Zawsze aktywne
Więcej szczegółów: Polityka cookie
Ikona 05:45 min Ikona 14.04.2022

Analiza danych o ruchu na stronie powinna być jednym z fundamentów prowadzenia biznesu w Internecie. Dotyczy to nie tylko witryn e-commerce, ale właściwie każdego portalu. Niestety bardzo często, pomimo świadomości roli analityki w biznesie, marketingowcy podejmują błędne decyzje. Najczęściej jest to spowodowane niezrozumieniem danych. W tym artykule zwrócę uwagę na jeden z często powtarzanych błędów, czyli brak uwzględnienia sezonowości.

 

Czym jest sezonowość?

 

Sezonowość można definiować na wiele sposobów, bo wiele zjawisk charakteryzuje się wahaniami sezonowymi. Te wahania mogą przyjąć cykliczność roczną, kwartalną, miesięczną, tygodniową czy dzienną a nawet godzinową. Na ogół sezonowość jest przewidywalna i każdy właściciel biznesu jest w stanie określić, kiedy występuje u niego sezon wysoki, a kiedy niski.

Przykładów sezonowości jest wiele – niemal każdy biznes charakteryzuje się pewną zmiennością w funkcji czasu:
 • Sklep z ozdobami choinkowymi będzie miał największy ruch w okolicach świąt Bożego Narodzenia;
 • Firmy cateringu dietetycznego czy siłownie będą cieszyły się największym zainteresowaniem na początku roku, gdy wielu z nas z entuzjazmem podchodzi do noworocznych postanowień zadbania o formę;
 • Sklep z kosmetykami do opalania lub odzieżą kąpielową zyska popularność w okresie przedwakacyjnym.

Można też patrzeć na sezonowość z większą szczegółowością. Sklepy z odzieżą mogą być bardziej oblegane na początku miesiąca, a kluczowy często jest drugi weekend miesiąca (czyli w wielu przypadkach pierwszy weekend po wynagrodzeniach za umowę o pracę). Sklep z maszynami i częściami do maszyn rolniczych może mieć większy ruch w niedzielę, gdy właściciele gospodarstw rolnych odnajdują wolny czas na spędzenie go przed komputerem. Z kolei właściciel sklepu z artykułami B2B może się spodziewać, że spory odsetek jego klientów będzie realizować swoje poszukiwania w ciągu dnia pomiędzy 8 a 16.

To są oczywiście pewne uproszczenia i uogólnienia, bo każda branża jest inna.

 

Dlaczego ważna jest świadomość sezonowości?

 

To pytanie może wydawać się banalne, ale zdziwilibyście się, jak wielu właścicieli je pomija. Opierając działania marketingowe o sezonowość można być bardziej skutecznym. Tu trzeba jednak planować działania z rozsądkiem.
Najprostszym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z sezonowości, jest zwiększanie nakładów marketingowych w szczycie sezonu. To część prawdy. Oczywiście dotarcie do klientów w szczycie sezonu zwiększa szanse na konwersję. Niestety często pomija się przy tym aspekt kosztowy. W sezonie, gdy więcej reklamodawców jest chętnych do promocji swojego biznesu, ceny za reklamę rosną.

Tu moglibyśmy nawiązać do strategii działań marketingowych, uzależnienia od cyklu życia produktu, macierzy BCG czy zaawansowanych modeli statystycznych, ale wówczas wpis ten mógłby się przekształcić w formę pracy magisterskiej.

Wyznaję zasadę, że świadomość sezonowości nie powinna nieść za sobą gwałtownych ruchów.

 

Jak weryfikować sezonowość?

 

Wiedzę o sezonowości możemy pozyskiwać z wielu źródeł, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Każdy właściciel biznesu jest w stanie określić, jakie miesiące generują mu największy ruch i sprzedaż. Subiektywna ocena grubości portfela nie jest może najdokładniejszą formą, ale pozwala jednak na wyciąganie pewnych ogólnych wniosków. Dużo lepiej, jeśli możesz oprzeć się o konkretne dane (np. z danych rozliczeniowych w systemie faktur, systemie zamówień, wewnętrznych bazach danych). Potężnym narzędziem wspierającym analizę może być Google Analytics (oczywiście zakładając poprawność jego konfiguracji).

Możesz opierać się również na narzędziach i bazach zewnętrznych, wśród których warto wymienić np.:
 • Google Trends,
 • Planer słów kluczowych Google Ads,
 • Semstorm / Senuto,
 • Keywords Everywhere / Keywords Surfer,
 • Opracowania statystyczne GUS,
 • TradeWatch,
 • oraz wiele innych.

 

Jakie błędy analityki wiążą się z sezonowością?

 

Uważam, że do każdych danych należy podchodzić z pewną ostrożnością. Najważniejsze jest zrozumienie kontekstu analizowanych statystyk.

