Ikona 04:30 min Ikona 16.11.2022

Multitasking: definicja i odzwierciedlenie w słowniku kompetencji

 

Multitasking (wielozadaniowość) to pojęcie, które najczęściej dotyczy pracy zawodowej, choć nierzadko wspominamy o nim również wtedy, gdy mówimy o cechach osobowości. Samo pojęcie wywodzi się z technologii informatycznej. Definiowane jest jako cecha systemu operacyjnego, która pozwala na realizowanie w tym samym czasie więcej niż jednego procesu. Pojęcie to z łatwością zostało przełożone na język kompetencji zawodowych.

Multitasking oznacza zdolność do wykonywania kilku obowiązków jednocześnie. Wielozadaniowość wiąże się również z elastycznością, umiejętnością pracy pod presją czasu, podzielnością uwagi, kreatywnym myśleniem czy płynnym przechodzenie z jednego zadania do drugiego. Oczywiście, wykonywanie kilku czynności w tym samym czasie nie jest możliwe. Chodzi tu raczej o wrażenie, że rzeczy dzieją się w jednocześnie i realizowane są szybko, sprawnie oraz bezproblemowo.

 

Wielozadaniowość – cecha pracownika idealnego?

Wszystko to brzmi atrakcyjnie. Kto nie chciałby tak organizować sobie czasu pracy, aby uporać się ze wszystkim w ciągu dnia i jeszcze mieć z tego satysfakcję? Nie bez przyczyny multitasking uznaje się za sporą zaletę wśród pracowników.

Zwykle jest tak, że w tej samej chwili omawiasz z koleżanką najnowszy projekt, odpisujesz klientowi na maila i jesz śniadanie, bo szkoda ci czasu na przerwę? Jeśli tak wygląda Twoja wielozadaniowość, to muszę cię zmartwić – takie działanie prędzej czy później pozbawi cię motywacji do działania. Istnieje spore ryzyko, że zamiast satysfakcji będziesz odczuwać zniechęcenie i przemęczenie.

Multitasking coraz częściej przestaje być uznawany za zaletę. Ostatnie obserwacje psychologów sugerują, że taka realizacja zadań zawodowych przyczynia się do popełniania błędów przez pracownika oraz zaniedbywania części obowiązków. W chwili wykonywania dwóch różnych czynności jednocześnie pojawiają się problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Paradoksalnie doprowadzenie do celu zleconych obowiązków może potrwać dłużej, a oszczędność czasu okazuje się iluzoryczna. Zadaniom tym często towarzyszy nadmierny stres, który prowadzi do przemęczenia, nie wspominając już o braku efektywności. To wszystko może przyczynić się z kolei do wypalenia zawodowego.

Sprawdź, jak organizować sobie pracę na stanowisku wielozadaniowym
Na szczęście multitasking można okiełznać! To szczególnie istotne w przypadku osób, które pracują na co dzień w dynamicznym środowisku, a wielozadaniowość jest u nich wręcz pożądana. Możesz zapobiec odczuciu znużenia, uniknąć błędów i zarazem pozytywnie wpłynąć na swoją efektywność za sprawą tych kilku sprytnych tricków:
  1. Smartfonowi powiedz „nie” – przynajmniej podczas przebywania w pracy. To prawdziwy zjadacz czasu, który potrafi zdezorganizować pracę nawet najlepiej ogarniętej osoby na świecie.
  2. Nie jedz przy biurku – nic się nie stanie, jeśli na 10 minut odejdziesz od komputera i pójdziesz na drugie śniadanie. Twój umysł potrzebuje przerwy. Dobrym resetem będzie dla niego skupienie się na jednej czynności, czyli na przykład jedzeniu.
  3. To do list – jeśli nie wiesz, od czego zacząć, do codziennych nawyków dodaj tworzenie listy “to do”. To wykaz obowiązków poszeregowanych od tych najbardziej do najmniej priorytetowych. Gdy tylko skończysz jedną rzecz, skreśl ją i przejdź do następnej. Po pewnym czasie z satysfakcją zorientujesz się, że większość najważniejszych zadań wykonujesz w pierwszej części dnia.
  4. Podziel zadania na grupy – to sposób, który urozmaica tworzenie listy „to do”; zdaniem naukowców, zadania o podobnej tematyce wykonuje się dużo efektowniej. Podziel więc obowiązki na podtypy, na przykład „Odpowiedzi na maile klientów”, „Rozmowy telefoniczne”, „Zbieranie danych do raportu” i poświęcaj na nie tylko tyle czasu, ile rzeczywiście potrzebujesz.
  5. Stosuj techniki zarządzania czasem – matryca priorytetów, Pomodoro, mapa myśli, GTD – jeśli te nazwy nic ci nie mówią, najwyższa pora na zmianę! To tylko niektóre z szeroko opisanych w sieci sposobów na efektywne zarządzanie czasem w pracy. Łatwe do wprowadzenia i wyuczenia mogą pomóc w organizowaniu dnia na stanowisku wielozadaniowym.

