Ikona 00:00 min Ikona 12.02.2016

Rozszerzona rzeczywistość, czyli w jaki sposób Facebook może w każdej chwili odmienić świat, który znamy

Do dziś pamiętam rozczarowanie, jakie towarzyszyło różnym ludziom, gdy w momencie wkroczenia w rok 2000 samochody nie zaczęły jednak latać jak w „Piątym Elemencie” czy „Łowcy Androidów”, a ich życie nadal toczyło się w tym samym, spokojnym, powtarzalnym rytmie. Jednak, i chyba można powiedzieć to już z pełną odpowiedzialnością, co się odwlecze, to nie uciecze.

 

Minęło kilkanaście lat. Żyjemy w czasach dronów, gier sterowanych ruchami ciała i gestami, drukarek 3D. Czasach, gdy niemal każdy z nas jest podpięty do interfejsu i opleciony swoją fikcyjną, skrupulatnie konstruowaną tożsamością w mediach społecznościowych.

 

Oczywiście, korzyści z tego wypływających jest wiele, z otwartym światem i korespondującym z McLuhanowskimi intuicjami poczuciem funkcjonowania w „Globalnej wiosce” na czele, jednak z drugiej strony niepokojąco zagląda w oczy widmo przerażającej wizji Daniela Lopatina i Jona Rafmana z ich dającego do myślenia manifestu pod tytułem „Still Life” (rzecz szokująca, lecz wybitna, sprawdźcie koniecznie!). Osoby zainteresowane tą tematyką mogą też zaciekawić rozważania medioznawców – Lwa Manovicha i Wojciecha Chyły.

 

Wszystko wskazuje na to, że już na „dniach”, bo czym jest kilka lat w perspektywie całego ludzkiego rozwoju technologicznego, wykonamy kolejny krok ku coraz pełniejszej digitalizacji naszego życia – tym razem taki, który może być przełomem nie mniejszym niż oplecenie świata zasięgiem wszechobecnego Internetu. Mam tu na myśli tak zwaną rozszerzoną rzeczywistość. „Rozszerzone co?” – spytacie. Najlepiej na to pytanie odpowie ten (choć to akurat najpewniej fake, ale obrazowy) i ten (to już zdecydowanie nie) krótki filmik, będące w mojej ocenie swego rodzaju proroctwem dotyczącym tego, co za jakiś czas nas czeka.

 

Najprostsze rozróżnienie można by sprowadzić do tego, że o ile wirtualna rzeczywistość odgradza nas od świata (ot, przemierzamy fikcyjne uniwersum zamknięci w czterech ścianach i w przeznaczonym do tego oprzyrządowaniu), tak ta rozszerzona nakłada filtr na świat realny. A wspólna i zaakceptowana wolą większości konwencja jej funkcjonowania z pewnością szybko stałaby się czymś równie naturalnym jak nikogo już nie dziwiące sprawdzanie maila przez telefon.

 

Zresztą, narracja przyszłościowa nie jest tu potrzebna, bo to przecież już się dzieje, czego dowodzą chociażby ruchy największych rynkowych graczy. Google eksperymentowały ze swoimi słynnymi okularami (i wbrew rzekomemu przystopowaniu, dalej to robią), a Microsoft przygotował i wciąż rozwija intrygujący model Hololens. Mimo godnych podziwu rozwiązań, gdybym miał zgadywać, zwycięzcy w tym korporacyjnym starciu dopatrywałbym się jednak gdzie indziej.  Apetyt na monopol (jak zwykle) już od jakiegoś czasu wyraźnie sygnalizuje bowiem przedsiębiorstwo Marka Zuckerberga.

 

Za najpoważniejszy sygnał trzeba tu oczywiście uznać wykupienie słynnego Oculus Rifta, a ostatnie stanowisko Amerykanina można by równie dobrze zastąpić synonimem: „Wiedz, że coś się dzieje”. Pomysł udostępnienia swoim użytkownikom urządzenia, które da im szansę wspólnego percypowania nowej rzeczywistości w oparciu o firmowe aplikacje może totalnie zmonopolizować rynek. Wyobraźcie sobie na przykład ludzi w dużym mieście, którzy zaznaczając zielone kółeczko wyrażają zgodę na bycie „dostępnym na ulicy”, tak że ich znajomi widzą ich lokalizację. Ci pragnący anonimowości mogą zaś nie zgodzić się na ujawnienie się w systemie. Tu z kolei pojawia się pole dla hakerów. I tak dalej, i tak dalej.

 

Czy jest szansa, choć oczywiście przekonamy się o tym dopiero po latach, że będzie to przełom równie znamienny jak, a co mi tam, wynalezienie druku? Mimo pewnego patosu wypływającego z tej diagnozy byłbym bardzo ostrożny z jej wyśmiewaniem. Gdy, obstawiam że w ciągu kilku lat, futurystyczny kształt „Oculusa” uda się zestandaryzować w taki sposób, że niczym dziwnym nie będzie już widok ludzi mających na twarzach okulary nie tyle poprawiające widzenie, co dodające kolejny wymiar do „nudnej” rzeczywistości, lawinowo wszyscy będą chcieli je mieć. Przechodzący tuż obok nas po poznańskim Rondzie Rataje tygrys syberyjski, tudzież statek piracki płynący sobie jakby nigdy nic po Warcie (dodajmy – w stronę jej źródła) nie będzie już wtedy niczym niezwykłym.

 

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 00:00 min 17.02.2016 W ciągu każdej godziny umiera dziś 428 użytkowników Facebooka. Portale www licytują się na nagłówki o jak największej ilości ofiar, a internauci z powodzeniem fabrykują informacje o odejściu wciąż żyjących osób. Brutalne filmy i gry sprawiają zaś, że wytworzyło się ciche przyzwolenie na traktowanie tragicznych wieści jako swoistych ciekawostek. Czy oswojenie śmierci w cyfrowym świecie, i to na tym najbardziej osobistym poziomie, jest w ogóle możliwe? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 00:00 min 07.03.2016 Powiedzieć, że obecnie smartfon służy za przedłużenie naszej ręki i umysłu to jak nic nie powiedzieć. Coraz większa ilość badań pokazuje rosnący zakres oraz częstotliwość wykorzystywania urządzeń mobilnych. Szczególnie dotyczy to korzystania z Internetu. A zatem Twoja firma musi być w sieci widoczna dla korzystających ze smartfona czy tabletu. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 00:00 min 11.02.2016 „Bądź tam, gdzie są Twoi klienci” - to hasło powinno przyświecać wszystkim firmom stawiającym na promocję w internecie. Sama strona www to nie wszystko, dlatego marki wkraczają również w obszar mediów społecznościowych, gdzie w myśl wskazanej zasady łatwiej jest znaleźć potencjalnego klienta. Od jakiegoś czasu w marketingu internetowym wzrasta zainteresowanie Instagramem. Warto poznać bliżej specyfikę tego serwisu i przekonać się, kiedy oraz w jakiej formie najlepiej wykorzystać go do celów promocyjnych.   Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700