Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Czy to prawda? Nagrody co 5 miliardów wyszukiwań w Google

Opublikowano: 25-01-2019
Czas potrzebny do przeczytania: 2:55 min
Dziś nie będzie o pozycjonowaniu. Krótko i na temat: nie ma żadnej nagrody od Google za 5 miliardów wyszukiwań. Za wyskakujące powiadomienia odpowiada nie wyszukiwarka, a oprogramowanie typu adware, które mogło zainfekować Twój system. Nie daj się więc zwieść profesjonalnemu wyglądowi wyskakującego okna, zignoruj także grające na Twoich emocjach konfetti. Obiecanego telewizora nie dostaniesz, możesz za to sporo stracić.

Angielski wariant scamu wygląda identycznie, jak polski.
Źródło: BeepingComputer

Dlaczego nic nie wygrasz za 5-miliardowe wyszukiwanie w Google?

Trzeba przyznać, oszustwo to jest dobrze przygotowane – twórcy garściami czerpali z oszczędnej szaty graficznej, jaką zwykle mają oficjalne komunikaty przeznaczone dla użytkowników witryny. Również informacja o ostatnim zwycięzcy dodaje wiarygodności. Niestety, nawet gdybyśmy znaleźli i przepytali każdego pana Jenkinsa, który aktualnie przebywa w Belgii, żaden z nich nie wiedziałby nawet, że Google wręczyło mu kiedyś telewizor.

Wykorzystywanie ludzkiej naiwności znane jest od wieków. Internet daje szczególnie duże możliwości naciągania – wyłudzane są nie tylko pieniądze, ale także dane personalne. Scam, jakim jest rzekoma nagroda od Google, wzbudza zaufanie na kilka sposób. Szata graficzna, wykorzystywanie FOMO (czym jest strach przed wykluczeniem dowiedziałeś się tutaj), ciekawość (co jest za pucharami, jakie są możliwe nagrody?), klarowne wyjaśnienie zasad działania systemu… Oszustwo prawie doskonałe!


Twórcy scamu popełnili jednak pewien błąd. Zdecydowanie zaniżyli liczbę wyszukiwań, jaką codziennie wpisują użytkownicy w pole wyszukiwarki. I to bardzo zaniżyli.Jaka jest dzienna liczba wyszukiwań w Google?

Niemożliwe jest podać dokładnie, ile zapytań dziennie przewija się przez serwery Google: statystyki z tej strony mówią o 1 200 000 000 000 w całym roku… 2012. Po wykonaniu skomplikowanych obliczeń okaże się, że nagroda za 5-miliardowe wyszukiwanie trafiałaby się średnio 20 razy na miesiąc. Podkreślam: mówimy o danych z roku 2012.
Dziś – na początku roku 2019 – dzienna liczba wyszukań może wynosić 7 czy nawet 10 miliardów. Dopóki Google nie opublikuje oficjalnych danych, pozostają nam spekulacje i strony statystyczne.
 

Kiedy mówimy o takich liczbach, jako SEO copywriter nie mogę się zmusić, by całkowicie pominąć milczeniem pozycjonowanie. Pomyśl tylko! 10 miliardów zapytań dziennie to ponad 400 milionów na godzinę! Tyle słów kluczowych! Tyle wyświetleń! Taki click per view! Aż chce się rzucić wszystko i zabrać za poprawę optymalizacji swojej witryny, prawda? ;)


5 miliardów to za mało, czyli jeśli nie nagroda od Google, to co?

Jeśli choć raz wyszukiwarka pogratulowała Ci wygranej, miej się na baczności. Koniecznie przeskanuj system dobrym programem antywirusowym, możesz również sięgnąć po programy dedykowane usuwaniu adware i malware. Usuń także ciasteczka i przywróć przeglądarkę do ustawień początkowych.


Jest jednak coś znacznie ważniejszego – Twoja ostrożność. Mam nadzieję, że nie klikałeś w żaden link do odebrania rzekomej nagrody od Google. Zawsze zwracaj uwagę na to, na jakie strony wchodzisz i co instalujesz – niekiedy szkodliwe oprogramowanie dostajesz w pakiecie z pożądanymi programami pobieranymi z Internetu. Pamiętaj – lepiej, żeby ominęła Cię potencjalna nagroda od Google w postaci tostera, niż żebyś „wygrał” wirusa.
Autor
Michalina Grzegorzewska
Ocena artykułu
4.15 - (103 głosy)
Komentarze
#1Oliwier Łyczko2019-04-04 16:44:01
Ja jak głupi nabrałem się na iPhone'a X. Spotkałem się wiele razy z darmową nagrodą ale na jakiś "tanich" stronach i nie wierzyłem ,ale ta za 5 miliardowe wyszukiwanie wydawała mi się wiarygodna . Mam nadzieje że nie będę miał kłopotów !
#2Dominik Czarnowski2019-06-24 10:47:40
raz wszedlem i było 5 milionowe wejscie a za drugim razem to samo haha . Od razu widac ze to podpucha
#3Damian Mrowiński 2019-06-25 16:16:15
Ja tesz sie nabrałem mam nadzieje że nic się nie stanie
#4Michalina Grzegorzewska2019-07-01 15:51:11
W przypadku zaakceptowania "nagrody", warto szybko przeskanować komputer dobrym programem antywirusowym. Można też rozważyć zmianę haseł do swoich kont - na wypadek, gdyby doszło do kradzieży danych. I, oczywiście, następnym razem w nic podejrzanego nie klikać! ;)
#5Krystian Wasik2019-07-02 10:49:10
Ludzie blokujcie karty. W czwartek dałem się nabrać i zapłaciłem 6zł a dzisiaj te s....ny wypłacili mi z karty 276zł .(3 dni później ) W banku kazali zablokować kartę .
#6Marcin Jędrzejewski2019-09-03 08:12:31
To prawda że to oszustwo
#7Jacek Lewicki2019-11-25 08:59:17
Dałem się nabrać !!!! wszystko uzupełniłem ale przy potwierdzaniu wyskoczył błąd , mam nadzieję że to mnie uratowało
#8ania sarzyńska2020-01-29 12:34:37
też się dałam nabrać i później mi usunęli z karty 276 i wiecie co mam z tego sony? nowego case ;-;
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się