Ikona 4:45 min Ikona 24.01.2019
Pisanie nie musi być uciążliwym obowiązkiem, wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, znajdujących się poniżej, a cały proces będzie odbywał się szybko i bezproblemowo.

 

Wybór tematu

 

Nim zabierzesz się do pracy, przygotuj sobie listę tematów, które chcesz realizować na swoim blogu. Planowanie z wpisów wyprzedzeniem sprawi, że proces tworzenia treści przebiegnie znacznie szybciej. Możesz wymyślić od razu nawet 20-30 tematów. Dzięki temu każdorazowo będziesz wybierał ten, który w danym momencie najbardziej Ci odpowiada. Ponadto będziesz mieć możliwość określenia swoich działań nawet na kilka najbliższych miesięcy.

Zasiadając do pisania warto mieć przygotowany chociaż jeden temat, by zaczynając tworzenie treści, nie  tracić czasu na zastanawianie się, o czym tekst ma traktować. Planując wcześniej tematykę wpisu, minimalizujesz szansę, że zasiądziesz do pracy i… tylko zmarnujesz czas, bo nie wpadniesz na żaden interesujący pomysł.

 

Gdzie szukać inspiracji?

Bardzo dobrym pomysłem będzie obserwowanie branży, w której działa Twoja firma. Doskonałą wskazówkę stanowią np. czasopisma będące źródłem informacji dotyczących np. nowinek technicznych oraz ważnych wydarzeń z Twojej dziedziny.

Warto obserwować teksty publikowane na blogach konkurencji. Dobrym pomysłem będzie posiłkowanie się nimi i inspirowanie ich treścią. Pamiętaj tylko, by nie kopiować bezpośrednio cudzych tekstów, ponieważ byłby to plagiat, który miałby negatywny wpływ na pozycjonowanie strony w Google. Lepiej będzie napisać, po swojemu, na taki sam lub podobny temat. Korzystając z tego, że konkurencja już opublikowała swój tekst, możesz zastanowić się nad tym, jak zrobić, by Twój wpis był lepszy.

Nie możesz ograniczyć się jedynie do obserwowania tego, co robią inne firmy działające w tej samej branży. Musisz zwracać uwagę również na swoich klientów. Doskonałym drogowskazem będą dla Ciebie komentarze zamieszczane przez odbiorców pod opublikowanymi przez Ciebie postami. Bierz je pod uwagę i traktuj jako wskazówki na przyszłość.

Pomocne mogą okazać się również najczęściej zadawane przez klientów pytania. Wiele z nich może stać się tematami interesujących wpisów. W ten sposób będziesz mógł wyjaśnić odbiorcom kwestie, które najbardziej ich nurtują.

inspiracja

Zapoznaj się z tematem

 

Mimo tego, że piszesz na temat swojej branży, w której jesteś specjalistą. Przed rozpoczęciem pisania niektórych tekstów, będziesz musiał dokładne zapoznać się  z tematem np. poprzez literaturę specjalistyczną. Solidny research to podstawa, która pozwoli Ci oprzeć tekst na wiarygodnych źródłach i wypełnić go wartościową treścią. Jeśli wcześniej zgromadzisz potrzebne informacje, nie będziesz musiał przerywać pisania i wracać do poszukiwania danych, co przełoży się na przyspieszenie procesu tworzenia.

 

Zaplanuj swoją pracę

 

Jeśli chcesz szybko pisać teksty na bloga firmowego, najlepiej jeśli rozpoczniesz pracę od określenia zawartości tekstu, ustalenia przebiegu pracy i określenia deadline’u.

Zaplanuj orientacyjny układ treści oraz wybierz, w którym miejscu będą znajdować się konkretne informacje. Bardzo ważne, by:
  • tekst miał przejrzystą strukturę i był podzielony na akapity,
  • posiadał tytuł, który zachęci odbiorców do czytania,
  • zawierał wstęp będący wprowadzeniem do tematu,
  • przedstawiał informacje ułożone w logicznym porządku,
  • był zakończony zgrabnym podsumowaniem.

