Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Wygraj z blokadą pisarską!

Opublikowano: 27-02-2018
Czas potrzebny do przeczytania: 5:00 min
Brak jakiegokolwiek natchnienia i dziwna blokada, która sprawia, że nie jest się w stanie sklecić nawet jednego sensownego zdania. Znasz to? Na każdego w końcu przychodzi pora, niezależnie od tego, jak optymistycznie zapowiadał się początek pracy nad danym tekstem czy projektem. A gdyby można było uniknąć takich sytuacji? Gdybyśmy mogli ciągle chodzić zainspirowani i przepełnieni pomysłami?

Niewątpliwie istnieje kilka rad, które mogłyby pomóc w osiągnięciu takiego stanu. Czy permanentnie? Co do tego nie mamy pewności, ale na pewno warto walczyć z blokadą i brakiem natchnienia, bo jeśli nic z nimi nie zrobimy, to będą nas coraz bardziej pochłaniać, a tego nikt nie chce, prawda? W końcu miło mieć zawsze coś do powiedzenia czy napisania. Miło, gdy tworzenie sprawia radość, a słowa same się układają w zdania. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, jeżeli chcesz uniknąć blokady pisarskiej, a także z jakich narzędzi możesz korzystać, by szybko się jej pozbyć, gdy już Cię dopadnie.Nastawienie

Pamiętaj, że to Ty jesteś Panem swojej weny, a nie odwrotnie! Weź się w garść i pokaż jej, że jej humorki masz za nic. Dąż wytrwale do celu, a rutyna Cię nie dogoni. Najważniejsze jest nastawienie – bez niego daleko nie zajdziesz. W końcu to myśli kreują rzeczywistość – te negatywne na pewno nie sprawią, że w Twoim życiu (lub na kartce papieru, którą masz przed sobą) wydarzy się coś fantastycznego.Zastanów się również, dlaczego piszesz. Czy dla pieniędzy? A może dla wewnętrznej satysfakcji i spełnienia? Musisz być świadomy swojego celu, by móc do niego dążyć. Miej zawsze na uwadze, po co piszesz, ponieważ to pozwoli Ci chcieć to robić, a nie tylko zmuszać się do tego, bo „trzeba”.

Odpowiednie narzędziaI jak, poczułeś się zmotywowany? Mamy nadzieję, że tak, bo teraz nadchodzi pora, żeby działać. Jeżeli już wiesz, ze tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie i tylko Ty możesz przełamać swoją barierę pisarską – nic nie stoi na przeszkodzie, byś wziął sprawy w swoje ręce. Dzisiaj chcemy opowiedzieć Ci o kilku narzędziach, które Ci w tym pomogą. Ułatwią Ci otwarcie się na nowe inspiracje i znalezienie świetnych pomysłów. Sprawią, że Twoja kreatywność się rozwinie, a Ty nabierzesz wiatru w żagle.

Podręczny zestaw do kreatywnego pisaniaPierwszym narzędziem, o którym chcemy dzisiaj wspomnieć, jest Writer’s Toolbox. Ten tworzony przez pisarkę i nauczycielkę kreatywnego pisania Jamie Cat Callan zestaw zawiera praktyczne narzędzia, które pomagają przełamać blokadę pisarską, zainspirować się i spojrzeć na pisanie pod innym kątem. W środku znajdują się papierowe karty z różnymi ćwiczeniami, a także instrukcja, jak z nich korzystać. Na poszczególnych kartach znajdziesz np. początki zdań czy podstawę fabuły. W Writer’s Toolbox obecne są również papierowe krążki obrotowe, które umożliwiają wylosowanie nagłego zwrotu akcji.

Wszystkie te pomoce mają na celu pomóc w rozpoczęciu pisania. Aby zacząć swoją przygodę wystarczy Ci pusta kartka i długopis. Losujesz pierwsze zdanie swojej historii i piszesz przez określoną ilość czasu. Podczas zabawy losujesz również pośród kart z bohaterami czy celami, do których powinna dążyć Twoja historia, a gdy tego potrzebujesz korzystasz z pomysłów na nagłe zwroty akcji, które pozwolą Ci uniknąć monotonii. Z pomocą Writer’s Toolbox można napisać całą powieść i nieźle się przy tym bawić!

Podręczny zestaw do czytania

Sposobem na to, by być ciągle zainspirowanym i odpornym na blokadę pisarską jest także regularne czytanie książek. Obcowanie z dziełami, które są dobrze napisane niewątpliwie inspiruje.Jeżeli chodzi o copywriting, poradniki dotyczące tej branży powinny zdecydowanie mieć w sobie „to coś” – w końcu są one również pewnego rodzaju wyznacznikiem, jak tworzyć content, który będzie nie tylko ciekawy, ale również np. wspomoże pozycjonowanie strony internetowej. Pozycjami branżowymi, które niewątpliwie warto przeczytać jest „Copywriting” Doroty Jędrzejewskiej i Rafała Niemczyka, a także „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy?”, której autorką jest Joanna Wrycza-Bekier. Książki te pełne są inspiracji i przykładów na to, jak pisać.

Jednak czytając wyłącznie poradniki z zakresu copywritingu i pozycjonowania można zagubić się w gąszczu zasad. Dlatego oprócz nich warto sięgać po pozycje z gatunku prozy czy poezji. Dzieła mniejszych i większych mistrzów na pewno będą pomocne w odzyskaniu weny, ponieważ pokażą, jak pięknie można układać słowa – szczególnie, gdy nas samych one wzruszyły bądź rozbawiły.


Apteczka copywritera

Skorzystałeś z naszych porad, ale wciąż nie możesz przebić się przez blokadę twórczą? Przygotowaliśmy motywujące cytaty, które mogą stanowić dla Ciebie ostatnią deskę ratunku. Koniecznie weź je sobie do serca!

Nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj!
- Winston Churchill

Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu.
– Paulo Coelho

W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość.
– Budda

I pamiętaj… jesteś zwycięzcą!

Źródła: Hubspot, Influencer.pl, "Copywriting: jak sprzedawać słowem" Dorota Jędrzejewska i Rafał Niemczyk, "Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy" Joanna Wrycza-Bekier, doświadczenia własne
Autor
Maja Ledzińska
Ocena artykułu
5.00 - (9 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się