Ikona 05:20 min Ikona 09.01.2018

Jeszcze do niedawna standardem było, aby meta tag description nie przekraczał 160 znaków. Co prawda przedstawiciel Google stwierdził, że limity znaków na description nigdy nie funkcjonowały, jednak większość opisów powyżej 160 znaków po prostu nie mieściła się i występował efekt ucięcia opisu w pół zdania. Dlatego, aby tworzyć opisy bardziej przyjazne dla użytkowników i „klikalne” zalecało się, aby nie przekraczać ilości 160 znaków. Od pewnego czasu możemy jednak zauważyć, że meta tagi description znacząco się wydłużyły. Poniżej przykładowe wyniki wyszukiwania dla zapytania „muzeum”:

 

Źródło: Google

Najdłuższy meta tag description liczył w tym przypadku 314 znaków. W całym top 10 tylko trzy opisy liczyły mniej niż 160 znaków. Reszta oscylowała wokół 300.

Na początku grudnia ubiegłego roku Google potwierdził, że dokonano zmiany w celu umożliwienia wyświetlania dłuższych, bardziej opisowych meta tagów description. Cel: pomoc użytkownikom w podjęciu decyzji, które strony z wyników wyszukiwania trafniej odpowiedzą na zapytanie wpisane w wyszukiwarkę.

 

Na powyższym zrzucie ekranu można zauważyć także, że opisy wciąż „urywają” się w pół zdania. Dzieje się tak, ponieważ w większości przypadków są one generowane dynamicznie, na podstawie treści dostępnej na stronie oraz zapytania użytkownika. Jeśli więc wyszukiwarka Google widzi potrzebę wygenerowania innego opisu dla danego zapytania, pobierze treść ze strony.

Co więcej, w przypadku opisu na około 300 znaków ucięte zdanie nie razi użytkownika tak bardzo, jak w przypadku do niedawna stosowanych opisów na 160 znaków. Dłuższy opis stwarza wyższe prawdopodobieństwo, że użytkownik jest już w stanie ocenić czy warto wejść na daną stronę. A skoro Google może generować go automatycznie, pojawia się pytanie – czy jest sens aktualizować meta tagi description? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Analiza przeprowadzona przez specjalistów firmy Moz wykazuje, że Google nie tylko samodzielnie pobiera opisy, ale może też je skracać lub dodawać do nich dane, czyli je modyfikować. Użycie całości bądź części oryginalnego meta tagu description wystąpiło w 55 procentach analizowanych wyników wyszukiwania.

 

Pisać czy nie pisać?

Są strony, które dobrze radzą sobie w wynikach wyszukiwania, choć posiadają nieuzupełnione meta tagi description (np. Wikipedia). Jednak zdaniem specjalistów w przypadku stron, na których chcemy zwiększyć ruch, dobrze skonstruowany description jest jak reklama – zwiększa zainteresowanie i zachęca do kliknięcia. Nawet pomimo faktu, że nie mamy pewności czy i jak Google wykorzysta nasz opis meta tagu, to w przypadku stron o określonym zapotrzebowaniu warto go zaktualizować.

 

Jaka długość description

Ze statystyk firmy Moz wynika, że nastąpił wyraźny wzrost wystąpień opisów liczących od 300 do 325 znaków. Co więcej, krótsze meta tagi description, tj. ucięte w zakresie około 200 znaków w przeważającej liczbie przypadków dotyczyły fragmentów video – tutaj tekst ustępuje miejsca miniaturze filmiku.

Według Moz aktualnie krótsze opisy to takie, które zostały „ucięte” w kodzie przez specjalistów w dziedzinie pozycjonowania bądź też dotyczą stron, w których Google nie może pobrać dłuższego opisu. Dalszy opis statystyk przynosi wniosek, że maksymalna ilość znaków w obecnie wyświetlających się meta tagach description może liczyć nawet 375.

Pamiętajmy, że Google z charakterystyczną sobie dozą tajemniczości potwierdza wydłużenie description tylko częściowo i bez podawania szczegółów. Dlatego jeżeli uznasz, że dłuższy opis zadziała na korzyść twojej strony i zwiększy liczbę kliknięć, możesz eksperymentalnie zwiększyć jego długość.

