Ikona 06:25 min Ikona 22.08.2022

10 wskazówek dla początkującego SEO Copywritera

Czym jest SEO Copywriting? Najogólniej mówiąc, jest to sztuka tworzenia tekstów na strony internetowe w taki sposób, by były one atrakcyjne zarówno dla realnych czytelników, jak i wyszukiwarek internetowych (w tym artykule będę się powoływać na Google, ale warto wiedzieć, że są też inne wyszukiwarki). To tworzenie contentu, który jest wartościowy dla odbiorcy i algorytmów, dzięki czemu strony osiągają wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. A że aktualnie większość informacji szukamy w sieci, to naprawdę warto walczyć o te pozycje i ogólne zwiększenie widoczności witryny w internecie!

W tym tekście nie zdradzę Ci tajników SEO Copywritingu i nie wynotuję Ci wprost co i jak pisać (choć, jeśli zdecydujesz się na pracę w tym zawodzie w Sunrise System, to z chęcią wtajemniczę Cię w ten piękny świat!). Zdradzę Ci jednak kilka patentów, które z pewnością pomogą Ci na początku Twojej przygody z SEO Copywritingiem. Zatem…

 

Wskazówki dla początkującego Copywritera

 

  1. Bądź z pokorą za pan brat
Być może uważasz, że nie popełniasz błędów… Może się też zdarzyć, że masz problem z przyjmowaniem konstruktywnej krytyki. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, koniecznie popracuj nad zmianą nastawienia – rady i uwagi od bardziej doświadczonych SEO Copywriterów nie mają na celu wytykania Ci błędów „dla zasady”. To ważny element nauki – dlatego nie traktuj tego jako przytyk, ale cenną lekcję, a także pole do owocnej dyskusji.

Może się też zdarzyć, że klient, na którego stronę tworzysz treści, będzie mieć uwagi i prośby o poprawki – nie zniechęcaj się! Klient jest ekspertem w swojej branży, więc warto być otwartym na jego uwagi, które pozwolą stworzyć treści spełniające oczekiwania każdej ze stron.
 
  1. Bądź dociekliwy
Nie wiesz, jak napisać dane słowo? W głowie pustka, a masz do stworzenia tekst na wyjątkowo trudny temat, który jest Ci całkiem obcy? Spokojnie, wbrew pozorom nie masz powodów do obaw. Dobry research sprawi, że będziesz w stanie napisać naprawdę dobry tekst na każdy temat. Wszak, wyszukiwanie informacji w sieci i ich selekcja to ważny element pracy SEO Copywritera.

I – co ważne – nie idź drogą na skróty i nie oczekuj gotowych rozwiązań podanych na tacy. Samodzielne poszukiwanie informacji pobudzi Twój umysł i rozrusza szare komórki. Oczywiście, jeśli mimo starannego researchu nadal nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, poproś o wsparcie bardziej doświadczonego SEO Copywritera.
 
  1. Zaprzyjaźnij się z algorytmami Google
Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że gdy poznasz algorytmy Google i zrozumiesz mechanizmy ich działania, pisanie tekstów SEO przestanie być dla Ciebie czarną magią. Już nawet odruchowo będziesz wiedzieć, gdzie i kiedy zamieścić frazy albo jakich sformułowań użyć, by “przypodobać” się zarówno czytelnikowi, jak i robotom.
 
  1. Szanuj swojego czytelnika
Teksty SEO to są teksty pisane z myślą przede wszystkim o użytkowniku sieci (bo to, co jest wartościowe dla czytelnika, jest wartościowe również dla algorytmów). Dlatego zapomnij o spamie wyrażeniami kluczowymi czy innych nienaturalnych zabiegach. Twój odbiorca ma poczuć, że dany tekst powstał dla niego z należytą starannością zarówno o zawartość merytoryczną, stylistykę, poprawność językową, jak i formę.
 
  1. Poznaj potrzeby współczesnych internautów
Tzw. pisanie do internetu różni się od treści tworzonych do drukowanych gazet, katalogów, broszur, prac naukowych, powieści, poezji czy wypracowań na różnych etapach edukacji. Dlatego na początku przygody z SEO Copywritingiem możesz przeżyć lekki szok! Użytkownicy sieci cenią sobie bowiem jasny, konkretny przekaz, krótkie i proste zdania bez rozbudowanych konstrukcji i nadużywania strony biernej, a także miłe dla oka formatowanie. Co więcej, należy pamiętać, że wśród internautów znajdują się przedstawiciele różnych pokoleń o odmiennych potrzebach i zachowaniach w sieci.
 
  1. Śledź nowinki
Pewnie już obiło Ci się o uszy stwierdzenie, że “Google to środowisko zmienne”? Potwierdzam, naprawdę tak jest. Algorytmy są stale udoskonalane, a wszystko po to, żeby użytkownicy sieci dostawali jak najlepsze wyniki wyszukiwania. To z kolei wymaga od nas, SEO Copywriterów, śledzenia tych zmian i dostosowywania się do nich – dzięki temu nie ma czasu na nudę, za to jest czas na rozwój i dążenie do jak najlepszych relacji z algorytmami i odbiorcami treści.
 
