Ikona 03:45 min Ikona 18.01.2017

Facebook to nasz drugi dom. Agencja Pew Research Centre pod koniec 2016 roku wskazała, że w dalszym ciągu to z Facebooka korzysta najwięcej osób – więcej niż z LinkedIn, Twittera, Instagrama, czy Printeresta. Z portalu stworzonego przez Marka Zuckerberga korzystamy kilka razy dziennie: sprawdzając polubione profile, dając lajki, czy umieszczając posty. Zapominamy przy tym o zwyczajowych zasadach savoir vivre. Jakie są najgorsze błędy? Jakie największe naruszenia?

 

Niefortunne zaproszenie

 

Duży problem w środowisku Facebookowym stwarza fundamentalne pytanie: Czy mogę ją/jego zaprosić do grona znajomych? W tradycyjnych podręcznikach dobrych manier na próżno szukać prostych rozwiązań, gdyż poradniki te nie przewidziały, że coś na kształt Facebooka będzie istniało.

 

Zdawałoby się, że trafionym pomysłem będzie oparcie się na zasadzie precedencji towarzyskiej, czyli niepisanej zasadzie pierwszeństwa z uwagi na płeć i wiek. Zaproszenie powinna wysłać osoba starsza wiekiem lub kobieta. Ale czy na pewno?

 

Nie zawsze precedencja ma zastosowanie. Przy rozpatrywaniu relacji biznesowych pierwszeństwo nad zwyczajowymi zasadami ma wyższa ranga oraz wyższy status społeczny. Wobec tego po pierwszym przepracowanym dniu w nowej firmie nie wysyłaj od razu zaproszeń do wszystkich członków Zarządu i prezesa. Zaproszenie powinno wyjść od przełożonego lub starszego stażem i rangą pracownika.

 

Daj Pan lajka!

 

Problem tak zwanego „żebrania o lajki” do tej pory dotyczył głównie uczestników konkursów. Internauci poszli o krok dalej! Obecnie popularnością cieszą się „wyzwania za lajki”, czyli „prośby osób prywatnych na profilach facebookowych firm z wiadomością w stylu:

Uraczoną takim wyzwaniem firmę czeka trudna decyzja. Odmowa może narazić firmę na negatywny odbiór, z drugiej strony zgoda może okazać się precedensem, na który będą powoływali się inni „Klienci” i wówczas odmówić jest jeszcze trudniej, a „darmowe” obiady, czy kursy stają się zbyt kosztowne.

 

Wiele firm, obawiających się skazy na wizerunku, ratuje się podnosząc wymagane liczby lajków i komentarzy pod postem bądź skracając czas wyzwania. Uważam jednak, że taki przymus wywierany na firmach jest co najmniej nieelegancki. Suknia ślubna za 3 tysiące lajków? Wczasy na Malediwach za 10 tysięcy komentarzy? Pamiętajcie, nic nie jest za darmo i ktoś musi za to zapłacić, choćby poprzez wrzucenie w przysłowiowe koszty.

 

Ponadto argument, że jest to super reklama dla firmy oddaliłabym. Z reguły inicjatorzy takiej rozgrywki wklejają posta w jakiejkolwiek grupie, często zupełnie niezwiązanej tematycznie z ofertą firmy, od której chcą osiągnąć korzyści. W efekcie, wielu z dających lajka nawet nie wchodzi na stronę z ofertą.

 

Facebook podpowiada co można zrobić w sytuacji, gdy ktoś rzuca wyzwanie a Wy nie czujecie się z tym komfortowo.

 

Patrz i podziwiaj!

 

Prostota umieszczania postów na Facebooku, zachęca wiele osób do nagminnego umieszczania zdjęć i nagrań video. Możliwość natychmiastowego opublikowania dowolnego posta z kolei nie sprzyja przemyśleniom. Użytkownicy często bez namysłu umieszczają na profilu właśnie zrobione koledze zdjęcie w kompromitującej sytuacji, co bez jego zgody jest już poważnym naruszeniem zasad dobrego wychowania.

