Ikona 05:10 min Ikona 18.09.2017

Od lat zasada znajdowania informacji poprzez wyszukiwarkę Google jest niezmienna. Najpierw wprowadzamy wyrażenia, które kojarzą nam się z danymi, jakich poszukujemy, a następnie śledzimy wyniki, jakie się pojawiły i klikamy w link, który wydaje nam się najbardziej dopasowany do naszego zapytania. Przykładowo poszukując w Poznaniu sklepu z butami marki Adidas wpisywaliśmy frazę „buty Adidas Poznań” lub „sklep z butami Adidasa Poznań” (czyli typowe zapytania istotne z punktu widzenia pozycjonowania stron w Poznaniu ze względu na lokalizację), pojawiała nam się lista wyników i wybieraliśmy według uznania link do strony. Zwiastuny zmian pojawiały się już od 2012 roku i były wstępem do wyszukiwania semantycznego.

 

Na początku był Graf wiedzy Google

W 2013 roku wszedł (w USA – od sierpnia, w Polsce – od września) algorytm Koliber (Google Hummingbird), dzięki któremu trafność wyników wyszukiwania znacznie się poprawiła. Koliber miał bowiem na celu lepsze zrozumienie intencji użytkownika. W praktyce oznaczało to bardziej znaturalizowane wyszukiwanie i zamiast zestawu fraz, można było wprowadzać pełne zapytania np. „Gdzie w Poznaniu jest sklep z butami Adidasa?”.

 

Algorytm był niejako dopełnieniem innej funkcjonalności, stanowiącej podwaliny pod współczesne semantyczne wyszukiwanie na masową skalę (istniały mniej znane wyszukiwarki semantyczne jak np. Wolfram Alfa, True Knowledge, Yebol, Google Squared). Chodzi o Graf Wiedzy.

 

Informacje o nim zaczęły się się pojawiać częściej w 2012 roku, gdy wszedł w USA (w Polsce – w maju 2013 roku). Nowa funkcja wyszukiwarki Google sprawiła, że wyszukiwanie przestało koncentrować się wyłącznie na frazach. Zadaniem Grafu Wiedzy było znalezienie konkretnej informacji na zadane pytanie (a pytań może być wiele i to zadanych na różne sposoby). Zapewniał także użytkownikom możliwość poruszania się po tematach powiązanych.

 

Po prawej stronie w odrębnym boksie zamieszczane są informacje podstawowe, np. w jakim województwie mieści się Warszawa, jaką ma powierzchnię, jaka aktualnie panuje tam temperatura. Ponadto zawarte dane są z reguły podlinkowane do artykułów związanych z interesującym użytkownika tematem.

 

 

Co odróżniało Graf Wiedzy od dotychczasowych wyszukiwań?

 

–  znalezienie najtrafniejszego podsumowania – umożliwia zebranie najważniejszych informacji w jednym miejscu. Zebrane dane są zaprezentowane w pewnej strukturze, np. w przypadku osoby mamy informacje kiedy się urodziła  i zmarła, kim była, jakie są jej dzieła lub dokonania, itp.

 

 – znalezienie konkretnej  rzeczy – wiązało się to z wieloznacznością słów, w niektórych bowiem przypadkach pod jednym hasłem może kryć się kilka znaczeń, tak przykładowo po wpisaniu „Chopin” w wyszukiwarkę może pojawić nam się w wynikach zarówno kompozytor, jak i lotnisko w Warszawie imienia tego właśnie kompozytora.

 

rozszerzenie oraz pogłębienie poszukiwań – Graf Wiedzy pozwolił na zgłębienie wiedzy na dany temat poprzez odkrycie nowych powiązań z innymi tematami, np. możemy dowiedzieć się, że w Polsce znajduje się Muzeum Chopina w Warszawie, że organizowany jest Festiwal „Chopin i jego Europa”, itp.

 

Szukaj zrozumienia u… Google

 

Wprowadzenie algorytmu Koliber oraz Grafu Wiedzy było oznaką: po pierwsze –  tego, w którą stronę zmierza Google w zakresie wyszukiwarki, po drugie – tego, czego oczekują do wyszukiwarki odbiorcy. A oczekują uzyskania konkretnej odpowiedzi na naturalnie formułowane zapytania. To właśnie zapewnia wyszukiwarka semantyczna.