Czy wiesz, że… Według analiz Moz za bezpieczną liczbę znaków w wydłużonym opisie uznaje się 300. Oznacza to, że opis o tej długości nie powinien zostać ucięty podczas wyświetlania wyników wyszukiwania.

 

Jak pisać meta opisy?

Wraz z dłuższymi meta tagami description zasady ich pisania nie zmieniły się. Wyszukiwarka Google wykorzystuje opis meta podany w kodzie strony, jednak jeżeli będzie potrzebowała większej ilości informacji lub kontekstu, aby trafniej odpowiedzieć na zapytanie, pobierze fragment treści ze strony i wyświetli go w opisie. Chcąc samodzielnie przygotować zaktualizowany description według nowych zaleceń należy pamiętać o tym, aby jak najbardziej dostosować go do potencjalnego zapytania użytkownika.

  • 1) Pisząc treść meta tagu description skup się na tym, aby naturalnie wykorzystać słowa kluczowe (bez spamowania!).
  • 2) Stwórz kreatywny opis, który przykuje uwagę użytkownika i zachęci go do kliknięcia.
  • 3) Opis powinien być unikalny i bezpośrednio związany ze stroną, której dotyczy.

 

Podsumowanie meta tag description

Z technicznego punktu widzenia meta tagi description nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie strony, jednak mają duże znaczenie dla tego, co użytkownik widzi w wynikach – mają więc wpływ na współczynnik klikalności. Google może, ale nie musi wyświetlać opisy o długości około 300 znaków. Jeżeli uważasz, że twój dotychczasowy description jest odpowiedni, nie musisz go zmieniać.

Tak czy inaczej, zmiana ta z pewnością korzystnie wpłynęła na komfort wyszukiwania wśród użytkowników – zarówno w przypadku komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Generowanie opisów to proces dynamiczny, dlatego opinie wśród specjalistów są podzielone. Jedni są zdania, że warto eksperymentować z tworzeniem dłuższych opisów, inni uważają to za zbędny wysiłek. Zawsze warto więc obserwować statystyki zapytań dla swoich podstron i sprawdzać, czy przypisane im opisy są odpowiednie. W razie potrzeby, zawsze można je zmienić licząc na to, że Google wykorzysta je jak najdokładniej.
Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Strony AMP – z korzyścią dla użytkownika i webmastera Ikona 04:25 min 31.01.2018 Bez wątpienia gigantowi z Mountain View zależy na użytkownikach Internetu mobilnego. Świadczy o tym zarówno praca nad indeksem mobile first, jak również projekt AMP, któremu przewodniczy. W związku z tym, że już wkrótce, tj. od lutego 2018r. Google będzie krytycznym okiem patrzeć na zawartość stron AMP, zachęcamy do bliższego zapoznania się z projektem – jego założeniami oraz wytycznymi dla tego standardu. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 korzyści, jakie osiągniesz dzięki narzędziu Trendy Google Ikona 04:00 min 08.02.2018 W 2017 roku Polaków najbardziej interesowało to, jak suszyć grzyby. Wiemy to dzięki narzędziu Trendy Google, które udostępnia informacje m.in. na temat rodzaju i liczby tego typu zapytań. Rocznie pada ich ponad bilion! Taka baza danych nie mogła zostać niewykorzystana – na tej podstawie narzędzie tworzy trendy panujące aktualnie w sieci. Jak możesz wykorzystać tę wiedzę do własnych celów? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Wyszukiwanie semantyczne – zapytaj Google! Ikona 05:10 min 18.09.2017 Jeśli wydaje Ci się, że Google o Tobie nie myśli jesteś w błędzie! Gigant z Mountain View myśli o każdym Internaucie i właśnie dlatego wprowadza szereg algorytmów, które mają poprawić wyniki wyszukiwania na wielu płaszczyznach. Od pewnego czasu buduje też solidne podstawy pod wyszukiwanie semantyczne. Myślisz, że to Cię nie dotyczy? Przekonaj się jak bardzo zależy to od Ciebie! Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700