 

Wiele osób nadużywa social mediów do epatowania prywatnością i umieszcza nadmierną ilość zdjęć, a rekordziści codziennie zasypują swój profil fotografiami i nagraniami, a do tego niekoniecznie ciekawymi. Wśród najczęściej pojawiających się i najgorzej ocenianych przez Facebookowiczów fotografii i nagrań znajdują się te przedstawiające dzieci i niemowlęta, jedzenie, rany na ciele, czy zdjęcia z siłowni. Jest to po prostu przytłaczające dla odbiorców. I można jedynie uzyskać efekt odwrócony od zamierzonego – zamiast zachęcić, można tylko zniechęcić.

 

Można jednak przekuć prywatność w atut. Trzeba być jednak rozważnym. – Chwal się tylko faktycznymi sukcesami (nie umieszczaj kolejnego zdjęcia z informacją, że po raz 10 nie udało Ci się zrobić jajecznicy). – Dbaj o dobrą jakość zdjęć i nagrań. – Przemyśl treść wpisu, tak by nie zawierała wulgaryzmu i nie godziła w dobre imię innych osób.

 

Coraz częściej profile firm pozwalają sobie na trochę „prywaty” – w szczególności, gdy chcą ocieplić wizerunek lub zmniejszyć dystans między odbiorcą. Mogą wówczas pokazać atmosferę jaka panuje w firmie, czyli kulisy pracy, lub ukazać w jakich inicjatywach, oprócz branżowych, bierze udział Twoja firma i jej pracownicy.

 

* * *

 

Łatwość umieszczania informacji i natychmiastowość publikacji postów na profilu Facebooka sprawia, że tego medium wielu nadużywa. Zapominając o zwyczajowych zasadach zachowania, jakimi kierujemy się w życiu codziennym, tym offline, narażamy się na Facebookowe faux pas. Popełniona w świecie wirtualnym gafa może mieć rzeczywiste konsekwencje.

 

Pamiętaj, że Twój profil i Twoje działania na nim mogą stać się świetną reklamą Ciebie samego. Chwal się sukcesami, które są dla Ciebie ważne, ale nie dokumentuj historii swojej rodziny czy każdego posiłku jaki zjesz. Nie zapraszaj obcych sobie osób, a przy zapraszaniu znajomych miej na uwadze kim są dla Ciebie i czy faktycznie wypada Ci wyciągać pierwszemu rękę. Nie narzucaj się też ze swoimi pragnieniami. Publicznie, negocjacje na lajki z firmami może przyniosą Ci korzyść, ale długofalowym efektem może być niesmak, jaki pozostawisz takim zachowaniem wśród innych Facebookowiczów.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Po co pokoleniu X YouTube? Ikona 03:20 min 03.02.2017 Obecnie pokolenie X zapewnia YouTube dodatkowe 1,5 miliarda odsłon każdego dnia. Chętnie przypominają sobie wydarzenia i ludzi z przeszłości, a przy tym starają się nadążyć za trendami w życiu swoich dzieci. Posiadają przez to bardzo duży potencjał jako grupa docelowa w działaniach marketingowych. Jednak reklamodawcy nadal skupiają się na młodszych pokoleniach. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Facebook jako marketingowy Gargantua? Znaczenie reklamy w mediach społecznościowych Ikona 02:30 min 08.02.2017 Korzystanie z mediów społecznościowych weszło nam w krew. Nie ma dnia, byśmy nie zaglądali na Facebooka czy Snapchata. Przy okazji i zupełnie niepozornie bierzemy udział w promocji kolejnych produktów. Jak pokazuje tegoroczny raport 4C Insights, wydatki na reklamę wyraźnie wzrosną w 2017 roku za sprawą popularności, jaką cieszą się obecnie serwisy społecznościowe. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Like na TAK, Wrr na NIE Ikona 01:35 min 06.12.2016 Spotkaliście się już z postami na Facebooku zachęcającymi do głosowania za pomocą reakcji? Wzięliście w tym udział? Wielu użytkowników, nawet tych słabo aktywnych w Social Mediach chętnie włącza się w tę formę. Jeden klik to sposób na pobudzenie aktywności użytkownika, niewymagający dużego zaangażowania. Możemy więc przypuszczać, że popularność tego trendu szybko wzrośnie. Kto i jak może skorzystać na głosowaniu za pomocą reakcji? Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700