 

Jej zadaniem jest przeszukiwanie zawartości strony internetowej przy jednoczesnym ciągłym interpretowaniu ich treści poprzez semantyczną i gramatyczną analizę języka naturalnego tworzącego stronę. Ponadto wyszukiwarki semantyczne „uczą się” nowych powiązań, nowych relacji, dzięki czemu w efekcie mają dostarczać precyzyjniejsze wyniki. Wymagało to od Google zerwania z dotychczasową funkcjonalnością algorytmu, gdzie matematycznie był wyliczany związek pytania z odpowiedzią. To co teraz?

 

Dla uzyskania efektu, w którym wyszukiwarka Google będzie pojmowała świat w bardziej „ludzki” sposób, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej bazy. Gignat z Mountain View pracuje nad tym już od 2010 roku – co wiąże się z nabyciem firmy Metaweb Technologies, która stworzyła Freebase, czyli internetowego zbioru zorganizowanych danych zebranych z wielu źródeł, także od osób prywatnych, co miało dać ludziom skuteczniejszy dostęp do informacji. Częściowo Graf Wiedzy wykorzystywał już Freebase.

 

Obecnie wyszukiwarka Google do tworzenia powiązań między informacjami wykorzystuje Wikipedię oraz otwarte lub wykupione bazy danych (jak Freebase). Docelowo użytkownicy mają poprzez swoją aktywność (najczęściej odwiedzane strony, zainteresowania, czytane artykuły, poszukiwane wydarzenia, itp.) budować sieć powiązań – właściwą dla siebie. Bardzo prawdopodobne jest, że osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu i wpisujące to samo zapytanie będą otrzymywały zupełnie inne listy z wynikami wyświetleń. Będzie to spowodowane faktem ich odmiennych zainteresowań oraz historii aktywności w Internecie. Google od razu podpowie im spersonalizowane wyniki.

 

Zagrożenie czy szansa dla SEO?

 

Z powodu personalizacji wyników wyszukiwania dotychczasowa formuła pozycjonowania musi ulec zmianie. Promowana strona internetowa na każdym komputerze, smartfonie, czy tablecie będzie pojawiać się na innych pozycjach. Najważniejsza do tej pory informacja, czyli „strona znajduje się w top10”, stanie się zrelatywizowaną wartością zależną od upodobań Internauty.

 

Przed marketerami i trendsetterami w branży SEO stoi wyzwanie przystosowania swoich usług do nowej sytuacji. W Sunrise System opracowaliśmy nową formułę, w której pozycjonowanie dostosowaliśmy do zmieniających się warunków w branży. Dlatego właśnie wyszukiwanie semantyczne nie jest dla nas zagrożeniem, a stanowi szansę: dla naszych Klientów – na osiągnięcie lepszych wyników, dla wszystkich Internautów – na znalezienie dokładnie tego, czego poszukują także na polskim gruncie.

 

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Meta tag description – więcej znaczy lepiej? Ikona 05:20 min 09.01.2018 Z pewnością zauważyliście, że od pewnego czasu wyniki wyszukiwania w Google wyświetlają dłuższe meta description lub fragmenty treści w wynikach wyszukiwania. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu trendowi. Zastanowimy się czy warto wydłużać liczbę znaków w opisach oraz odpowiemy na pytanie jak pisać dobre meta tagi description, aby skutecznie poprawić klikalność wyników? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Strony AMP – z korzyścią dla użytkownika i webmastera Ikona 04:25 min 31.01.2018 Bez wątpienia gigantowi z Mountain View zależy na użytkownikach Internetu mobilnego. Świadczy o tym zarówno praca nad indeksem mobile first, jak również projekt AMP, któremu przewodniczy. W związku z tym, że już wkrótce, tj. od lutego 2018r. Google będzie krytycznym okiem patrzeć na zawartość stron AMP, zachęcamy do bliższego zapoznania się z projektem – jego założeniami oraz wytycznymi dla tego standardu. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Magiczne sztuczki w SEO – czy istnieją i działają? Ikona 04:10 min 01.09.2017 Taka już chyba nasza ludzka natura, że lubimy drogi na skróty. I nie chodzi tutaj tylko o ścieżkę do sklepu, ale również o działania z zakresu SEO. Wciąż wiele osób wierzy, że istnieją magiczne sztuczki, które w krótkim czasie i bez wielkiego wysiłku pozwolą wypromować daną witrynę na jedne z najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Dzisiaj opowiemy o tym, dlaczego takie zbytnie upraszczanie SEO nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700