Ikona 03:20 min Ikona 09.02.2016

Panda częścią głównego algorytmu Google. I co dalej?

Mniej więcej w połowie stycznia 2016 roku świat pozycjonowania obiegła wiadomość, że algorytm Panda został scalony z głównym algorytmem wyszukiwarki Google. Część obserwatorów biła na alarm, część zachowała niezmącony spokój, a część stwierdziła: „a nie mówiliśmy!?”. Lecz chyba największa część zastanawiała się co to tak właściwie oznacza, z czym to się wiąże i jaki będzie to miało wpływ na pozycjonowanie i wyniki wyszukiwania.

Nie oznacza to, że Panda jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Być może, choć to też tylko przypuszczenie Johna Muellera z Google, element ten będzie aktualizowany trochę częściej i trochę szybciej.

Czy to dobra wiadomość? Optymalnym rozwiązaniem byłaby aktualizacja w czasie rzeczywistym. Wtedy niedługo po przeindeksowaniu, strona wskoczyłaby na należne jej miejsce wśród wyników wysokiej jakości. Równolegle strony niskiej jakości szybko spadałyby na niskie pozycje poza top 10.

Być może oznacza to, że nie będziemy już więcej informowani o aktualizacjach Pandy. I choć przez pierwsze weekendy roku Google informowało webmasterów, czy dane odświeżenie to również Panda, można się domyślać, że w przyszłości takie informacje nie będą pozycjonerom przekazywane.

Jest to związane również z tym, że Google coraz trudniej jest stwierdzić, który algorytm lub która zmiana spowodowała poruszenie w świecie pozycjonowania. Specjaliści wyszukiwarki nieustannie wprowadzają zmiany, przeprowadzają testy, eksperymentują z wynikami wyszukiwania. Takich zmian mogą być tysiące w ciągu roku. Ponadto niektóre algorytmy mogą być odświeżane/aktualizowane codziennie, inne co tydzień, inne co miesiąc, a inne jeszcze rzadziej. Niektóre w ogóle przestają być aktualizowane. W rezultacie określenie co dokładnie zaobserwowali webmasterzy i specjaliści SEO może być naprawdę trudne.

Czy to dobra wiadomość? I tak i nie. Oczywiście specjalistom SEO łatwiej jest diagnozować problemy strony, kiedy Google potwierdza aktualizacje. Np. jeśli strona spadła w wynikach, a zaktualizowana została Panda, to warto spojrzeć na jakość treści. Natomiast dla doświadczonych profesjonalistów ocena strony pod kątem pozycjonowania nie stanowi problemu również bez informacji zwrotnej od Google. Jest to jeszcze łatwiejsze, jeśli ma się dostęp do dużej ilości witryn, które można przeanalizować pod kątem contentu, linków przychodzących i innych elementów po odświeżeniu lub aktualizacji Google.

Oznacza to, że Panda jest już tak zaawansowana i działa tak dobrze, że można ją aktualizować bez obaw o efekty jej działania.

Czy to dobra wiadomość? Jeśli rzeczywiście algorytm działa tak dobrze, to zdecydowanie tak – zarówno dla pozycjonowania jak i samych użytkowników. Wyszukiwarka jest już tak dobra w rozpoznawaniu stron wysokiej jakości, że tym gorszym, z pewnymi niedociągnięciami, będzie trudniej przebić się na wysokie pozycje.

 

Podsumowując – czy powinniśmy się przejmować?

 

Google od lat powtarza jak mantrę, że zamiast skupiać się na aktualizacjach, odświeżeniach i zmianach w algorytmach wyszukiwarki należy tworzyć strony dla użytkowników. Kolejne aktualizacje nie powinny więc mieć wpływu na naszą pracę nad rozbudową strony i dostosowywaniem jej do potrzeb naszych odbiorców.

Naturalnie, wyszukiwarka Google nie jest (jeszcze?) narzędziem doskonałym. Stąd specjaliści SEO nie przestaną śledzić nowości Google i zawsze będą starali się zrozumieć, w którym obecnie kierunku zmierza wyszukiwarka – i jak zmiany na stronie wpływają na jej pozycje w rankingu wyników wyszukiwania.

Zawsze, bez względu na zmiany w Google, najpewniejszą taktyką w perspektywie długofalowej jest tworzenie użytecznych, przyjaznych dla użytkowników stron, z ciekawymi treściami i naturalnym zapleczem linkowym.

Skupmy się w pozycjonowaniu na naszym użytkowniku, a żadne „wichury” w Google nie będą nam straszne!

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 03:40 min 08.07.2016 Google od dłuższego już czasu bawi się pomysłem stworzenia osobnego indeksu mobilnego. Zapewne obecnie nie jest to jeden z priorytetów firmy, choć tak naprawdę niczego nie można wykluczyć. Jeśli jednak taki indeks powstanie, jakich zmian możemy się spodziewać? I czy w ogóle stworzenie indeksu mobilnego, zupełnie odrębnego od zwykłego indeksu stron Google, ma sens? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 02:57 min 31.08.2016 Przyjazny adres URL (ang. friendly URL) to skuteczne wsparcie w osiąganiu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. To rozwiązanie doceniane jest zarówno przez roboty wyszukiwarek, jak i samych użytkowników internetu. Ludzie łatwiej zapamiętują i zapisują przyjazne adresy URL, z kolei roboty na ich podstawie mogą skuteczniej rozpoznać strukturę serwisu, a także powiązać z zapytaniem użytkownika. To może być atut w osiągnięciu przewagi nad konkurencją. Jak powinien wyglądać taki adres? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 01:25 min 16.03.2015 Pierwsza w historii duża zmiana algorytmu Google, która została zapowiedziana wcześniej i będzie dotyczyć stron pojawiających się w mobilnych wynikach wyszukiwania. Jeśli można wprost wierzyć słowom Google, to strony, które nie posiadają mobilnych wersji swoich serwisów, stracą swoje dotychczasowe pozycje na rzecz stron, które takie wersje posiadają. Zmiana odbija się szerokim echem w środowisku internetowym i wzbudza wiele domysłów i obaw. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.8 / 5. Vote count: 16

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700