Ikona 04:55 min Ikona 12.07.2017

Prowadzisz sprzedaż w Internecie. Programista stworzył dla Ciebie stronę. Wrzuciłeś na nią swoje produkty i… Na początku zaglądali na nią Twoi znajomi, z czasem także klienci z zewnątrz. I nagle BUM. Sprzedaż stanęła, a na stronę zagląda coraz mniej osób. Tłumaczysz to sobie ogólnym kryzysem na rynku? Błąd! Pora zastanowić się „co robię źle i jak to naprawić?”.

 

BŁĄD PIERWSZY: Uważasz, że pozycjonowanie nie jest Ci potrzebne

 

Przyznaj się, zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, czy Twój sklep jest widoczny w Internecie? Sprawdzałeś, co pojawia się w wyszukiwarce po wpisaniu nazwy Twojego sklepu? Albo po wpisaniu fraz, które związane są z prowadzoną przez Ciebie działalnością?
Pewnie niejednokrotnie dostałeś maila lub telefon od firmy pozycjonerskiej. Zapewne podziękowałeś i nawet nie zapoznałeś się z ofertą. Błąd! Pozycjonowanie sklepu internetowego wykonane przez profesjonalistów może sprawić, że Twój e-sklep w końcu zacznie być widoczny w sieci. A to zwiększy szansę na to, że potencjalny klient trafi na Twoją stronę.

 

Pamiętaj: sklep online, którego nie ma w Google, to sklep, którego nie ma w ogóle 😉

 

BŁĄD DRUGI: Chaotyczna treść na stronie…

 

Jeśli klient trafił na Twoją stronę – to już połowa sukcesu! Teraz stoi przed Tobą wyzwanie. Musisz go zatrzymać i zachęcić do zakupu. Niestety tutaj pojawia się problem… Dzięki zastosowaniu Google Analytics możesz sam sprawdzić, ile czasu na Twojej stronie spędzają internauci oraz jakie treści ich zainteresowały.

 

Często zdarza się jednak, że sesja trwa kilka sekund. Klient wszedł na stronę, ale coś go skutecznie zniechęciło. Co to mogło być?
  • Zbyt dużo wyskakujących okienek (zapis do newslettera, zachęta do kontaktu) z ukrytym „krzyżykiem” do ich zamknięcia.
  • Zbyt dużo reklam, w tym z nieprzyjaznym dla ucha dźwiękiem.
  • Nieprzyjazna dla oka szata graficzna – jaskrawe kolory, kilka rodzajów czcionek, ukryte zakładki – człowiek czuje się zagubiony na Twojej stronie i dlatego ucieka…
  • Nieprofesjonalna oferta – brak zdjęć asortymentu, a także niekompletne opisy i niejasne informacje odnośnie warunków zakupu i dostawy.

 

BŁĄD TRZECI: Błędy w tekstach na stronie

 

Nie wiem jak Ciebie, ale mnie błędy ortograficzne, stylistyczne i interpunkcyjne potrafią skutecznie odwieść od zakupów! Jeżeli nie jesteś orłem językowym, zleć stworzenie treści osobom, które się na tym znają.  Nie zbankrutujesz od tego, a możesz jedynie zyskać 😉

 

BŁĄD CZWARTY: Niekompletna oferta

 

Klient zainteresował się ofertą, ale ostatecznie nie dokonał zakupu? Być może nie znalazł informacji o produkcie. Nie wystarczy, że napiszesz „Wysokiej jakości produkt od sprawdzonego producenta”. Klient potrzebuje konkretnych informacji – specyfikacji technicznej, dostępnych wariantów, zastosowania, itp. Nikt też nie lubi przysłowiowego kupowania kota w worku – pokaż klientowi, co dla niego masz. Zainwestuj w dobrej jakości fotografie i grafiki, które przyciągną wzrok. Pamiętaj – ludzie w większości są wzrokowcami!