  1. Rozwijaj swoją kreatywność
Być może spotkałeś się z opinią, że w SEO Copywritingu nie ma miejsca na kreatywność. Na szczęście, to mit! Oczywiście, wszystko zależy od charakteru branży, oczekiwań klienta (właściciela biznesu, na którego stronę tworzysz treść), grupy docelowej, rodzaju tekstu… Ale bardzo często będziesz mieć okazję na wykazanie się kreatywnością – nietypowe ujęcie tematu, wciągający storytelling, zaskakujący pomysł na formę tekstu… Oryginalność i niesztampowe myślenie to cechy pożądane także w SEO.
 
  1. Bądź cierpliwy
Pozycjonowanie stron internetowych to proces. W zależności od wielu czynników, jego efekty mogą być widoczne zarówno po kilku, jak i kilkunastu miesiącach. Co więcej, nie tylko content wpływa na ten efekt. Dlatego, jeśli lubisz śledzić statystyki i prowadzić analizy skuteczności treści, pamiętaj, że w SEO trzeba poczekać na satysfakcjonujący efekt wykonanej pracy. Za to radość, gdy SEO Copywriter poszukuje informacji w sieci, a na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania pojawia się jego własny artykuł, jest nie do opisania!

  1. Nie bój się pytać
Na początku świat SEO może wydawać się bardzo tajemniczy. Z pewnością spotkasz się też z wieloma branżowymi określeniami, które będą dla Ciebie niezrozumiałe. Bez obaw, chyba każdy SEO Copywriter przez to przechodził. Dlatego nie bój się pytać – masz prawo nie wiedzieć, co to jest “keyword stuffing”, “title” czy “meta description”.
 
  1. Dużo czytaj i pisz!
Jeśli chcesz zostać SEO Copywriterem, to zapewne nie trzeba Cię namawiać do pisania, a prawdopodobnie także do czytania – i tak trzymaj! Tylko regularne pisanie sprawi, że nie wyjdziesz z formy, a Twoje teksty będą coraz lepsze. A o co chodzi z tym czytaniem? To nie tylko przyjemność, ale też świetny sposób na trening mózgu, pobudzanie wyobraźni, a także wzbogacanie zasobu słów.
 
 
To jak, gotowy/gotowa na ekscytującą przygodę z SEO Copywritingiem? Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom nauka tworzenia contentu publikowanego w sieci oraz zgłębianie tajników pozycjonowania staną się dla Ciebie czystą przyjemnością. Powodzenia!

 
Michalina – copywriter z wieloletnim doświadczeniem, absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UAM. Z pisaniem związana, odkąd tylko sięga pamięcią. Na co dzień zajmuje się głównie tworzeniem treści na strony internetowe oraz profile w social mediach. Ma bzika na punkcie poprawnej polszczyzny i…przecinków! Prywatnie twardo stąpająca po ziemi kociara, miłośniczka czarnej kawy oraz żelków…i wierna fanka „Na Wspólnej”.
Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Wiecznie zielone treści – content, który nie przemija Ikona 03:50 min 14.09.2022 Jest jak klasyczna „mała czarna”, filmy Quentina Tarantino czy opery Giuseppe Verdiego. Zawsze modna, zawsze na czasie, zawsze elektryzująca. Evergreen content to treść, która nieustannie przyciąga i intryguje. Generuje ruch i cieszy się zainteresowaniem ze strony nowych użytkowników przez długi czas. Na czym polega magnetyzm „wiecznie zielonych” tekstów? I jak stworzyć ponadczasowe treści na stronę internetową? Tego dowiecie się z artykułu! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Copywriting dla branż technicznych – o czym warto pamiętać? Ikona 5:30 min 13.01.2023 Każda branża potrzebuje dobrego contentu. Nie każda jednak jest prosta do opisania. Tak jest na przykład z branżą techniczną, która stanowi nie lada wyzwanie dla większości copywriterów. Jak stworzyć teksty, które będą profesjonalne, merytoryczne, zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy, a przy tym ciekawe? Choć wydaje się to niemożliwe, jest to do wykonania. I o tym właśnie będzie ten artykuł - zapraszamy do lektury! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.

Metoda „kopiuj-wklej” nie działa, nie powtarzaj się! Rzecz o duplikatach wewnętrznych Ikona 4:25 min 08.07.2022 Powielanie treści to jedna z gorszych praktyk w marketingu internetowym i pozycjonowaniu, a także pułapka, w którą wpada wielu przedstawicieli branży e-commerce. Dzisiaj opowiemy nieco więcej o tym, dlaczego lepiej wystrzegać się duplicate content w obrębie jednej i tej samej witryny i czym może się skończyć beztroskie podejście do kopiowania. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700