Ikona 6:40 min Ikona Sunrise System 15.07.2022

Jakiś czas temu urlop wypoczynkowy kojarzył mi się ze źródłem stresu, a sam odpoczynek utożsamiałam z leżeniem i nic nie robieniem. Za każdym razem, kiedy planowałam dłuższy urlop w pracy, moją głowę zaprzątały myśli w stylu:

Nie zasłużyłam sobie na dłuższą przerwę.
Nie mam czasu na urlop. Tyle rzeczy jest do zrobienia!
„Nie mogę jechać na urlop ponieważ, muszę zrobić to i tamto.”
„Nikt nie zrobi tego lepiej niż ja.”
„A co jeśli podczas mojej nieobecności zdarzy się to lub tamto?”
„A co jeśli podczas mojej nieobecności okaże się, że zadania, które wykonuje, może robić ktoś inny i po powrocie z urlopu już nie będę miała dokąd wracać?”
„Boję się iść na urlop ponieważ, po powrocie będę miała dwa razy więcej pracy!”
„Boje się, że ominie mnie ciekawy projekt.”
„Boje się, że coś pójdzie nie tak!”Mus to mus, w końcu na urlop iść trzeba, Jednak moje zaburzenie work life balance dawało się we znaki, dlatego przed urlopem informowałam kogo się da – „W razie gdybyście potrzebowali mojej pomocy, to jestem pod telefonem”. Nawet kiedy nikt do mnie nie dzwonił, to ja systematycznie sprawdzałam firmowy komunikator po to, aby być w temacie.

Nie pozwalałam sobie w pełni na wypoczynek, ponieważ, poddałam się bezgranicznie własnym przekonaniom o tym, że jestem niezastąpiona. Do tego doszły złe nawyki, które ostatecznie doprowadziły mnie do wypalenia zawodowego. Dotychczas każdy mój urlop wypoczynkowy zmieniałam w workation, czyli tzw. pracowakacje – oznaczające pracę zawodową wykonywaną zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Jak głosi starodawne przysłowie „mądry człowiek uczy się na swoich błędach, sprytny uczy się na cudzych. A głupi nie uczy się wcale i wciąż popełnia te same błędy, licząc na inny rezultat. Warto zatem być mądrym i zdobywać mądrość ucząc się na błędach innych”.

W tym roku postanowiłam wcielić się w rolę mądrego pracownika i świadomie zburzyłam schemat niekorzystania z urlopu. Pozbyłam się toksycznych przekonań i zaczęłam powielać zdrowe nawyki, które wspierają moją pracę. Po raz pierwszy, od kilku lat wybrałam dwutygodniowy urlop wypoczynkowy, podczas którego w pełni oddałam się przyjemności podróży.

Sam urlop to nie wszystko – grunt to odpowiednie przygotowanie

Lęk przed wypadnięciem z obiegu i obawa, że coś ważnego umknie mi podczas mojej nieobecności, były głównym powodem, który powstrzymywał mnie przed urlopem przez kilka lat. Właśnie dlatego, tym roku postanowiłam zminimalizować stres i odpowiednio przygotować się do przerwy od pracy. Biorąc pod uwagę wydarzenia z przeszłości, postanowiłam dowiedzieć się w jaki sposób do tematu wypoczynku i urlopu podchodzą inni ludzie.

Przeczytałam kilka ciekawych artykułów, przesłuchałam inspirujących podcastów i utwierdziłam się w przekonaniu, że grunt to odpowiednie przygotowanie. Mimo, że teorię miałam opanowaną, to w przeszłości nie stosowałam tych zasad w praktyce. Tym razem było inaczej i przygotowałam się do urlopu z check listą, która opracowałam na kanwie surfowania po Internecie. A oto i ona:

 • Rozlicz się z najważniejszymi projektami
  Planowanie jest kluczem do udanego urlopu. Wiadomo, nie da się w 100% wszystkiego przewidzieć, natomiast, kiedy planując urlop uwzględnisz dostępne zasoby i podejdziesz adekwatnie do sytuacji, to zminimalizujesz stres, poczucie frustracji i unikniesz zbędnych rozczarowań. Jeśli chcesz rozliczyć się z najważniejszych projektów przed urlopem, przygotowania do wyjazdu najlepiej zacząć 3 tygodnie wcześniej. Jeśli zostawisz ważne sprawy na ostatnią chwilę, wzrośnie prawdopodobieństwo, że się nie zdążysz ze wszystkimi zadaniami. Tym samym narazisz się na telefony i maile od przełożonego, kolegów i koleżanek z pracy w czasie urlopu.
 • Porozmawiaj z przełożonym i zadbaj o odpowiednie zastępstwo
  Jeśli zależy Ci na spokojnym wypoczynku, omów z przełożonym komu możesz przekazać swoje obowiązki, dokumenty i inne sprawy do przypilnowania. Pracodawca, który uzyska pewność, że zespół panuje nad sytuacją pod Twoją nieobecność, nie będzie zakłócać Ci spokoju na urlopie. Pamiętaj też, że osoba, która Cię zastępuje zajmie się bieżącymi sprawami, dlatego przekaż jej najważniejsze informacje i niezbędne do pracy dane oraz pliki.
 • Poinformuj o swoim urlopie współpracowników/ klientów i partnerów biznesowych
  Osoby, z którymi pracujesz na co dzień poinformuj z kilku tygodniowym wyprzedzeniem. Natomiast te, z którymi pracujesz sporadycznie, wystarczy uprzedzić kilka dni przed wyjazdem. Takie działanie pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której tuż przed urlopem otrzymasz pilne zadanie do wykonania.
 • Opracuj harmonogramu pracy
  Im dłuższy urlop, tym większe znaczenie ma harmonogram pracy. Podziel zadania na te pilne, bieżące (bieżące musisz zamknąć przed urlopem) i te, mniej ważne (te zadania mogą poczekać z realizacją do twojego powrotu). Rozpisanie zadań w formie listy „na każdy dzień do urlopu”, pozwoli Ci zamknąć wszystko zgodnie z planem i pamiętać o tym, co w dany momencie jest istotne.
 • Nie zaczynaj nowych projektów przed urlopem
  To bardzo ważny punkt! Każdy z nas zawsze ma coś do zrobienia, a gdy pojawia się nowe zadanie, zdarza się, że nie potrafimy odmówić. Jeśli chcesz wypocząć, warto zmienić ten nawyk i spróbować przełożyć realizację nowych zadań już po urlopie.
 • Ustaw autorespondera
  Każdy wie, że przed wyjazdem należy ustawić w poczcie elektronicznej autorespondera. To rzecz z pozoru tak prosta i oczywista a jednak często pomijana lub ginąca w natłoku bieżących spraw. Ustaw autoresponder już w momencie, w którym otrzymasz akceptację terminu urlopu. W treści autorespondera powiadom, jak długo będziesz na urlopie i kto Cię zastąpi.
 • Przygotuj instrukcje działania
  Przed wyjazdem wyślij do swojego zastępcy maila z podsumowaniem kluczowych ustaleń i niezbędnych informacji. E-mail powinien być wysłany również do przełożonego i dodatkowej osoby z zespołu. W ten sposób zabezpieczasz się przed telefonami w sytuacji, w której Twój zastępca się rozchoruje, a przełożony będzie pilnie potrzebował informacji.
 • Zrób przedurlopowe porządki
  Przedurlopowe porządki to doskonały wstęp do zmiany nawyków. Warto skasować znajdujące się w komputerze zbędne pliki i opróżnić kosz. Na dzień lub dwa przed urlopem posprzątaj biurko. Za porządkiem przemawiają zarówno kwestie praktyczne – współpracownik, który nas zastępuje łatwiej wszystko znajdzie, jak i estetyczne – uporządkowane biurko dobrze o Tobie świadczy, a Ty po powrocie z urlopu wracasz do czystego miejsca pracy.

Urlop wypoczynkowy ma wiele korzyści

Jeśli krok po kroku zrealizujesz powyższą listę możesz ze spokojną głową wybrać się na urlop. Pamiętaj, że solidny wypoczynek z pewnością poprawi samopoczucie, a także pomoże naładować baterie i zwiększyć efektywność wykonywanej pracy.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Real-time marketing – dlaczego jest tak chętnie wykorzystywany? Ikona 4:45 min 19.07.2022 Social media dają niezwykłe możliwości w wielu aspektach, zwłaszcza w tych promocyjnych. Szansa zdobycia nowych klientów czy miłośników danej marki jest znacznie większa niż przy standardowych metodach wykorzystywanych do momentu pojawienia się Internetu i platform społecznościowych. Wraz z upowszechnieniem się Facebooka, Instagrama i innych aplikacji pojawiły się nowe możliwości dla osób zajmujących się reklamą. Dotarcie do każdego odbiorcy w czasie rzeczywistym pozwoliło na powstanie i rozwój real-time marketingu. Co to dokładnie jest? Czym się charakteryzuje? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co działo się w marketingu cyfrowym w lipcu 2022? Ikona 5:30 min 01.08.2022 Lipiec to wysokie temperatury i gorące newsy ze świata marketingu internetowego! Przygotowaliśmy dla Was smaczne kąski od Meta, Google i TikToka, które ewidentnie pokazują, że media społecznościowe rosną w siłę. Nalewajcie lemoniadę, siadajcie na leżaku i czytajcie najnowszy przegląd marketingowych nowości ze świata online – bo nawet w wakacje warto być na bieżąco! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak pokonać mental block? Ikona 05:50 min 20.06.2022 Oślepiająca biel pustej strony w edytorze tekstowym, rosnąca frustracja spowodowana poczuciem zmarnowanego czasu oraz dziesiątki drobnych bodźców, które nieustannie zabiegają o Twoją uwagę. Każdy twórca contentu zna uczucie, kiedy to pomysły po prostu przestają napływać do głowy, a jakakolwiek złożona myśl sprawia niemal fizyczny ból. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego mental block wcale nie jest niczym niezwykłym. Poznasz również mechanizmy i przyczyny stojące u podstaw blokady twórczej, a także stosunkowo proste metody radzenia sobie z nią. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700