Ikona 03:35 min Ikona 06.02.2017

Sprawdź, czy nie dopadł cię syndrom FOMO!

Trudno wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość bez mediów społecznościowych. Nieograniczony dostęp do informacji to oczywiście wiele korzyści, ale i ryzyko… uzależnienia. Specjaliści określają je syndromem FOMOz ang. fear of missing out. Oznacza on po prostu strach przed tym, że ominie nas ważna informacja lub wydarzenie. FOMO rozwinął się wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych. Internet w telefonie to w końcu nie lada pokusa, by od czasu do czasu sprawdzić co nowego na wallu…

 

Co to takiego?

 

Choć uzależnienie od mediów społecznościowych może brzmieć niewinnie, to psychologowie ostrzegają: u niektórych osób FOMO przybiera postać autentycznego lęku i jest przyczyną dyskomfortu psychicznego. Osoba z syndromem FOMO niemal bez przerwy sprawdza, czy na jej profilu/profilach nie pojawiło się coś nowego. Sama chętnie i nader często dodaje nowe posty, zdjęcia, komentarze, by potem co chwilę sprawdzać powiadomienia. FOMO nie musi dotyczyć tylko mediów społecznościowych, ale internetu w ogóle (czytanie newsów, odświeżanie skrzynki mailowej itp.).

 

Dlaczego?

 

FOMO jest oczywistym skutkiem rozwoju internetu. Nieograniczony dostęp do sieci pozwala nam przez cały czas realizować potrzeby socjalizacji, kontaktu z innymi i zdobywania informacji. Internet sprzyja szybkiemu rozpowszechnianiu informacji, ale i równie szybkiej dezaktualizacji. Newsy są aktualizowane z godziny na godzinę, a ludzka natura sprawia, że wciąż chcemy być na bieżąco. Niestety nadmiar informacji powoduje, że tracimy nad nimi kontrolę. Przeglądane „dla rozrywki” Facebook czy Instagram stają się prawdziwymi zjadaczami czasu, dekoncentrują i zniewalają.

 

Badania przeprowadzane wśród młodych internautów wykazują, że blisko 24% nastolatków jest online nieomal bez przerwy, a przeciętny student spędza od ośmiu do dziesięciu (!) godzin dziennie zabijając czas przeglądaniem sieci na ekranie smartfonu. Pozornie nieszkodliwy nawyk może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Nagłe odcięcie dostępu do Social Mediów i sieci może wywoływać stany depresyjne i inne zaburzenia emocjonalne.

 

Nie wierzycie? To zastanówcie się, co czujecie, gdy zapomnicie zabrać ze sobą telefonu i przez cały dzień czujecie się „odcięci od świata”. Dziwne, prawda?

 

Jak walczyć z FOMO?

 

W generacji Millenialsów znajdują się zarówno ci, którzy pamiętają początki rozwoju internetu w Polsce, jak i ci, którzy dorastali z Social Mediami i nie wiedzą, jak wyglądał świat przed Facebookiem. Starszym łatwiej jest uświadomić sobie, że nadmierne korzystanie z sieci i Social Mediów upośledza wiele społecznych umiejętności. Warto pamiętać, że Social Media często kradną czas, który możemy poświęcić sobie, naszym bliskim i przyjaciołom w realu.

 

Jeśli więc zauważacie u siebie niektóre z objawów FOMO, takie jak choćby przeglądanie internetu w telefonie przed zaśnięciem, tuż po przebudzeniu czy w przerwie reklamowej podczas filmu, spróbujcie krótkiego detoksu. Tak, wiem, brzmi strasznie. Na kilka dni całkowicie zrezygnujcie z przeglądania Social Mediów. Odinstalujcie aplikacje, wyciszcie powiadomienia, cokolwiek. Zero internetu „dla rozrywki”.

 

Bardzo szybko okaże się, że macie całkiem sporo wolnego czasu, podczas którego możecie poczytać książkę czy po prostu odpocząć napawając się ciszą. Założę się, że praca i nauka również pójdą Wam o niebo sprawniej. Nie martwcie się. Dzięki telewizji i prasie na pewno wciąż będziecie „na bieżąco” z wydarzeniami, które rzeczywiście są ważne.

 

U podstaw FOMO leży zaspokajanie potrzeb emocjonalnych. Osoby uzależnione od internetu i mediów społecznościowych odcięte od sieci czują się nieszczęśliwe i zaniepokojone. Jeżeli to uczucie również nie jest Ci obce, rozejrzyj się wokół i zastanów się, jakie dobre rzeczy są w twoim życiu zawsze stałe i pewne. Dom? Rodzina? Przyjaciele? A teraz wyobraź sobie, że nagle je tracisz. To pozwoli Ci na nowo zbudować hierarchię wartości i doceniać to, co tak naprawdę daje ci szczęście.

 

Facebook to nie diabeł

 

Jak w wielu sferach życia, tak również w kontakcie z technologiami warto zastosować zasadę: „co za dużo, to niezdrowo” i zachować umiar. Przeznacz na aktywność w Social Mediach tylko określoną część czasu w ciągu dnia i trzymaj się jej – uwaga, rada nie dotyczy osób wykorzystujących media społecznościowe w pracy ;-). Zapomnij o smartfonie kładąc się spać i spędzając czas z najbliższymi. Traktuj Social Media z dystansem, a będą ci służyć naprawdę dobrze.

 

*I na koniec sucharek. Znacie? Przychodzi baba do lekarza i mówi: – Doktorze, jestem uzależniona od Facebooka! A lekarz na to: – Lubię to!

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1.8 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1.8 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 01:50 min 27.02.2017 Jesteś w obcym mieście i nie masz pojęcia, w którą stronę się udać? Przyjeżdża do Ciebie znajomy, a Ty nie wiesz, co właściwie mógłbyś mu pokazać? Z pomocą przychodzi nowa funkcja od Google Maps, dzięki której będziesz mógł zaznaczyć swoje ulubione miejsca na mapie. Następnie, bez problemu udostępnisz je w mediach społecznościowych, wyślesz mailem lub SMS-em albo sprawdzisz polecane miejscówki swoich znajomych. Funkcja dostępna jest w wersji Android i iOS. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1.8 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 01:50 min 21.03.2017 Czasami potrzebujesz zabawnych faktów, dzięki którym możesz zabłysnąć na imprezie – to ciekawy zamiennik popularnych żartów, a przy tym uczy Ciebie i słuchaczy czegoś naprawdę pożytecznego na temat otaczającego nas świata. Dostępna od połowy lutego funkcja wyszukiwarki Google umożliwia szybkie wyszukiwanie zabawnych i interesujących ciekawostek o zwierzętach, warzywach i owocach. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1.8 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 02:00 min 17.01.2017 Kto z nas chociaż raz nie stworzył listy postanowień noworocznych? Ale kto rzeczywiście ich dotrzymał… Google pomoże Wam w tym roku zrealizować założone cele. Dzięki aplikacji Kalendarz Google w 2017 roku będziecie fit, nauczycie się nowych języków i w końcu przeczytacie te wszystkie książki, które kurzą się na półkach… Przynajmniej taki jest plan. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700