 

Nie taki multitasking straszny

Wszystko, co dotyczy wielozadaniowości w środowisku pracy, znajduje swoje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Przecież oglądanie serialu i jedzenie przekąsek w tym samym czasie nie wpływa negatywnie na samopoczucie, podobnie jak jednoczesne słuchanie muzyki, pisanie artykułu na bloga i wertowanie pamięci w poszukiwaniu pomysłu na szybki obiad. Multitasking jest wpisany w ludzką naturę. Należy jednak mieć na uwadze, aby nie zawładnął naszym życiem. Czasem potrzebujemy czasu na zastanowienie, aby wykonać zadanie tak, jak należy. Nie zaszkodzi więc skorzystać z powyższych wskazówek!

Natalia – absolwentka studiów antropologicznych oraz polonistycznych UAM. Copywriter z powołania, który klawiaturę traktuje jak dodatkowy organ. Prywatnie mama kotki Manfredy, świeżo upieczona żona z prawie 20-letnim stażem i niepoprawna wielbicielka grozy wszelakiej.

 

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 – przegląd spotów reklamowych Ikona 05:40 min 21.11.2022 W 2022 roku fani piłki nożnej na całym świecie dostali prezent znacznie wcześniej niż 24 grudnia! Mistrzostwa Świata w Katarze z pewnością cieszą prawdziwych pasjonatów, którzy od 20 listopada zaczęli śledzić poczynania graczy na boiskach. Taka impreza sportowa to także ogromne przedsięwzięcie marketingowe. Właśnie dlatego przyjrzymy się wybranym spotom reklamowym stworzonym przez oficjalnych sponsorów tych mistrzostw! Gotowi? W takim razie zaczynamy! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Rozgrzej swoje serce na święta – przegląd spotów bożonarodzeniowych 2022 Ikona 6:30 min 20.12.2022 Połowa grudnia już za nami, a to oznacza tylko jedno – coraz bliżej święta! To doskonały moment na to, aby sprawdzić jakie reklamy przygotowały na ten wyjątkowy czas znane marki. Wybrałam dla Was trzy, moim zdaniem najlepsze tegoroczne spoty. Jesteście ciekawi jakie? W takim razie koniecznie przeczytajcie ten artykuł i poczujcie chociaż na chwilę klimat tegorocznych świąt! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Rola metafory w content marketingu – najważniejsze informacje Ikona 04:55 min 17.10.2022 Dowiedz się jak przekuwać nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia w prosty do przyswojenia przekaz, który pozwoli Ci skutecznie przebić się do świadomości Twoich odbiorców. Przenośnia to potężne narzędzie językowe — swego rodzaju wytrych do umysłu czytelnika. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego zderzając światy metafory oraz content marketingu możesz liczyć na naprawdę spektakularne efekty. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700