 

BŁĄD PIĄTY: Skomplikowany proces zakupowy

 

Wymagasz zarejestrowania się w swoim serwisie, podania szczegółowych danych, zapisania się na newsletter, itp.? Nic dziwnego, że klient porzuca koszyk i już nie wraca. Internauci niechętnie podają swoje pełne dane tylko po to, żeby dokonać zakupu w sieci. Uprość ten proces i udostępnij opcję dokonania zakupu bez konieczności zakładania konta w Twoim sklepie.

 

BŁĄD SZÓSTY: Nie doceniasz mocy Google Analytics

 

To genialne narzędzie, które pozwoli Ci obserwować ruch na stronie oraz zrozumieć zachowania internautów.  Dodatkowo możesz także monitorować sprzedaż w konkretnym przedziale czasowym oraz wyciągnąć wnioski. Pomoże Ci to np. zauważyć, które produkty cieszyły się zainteresowaniem – dzięki temu wiesz, na co warto zwrócić uwagę, co interesuje klientów i jakie produkty warto wystawiać i dodatkowo promować.

 

BŁĄD SIÓDMY: Nie istniejesz w social media

 

Jeśli chcesz sprzedawać online, musisz istnieć w Internecie. Pomocne mogą okazać się proste narzędzia jak np. Facebook. Dzięki niemu dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów, w prosty sposób możesz informować ich o promocjach, itp.  Stwórz fanpage swojego sklepu, udostępnij go znajomym, zaproś do polubienia… Z czasem zyskasz fanów, dla których będziesz mógł tworzyć wartościową treść i którzy chociażby ze zwykłej ciekawości zajrzą do Twojej witryny.

 

BŁĄD ÓSMY: Strona Twojego sklepu nie jest responsywna

 

Co to oznacza? Coraz więcej osób korzysta z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych. Jeśli nie zadbasz o to, by Twoja strona wyświetlała się poprawnie na wszelkiego rodzaju ekranach i automatycznie dostosowywała się do rozdzielczości monitorów, stracisz potencjalnych klientów! Wg raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” aż 52% badanych wskazało niedostosowanie strony do zakupów na urządzeniach mobilnych jako jedną z głównych przyczyn rezygnacji z zakupów online.

 

Przerażony? Spokojnie, to wcale nie oznacza, że popełniasz wszystkie te błędy. Ale warto je przeanalizować i zastanowić się, gdzie tkwi przyczyna spadku odwiedzin Twojego sklepu. Być może warto w końcu zainwestować w pozycjonowanie? Albo uporządkować content na swojej stronie? Sprawdź i zdecyduj!

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 05:40 min 24.07.2017 Optymalizacja sklepu internetowego nie jest łatwym zadaniem, a tradycyjne praktyki SEO, stosowane w pozycjonowaniu, mogą być nieskuteczne lub nawet niemożliwe do zastosowania. Na co więc warto zwrócić uwagę? Co można zrobić lepiej od innych i wybić się na wysokie pozycje? Oto pięć wskazówek dla właścicieli sklepów internetowych w zakresie optymalizacji swoich witryn. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 07:05 min 07.11.2017 "Obrażalski", niecierpliwy, oczekujący wyczerpującej odpowiedzi na swoje potrzeby tu i teraz. Taki jest nowoczesny konsument i dla takiego konsumenta powinniśmy tworzyć swoje strony internetowe. W rezultacie również pozycjonowanie, jak i cała nasza promocja online (i offline), powinna być prowadzona na szerszą skalę. Jak nie pogubić się w wymaganiach użytkownika A.D. 2018? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Polski rynek e-commerce w 2015 roku Ikona 01:10 min 03.08.2015 Jak wielu Polaków dokonuje zakupów online? To już 55%! Nie da się przeoczyć roli urządzeń mobilnych - aż 37% badanych użytkowników dokonuje zakupów online za pomocą smartfonów. A jakie są kluczowe czynniki, mające wpływ na podejmowanie decyzji zakupowych? Czego oczekują internauci od sklepów internetowych? Co zniechęca do transakcji online? Najnowszy raport Gemius odpowiada na wiele pytań związanych z trendami panującymi w e-commerce. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.8 / 5. Vote count: 16

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700