Przykładem niech będzie jeden z moich ostatnich case study – byłem przekonany, że wzrost statystyk nie ma związku z sezonowością – okazało się, że byłem w błędzie. Z czego wynikał błąd?

 • nie miałem wiedzy o relacjach z klientami hurtowymi i ich zachowaniach;
 • nie miałem dostępu do danych historycznych;
 • nie zostałem poinformowany o dodatkowych okolicznościach, które wpływały na biznes klienta.
Oczywiście tych błędów można było uniknąć – na szczęście nie były one istotne dla prowadzonych działań, a jedynie dla ogólnej oceny wyników. Po kalibracji zaczęliśmy lepiej rozumieć i oceniać dane.

Na pewno należy opierać się na rzetelnych danych, konfrontować je z odpowiednim benchmarkiem oraz znać i rozumieć kontekst danych. Warto pamiętać, że średnia to nie zawsze najlepszy miernik.

 

Jak wykorzystywać informacje o sezonowości?

 

Znając sezonowość można oczywiście wzmacniać działania marketingowe (jeśli budżet i rentowność na to pozwalają), ale ja wyznaję zasadę, że działania marketingowe należy prowadzić z wyprzedzeniem. Uważam, że do sezonu należy przygotowywać się z wyprzedzeniem. Działania SEO nie mogą być robione na ostatnią chwilę – pozycjonowanie stron to proces, który wymaga czasu.

Podobnie kampania Google Ads, nie powinna być uruchamiana w szczycie sezonu, tylko z wyprzedzeniem. Nie jest tajemnicą, że im dłużej trwa reklama PPC, tym bardziej podnosi ona swoją skuteczność. Dzieje się tak za sprawą rosnącej historii i jakości konta reklamowego, większego zakresu danych o konwersji, frazach kluczowych, czy nawet świadomości konkurencji, stawek, itd.

Przede wszystkim uważam, że sezonowość to jeden z wielu czynników wpływających na decyzje marketingowe, a kluczem powinno być uniezależnianie biznesu od wahań sezonowych. Można to osiągnąć przez dywersyfikację oferty, budowanie siły brandu i skupieniu na klientach powracających czy akcjach promocyjnych poza sezonem. Bo w końcu kto powiedział, że nie da się sprzedać ozdoby choinkowej latem?

 

Bartłomiej – jego ścieżka zawodowa jest równie bogata jak droga klienta od zobaczenia baneru reklamowego na stronie z memami do zakupu drogiego zegarka na stronie reklamodawcy. Analizuje dane, szuka rozwiązań i doradza klientom. Pływa w tematach SEM jak tuńczyk w Atlantyku, a pomysły UX rosną w jego głowie jak grzyby po jesiennej ulewie. Prywatnie współtworzy największy polski portal o historii piłki nożnej i aktywnie kibicuje Manchesterowi United. O czym pisze? To zależy, co go zainspiruje.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Udostępnij:
Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest Google Analytics 4? Ikona 07:25 min 24.06.2022 O Google Analytics 4 słyszał już prawie każdy – prawie, ponieważ moje doświadczenia pokazują, że jest jeszcze spora grupa właścicieli stron, którzy o nowym narzędziu nie słyszeli, bądź nie korzystali nawet ze starej wersji narzędzia do analizy danych. Jest też niemałe grono, które co prawda słyszało o nowej wersji Google Analytics, ale nie zagłębiało się w szczegóły rewolucji, która dzieje się na naszych oczach. Ten artykuł jest kierowany właśnie do tych dwóch grup. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 15

No votes so far! Be the first to rate this post.

Universal Analytics vs Google Analytics 4 Ikona 07:40 min 10.08.2022 Dlaczego Google Analytics się zmienił? Jakie idee stoją za GA4? Czym różni się nowa wersja od swojego starszego brata? Jakie są jej wady i zalety?  To pytania, które zadaje sobie wielu z nas w związku z wprowadzeniem GA4.  Właśnie dlatego powstał ten artykuł! Odpowiadamy w nim na wszystkie pytania i rozwiewamy Wasze wątpliwości. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Czym jest analityka konwersji i kto jej potrzebuje? Ikona 06:10 min 23.02.2022 Wzrost konwersji to pożądana sytuacja w świecie marketingu internetowego, ponieważ niesie ze sobą korzyści w postaci np. większej liczby sprzedanych artykułów bądź usług, czy większej liczby wypełnionych formularzy kontaktowych. W jaki jednak sposób można konwersję optymalizować i oceniać? Czy w ogóle takie działania są potrzebne -  a jeśli tak, to komu? Potężną dawkę wiedzy na temat analityki konwersji znajdziecie w tym artykule. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 9

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

 • audyt SEO Twojej strony
 • konsultację z doświadczonym ekspertem
 • ofertę dopasowaną do Twojego biznesu

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700