Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Przewodnik po Yandex, część1. Podstawowe programy i wtyczki.

Opublikowano: 08-07-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 2:20 min

O wyszukiwarce Yandex i jej pomysłach na Internet w Rosji pisaliśmy już niejednokrotnie. Dzisiaj, dla wszystkich osób, które z różnych względów są zainteresowane „runetem” oraz rozwiązaniami największej wyszukiwarki w tym wirtualnym świecie, przygotowaliśmy krótki opis aplikacji i wtyczek przygotowanych przez Yandex dla swoich użytkowników.

Bez przeglądarki ani rusz!
O powstaniu przeglądarki Yandex informowaliśmy już w styczniu. Cechowały ją przede wszystkim prosty design, podniesienie użyteczności dla osób używających cyrylicy oraz dbałość o bezpieczeństwo.

Nie każdy jednak ma ochotę na przesiadkę na zupełnie nową przeglądarkę internetową i właśnie z myślą o tych osobach stworzono rozszerzenie dla najpopularniejszej przeglądarki internetowej – Mozilla Firefox. Elementy Yandexa, bo tak je nazwano, to najprościej mówiąc szybki dostęp do najbardziej popularnych serwisów, jak np. muzyka, pogoda, korki, poczta, tłumaczenia, czy sieci socjalne (nie tylko Facebook, ale także – a może przede wszystkim – rosyjskie vKontakte). A wszystko w przyjaznej, mało inwazyjnej formie ikonek na pasku narzędzi.

 

Możliwa jest także instalacja tylko jednej części Elementów Yandexa – wizualnych zakładek, które co prawda są dostępne w standardowej wersji przeglądarki Firefox, ale rozszerzenie Yandex daje większe możliwości ich personalizacji.

Wygoda ponad wszystko
Punto Switcher to świetny program, którego podstawowym zadaniem jest wykrywanie układu klawiatury i automatyczna zmiana z i na rosyjski. Zasada działania jest bardzo prosta: Punto Switcher wie, że pewien ciąg liter, np. „ghbdtn”, po rosyjsku oznacza „cześć” („привет”) i automatycznie zmienia klawiaturę. Naturalnie zmiana może nastąpić nie tylko automatycznie, ale też z wykorzystaniem dowolnie przypisanego klawisza. Każdy kto choć raz musiał przeskakiwać pomiędzy różnymi układami klawiatury na pewno doceni to rozwiązanie, przy czym w obecnej wersji wspierany jest język angielski, więc Polacy mają do dyspozcyji nieco ograniczony zakres możliwości Punto Switcher.

Swoje pliki zawsze pod ręką
Yandex.Disk, czyli nic innego jak nasza własna przestrzeń dyskowa „w chmurze”. Co ważne, dostęp do swoich plików mamy z poziomu komputera, smartfona, czy też innego urządzenia przenośnego. Zapraszamy na wycieczkę po serwisie Yandex.Disk.


Odrobina piękna dla estetów
Dla miłośników personalizacji komputera stworzono specjalny program, który pobiera zdjęcia z serwisu Yandex.Fotki i wyświetla je w formie wygaszacza ekranu. Jeśli któreś zdjęcie szczególnie się nam spodoba, można je łatwo ściągnąć na dysk naciskając odpowiedni przycisk.
Dla nieco mniej wymagających fanów Yandex przygotował też prostsze wygaszacze ekranu z motywem tej firmy.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Specjalnie przygotowana, półroczna bezpłatna wersja programu antywirusowego Kaspersky! Niestety, tylko dla użytkowników z Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw...

A po pracy – czas na relaks
Mini-gry dla osób ceniących sobie prostą zabawę i dużą grywalność. Prawie 650 stron z grami – każdy znajdzie coś dla siebie!

Tym rozrywkowym akcentem kończymy pierwszą część przewodnika po Yandex. Naturalnie jest to jedynie krótki wstęp do bardzo bogatego świata aplikacji, rozwiązań e-marketingowych i innych przygotowanych przez specjalistów rosyjskiego lidera. Ciąg dalszy nastąpi już wkrótce.

 

Źródła: Yandex.Programy, Punto Switcher, Elementy Yandexa, Wizualne zakładki, Yandex.Disk, Mini Gry Yandex

Autor
Krzysztof Mierzyński
Ocena artykułu
3.67 - (6 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się