 

Poza ustaleniem układu tekstu, ważne byś określił sobie deadline. Pamiętaj, by podejść do sprawy realnie i nie ustalać sobie zbyt wyśrubowanych terminów. Na początku pisanie może nie iść Ci tak sprawnie, jak oczekujesz.

Kiedy określisz sobie planowaną godzinę zakończenia prac, ułóż dokładniejszy grafik, ustalając np. że w każdej godzinie pisania mają powstać dwa lub trzy akapity. Taki plan pozwoli Ci uniknąć iluzji, że masz jeszcze dużo czasu. W ten sposób od początku będziesz pracować z pełnym wytężeniem. Dzięki temu, na późniejszym etapie pracy nie będziesz musiał pisać w pośpiechu, co mogłoby mieć negatywny wpływ na jakość tekstu, a w efekcie na pozycjonowanie.

 

Unikaj dekoncentracji

Bardzo ważne byś na czas pisania zrezygnował ze wszystkiego, co Cię rozprasza – wycisz telefon, wyłącz radio itd. Każdy czynnik sprawiający, że Twoje myśli odlatują, znacząco wpłynie na spowolnienie pracy. Najlepiej jeśli usiądziesz i za pierwszym podejściem napiszesz cały tekst. Jeśli zaczniesz robić sobie przerwy, podczas których będziesz zajmować się czymś innym, praca będzie przebiegała jeszcze wolniej.

Teksty na bloga najlepiej tworzyć w czasie, w którym nikt nie będzie Cię niepokoił, a Ty będziesz mógł skupić się na jednym zadaniu.

 

Ważniejsza jest jakość

 

Opierając się na powyższych wskazówkach możesz tworzyć treści atrakcyjne dla swoich odbiorców, poświęcając na to niewiele czasu. Chociaż szybkość pisania jest ważna, pamiętaj, że jakość jest od niej ważniejsza. Nieciekawe teksty nie spotkają się z entuzjastycznym odbiorem. Stawiając pośpiech ponad jakością, nie oszczędzasz czasu potrzebnego do napisaniu tekstów, tylko marnujesz go na zajmowanie się niskiej jakości wpisami.

Źródła:  Quick Sprout HubSpot Blogs;  copyblogger;  Ghost

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 03:55 min 13.02.2019 Copywyriter kojarzy się przede wszystkim z kreatywnością i tworzeniem inspirujących treści, jednak zawód ten wymaga znacznie więcej cennych, a czasami trudnych do rozwinięcia umiejętności. Niektóre z nich można wprowadzić od razu, na inne z kolei pracuje się latami, a w tym doskonaleniu nigdy nie powinno się poprzestać. Co może przyczynić się do sukcesu w tej branży? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 6:50 min 27.03.2019 Pisanie treści pomocnych dla odbiorców to dla każdego copywritera chleb powszedni. Celem, o którym zdarza się niektórym zapomnieć, jest zwiększenie i polepszenie sprzedaży opisywanej usługi czy produktu. Aby robić to skutecznie, warto skorzystać z wielu różnych możliwości i nie zamykać się w nabytych schematach – w tym artykule omówię 3 proste kroki, które przyczynią się do zauważalnego skoku sprzedaży i zwiększenia zadowolenia wśród klientów. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 04:50 min 02.01.2019 Skanowanie wzrokiem to coraz częstszy sposób „czytania” tekstów w Internecie - i trudno się dziwić, w sieci panuje pośpiech, a sam widok długiego tekstu zniechęca do lektury. Istnieją metody na przyciągnięcie czytelnika do treści. Wystarczy sprawne formatowanie i wzbogacanie tekstu o interesujące materiały, by użytkownik został na naszej stronie dłużej, niż wymaga to przescrollowanie artykułu. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.8 / 5. Vote count: 16

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700