? Musisz być ostrożny, ponieważ możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Używając trudnych słów i fachowej terminologii niezrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy, wyjdziesz na ignoranta, który nie tylko się popisuje, ale też ignoruje odbiorcę. Zwiększasz tym samym ryzyko, że Twój list po prostu nie zostanie zrozumiany, zostaniesz uznany za przemądrzałą osobę, a z prezentu nici.

Nie oznacza to jednak, że masz używać prymitywnego czy potocznego języka. Postaraj się w prosty sposób wyjaśniać nawet najbardziej skomplikowane zagadnienie.

 

Po czwarte: nie przedłużaj

 

Nikt nie lubi długich tekstów, z których nic nie wynika. Wiadomo, nie wypada już w pierwszym zdaniu zawierać informacji o tym, że piszemy tylko po to, żeby dostać wymarzony prezent. Ale po ciekawym, przyciągającym uwagę wstępie oraz zapewnieniu, że byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na nagrodę, warto przejść do sedna i wywołać u Mikołaja chęć spełnienia naszych marzeń. A te należy opisać w taki sposób, żeby nie było żadnych wątpliwości, co pragniesz znaleźć pod choinką. Na samym końcu możesz krótko podsumować swoje argumenty oraz powiedzieć Świętemu Mikołajowi, co ma zrobić.

 

Proste, prawda? To dlaczego tak komplikujesz i piszesz teksty, które nawet pomimo ogromnej wartości merytorycznej zniechęcają do czytania? Pamiętaj, że KISS to uniwersalna reguła, która odnosi się nie tylko do listów do Świętego Mikołaja, ale i do wszelkiego rodzaju tekstów. Co więcej, metoda ta sprawdzi się także w innych aspektach życia.

 

Krótko, prosto i na temat – i tego się trzymaj. Wesołych Świąt!
Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 2.3 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketingowe podsumowanie trendów 2021 roku Ikona 04:30 min 30.12.2021 4, 3, 2, 1... Szczęśliwego Nowego Roku! Już za chwilę będziemy wykrzykiwać te życzenia z szampanem w ręku. Zanim jednak oddamy się świętowaniu, warto rzucić okiem na to, co wydarzyło się w minionym roku w branży marketingu internetowego. Przygotowałam krótkie podsumowanie najważniejszych trendów, które królowały w sieci w ciągu ostatnich 12 miesięcy i niewykluczone, że będą kontynuowane w 2022 roku. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.4 / 5. Vote count: 52

No votes so far! Be the first to rate this post.

adres IP Ikona 7:00 min 15.11.2023 Czy wiesz, co to jest adres IP i jak działa? A może potrafisz go sprawdzić? Jeśli nie, skorzystaj z naszych podpowiedzi, jak to zrobić. To przydatna umiejętność. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1.8 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 06:30 min 29.11.2019 Chyba nie ma wśród nas osoby, która w dzieciństwie nie bawiła się w lanie wosku czy ustawianie butów ze znajomymi. Andrzejki to bardzo popularne święto, które kiedyś jednak miało nieco bardziej poważne znaczenie - panny dowiadywały się wtedy wielu informacji o swojej przyszłości. Co to ma wspólnego z synergią działań marketingowych? Więcej, niż Ci się wydaje - przekonaj się sam! Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700