61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Usuwanie duplikatów w Google Moja Firma

Opublikowano: 21-08-2017
Czas potrzebny do przeczytania: 3:35 min

W poprzednim artykule wyjaśnialiśmy, czym są duplikaty wizytówek na Mapach Google, jak powstają i dlaczego nie warto ich tworzyć, także z punktu widzenia pozycjonowania. Co jednak możemy zrobić, gdy duplikat już istnieje? Jak go skutecznie usunąć nie tylko z panelu w usłudze Google Moja Firma, ale i na Mapach Google?

 
Jak usunąć duplikat?

Gdy działał jeszcze Google Map Maker, w przypadku znalezienia duplikatu wystarczyło zgłosić go do usunięcia. Po jego zamknięciu logicznym wydaje się więc zgłoszenie zmiany przez kliknięcie „Zaproponuj zmianę” w wizytówce wyświetlającej się na Mapach Google. Tam faktycznie wśród przyczyn wyświetlanych po oznaczeniu, że „Miejsce zostało zamknięte na stałe lub nigdy nie istniało”, znajdziemy opcję „Duplikat”.

Zgłaszanie zmian przez „Zaproponuj zmianę”, wiąże się jednak z oczekiwaniem na rozpatrzenie naszej propozycji. Ponieważ zgłoszenia rozpatrywane są zgodnie z kolejnością wpłynięcia, może to oznaczać czekanie przez miesiąc, półtora… Czy jest to jedyna możliwość? Nie!

Źródło: Mapy Google
 
Drugą, być może nawet bardziej skuteczną i szybszą możliwością na pozbycie się duplikatu, jest bezpośredni kontakt z Działem Pomocy Google Moja Firma oraz prośba o scalenie wpisów. Zanim jednak przejdziesz do wypełniania formularza kontaktowego, musisz sprawdzić, czy scalenie zduplikowanych wizytówek będzie już możliwe. Weź też pod uwagę, że kontakt z działem pomocy Google Moja Firma przez e-mail, telefon czy czat nie zawsze będzie możliwy – czasem opcja ta jest czasowo wyłączana.

Źródło: Google Moja Firma
 
Duplikatem jest niezweryfikowany wpis

Źródło: Mapy Google
 
To najprostsza sytuacja. Jeśli dla Twojej firmy, dla tego samego adresu fizycznego istnieje niezweryfikowany wpis (wyświetla się z informacją „Zgłoś prawo do tej firmy”), wystarczy, że skontaktujesz się z działem pomocy i poprosisz o scalenie. Dział Pomocy Google Moja Firma bez problemu przyjmie Twoje zgłoszenie i przekaże je dalej do Działu Technicznego.

Duplikatem jest zweryfikowany wpis

W tym przypadku musisz dążyć do tego, żeby duplikat utracił weryfikację. Jeśli jest on na Twoim koncie, po prostu usuń go. Po przejściu do zarządzania wpisem, w zakładce „Informacje”, znajdziesz opcję „Oznacz tę firmę jako zamkniętą lub usuń ją”. Po usunięciu wpisu z konta, skontaktuj się z Działem Pomocy i poproś o scalenie wizytówek.

Źródło: Google Moja Firma
 
Jeśli nie masz dostępu do zweryfikowanego wpisu, sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana. Dobrze, jeśli masz kontakt z obecnym właścicielem – wystarczy poprosić go o usunięcie wizytówki z konta i skontaktować się z Działem Pomocy.

Jeśli nie znasz obecnego właściciela duplikatu, musisz odzyskać własność wpisu. Jak przeprowadzisz proces do końca i staniesz się właścicielem niechcianej wizytówki, usuń ją z konta i skontaktuj się z Działem Pomocy.


Uwaga!Jeśli poprosisz o scalenie wizytówek, opinie wystawione na duplikacie powinny zostać przeniesione do wpisu, który pozostanie na Mapach Google.
 
Źródło: Giphy.com
 
Podsumowanie

Bez względu na sytuację należy dążyć do usunięcia zduplikowanych wpisów. Tworzenie kolejnych wizytówek dla tej samej firmy na ten sam adres fizyczny jest niezgodne z wytycznymi Google, a zduplikowane wpisy, do których nie mamy dostępu, nie dość że mogą wyświetlać się wyżej w rankingu lokalnym, to mogą jeszcze wprowadzać Klientów w błąd.

Usuwając duplikaty zyskujemy pełną kontrolę nad informacjami wyświetlanymi w wizytówce naszej firmy, dzięki czemu potencjalny Klient trafi na aktualne dane, które to MY chcemy mu udostępnić. Uporządkowanie sytuacji naszej firmy na Mapach Google może więc ułatwić kontakt z Klientem, a także pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie wizytówki, którą zarządzamy.

Źródła: Pomoc Google Moja Firma (1, 2), Moz.com (1, 2)
Autor
Marta Młynarczyk
Ocena artykułu
5.00 - (6 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się