Ikona 5:15 min Ikona 05.06.2019

Niniejszy artykuł rozpoczyna cykl tekstów dotyczących Content marketingu. Pierwszy z nich ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi tę strategię reklamową oraz wskazać przyczyny jej popularności.

Content marketing polega na zwracaniu uwagi potencjalnych odbiorców na markę za pomocą wartościowych treści. Przykładowo, jeśli zajmujemy się produkcją proszku do pieczenia, doskonałym posunięciem będzie umieszczenie na blogu np. przepisów na ciasta. Takie wpisy z pewnością przydadzą się naszym obecnym klientom, ocieplą wizerunek marki, a do tego przyciągną nowych odbiorców, którzy trafią na naszą witrynę poszukując przepisów.

 

 

Popularność content marketingu

 

Czy takie podejście do reklamy jest popularne? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy zrozumieć, że dziennie na Facebooku pojawia się ponad 55 milionów wpisów, 500 milionów tweetów oraz cztery miliony postów na blogach. Duża część z tych wpisów należy do przedsiębiorstw, które w ten sposób realizują strategie content marketingowe. Taki ogrom z informacji z pewnością świadczy o popularności Content Marketingu. Niestety sprawia także, że bardzo trudno wybić się i przyciągnąć do siebie odbiorców. Ze względu na to, że ilość powstającej treści jest obecnie znacznie większa, niż użytkownicy mogliby odebrać, ich uwagę przyciągają jedynie najatrakcyjniej podane informacje. Właśnie dlatego, pamiętając, że konkurencja nie śpi i również dba o stronę swojej firmy, należy przyłożyć się  do tego, by publikowany przez nas content był jeszcze lepszy.

Chociaż ilość treści, która każdego dnia trafia do Internetu, przewyższa możliwości przerobowe jej odbiorców, ogromnym błędem byłoby uznanie, że powstaje za dużo contentu. Aż 75% osób dokonujących zakupów przez Internet, działa pod wpływem contentu znajdującego się na stronie. Z tego powodu każda firma stara się „uzbroić” swoją markę w artykuły, posty lub grafiki, przyciągające potencjalnych klientów. Warto pamiętać także, że treści wysokiej jakości mają ogromny wpływ na pozycjonowanie stron internetowych.

Chcąc zostać docenionym przez odbiorców, trzeba zapewniać im content najwyższej jakości. Warto zaznaczyć, że chodzi o treści w bardzo szerokim znaczeniu, nie można ograniczać się jedynie do tekstów, warto wykorzystywać również grafiki, filmiki oraz wszystkie inne formy przekazu, które wpłyną na pozytywny odbiór strony.

Wiele osób z pewnością zastanawia się – czy działania tego typu to nowoczesny wynalazek, który swoje źródło ma w Internecie? Nic z tych rzeczy. Techniki reklamowe polegające na oferowaniu odbiorcy  różnego rodzaju atrakcyjnych treści, w celu zwrócenia uwagi na markę, doskonale sprawdzały się na długo przed wynalezieniem Internetu. Całą listę przykładów przedstawi nam filmik zamieszczony na YouTubie przez Content Marketing Institute.

Warto zwrócić uwagę na prezentowaną na filmie oś czasu, która pokazuje, że przedsiębiorstwa już od ponad stu lat wykorzystują Content Marketing w walce o klienta. Stworzenie i popularyzacja Internetu dały jedynie fundament, na którym budowane są nowoczesne strategie.

 

Po co przygotowywać strategię content marketingową?

 

Niestety sama publikacja treści nie jest wystarczająca. Bardzo ważne, by działania miały spójny przekaz, odpowiadający potrzebom klienta. Właśnie dlatego pojawia się konieczność opracowania strategii content marketingowej. Dzięki niej wszystkie publikowane treści będą spójne i dostosowane do specyfiki branży oraz potrzeb poszczególnych odbiorców. Zorganizowane działanie pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji i odnieść sukces.

O strategii można myśleć, jak o planowaniu swojego wystąpienia w konkursie, w którym główną nagrodą jest zwrócenie na siebie uwagi potencjalnych klientów, a w efekcie zachęcenie ich do skorzystania z ze swoich usług lub zakupu produktów. Bez zwycięstwa w tych trudnych zawodach praktycznie nie ma szansy zostać zauważonym.

 

Właśnie dlatego odpowiednia strategia jest kluczem do sukcesu. Niestety, mimo błyskawicznego rozwoju reklamy w Internecie, świadomość wielu przedsiębiorców jest nadal niewielka. Zgodnie z badaniami CMI (Content Marketing Institute), aż 63% firm nie posiada dokładnie określonej i udokumentowanej strategii. Bez niej sukces w sieci to jedynie kwestia przypadku. W razie porażki, cały wysiłek i środki zainwestowane w reklamę w Internecie, zostają zmarnowane.

Ogromna liczba firm ignorujących potrzebę posiadania planu działań w Internecie to doskonała wiadomość dla wszystkich świadomych przedsiębiorców. Rezygnując ze strategii, takie przedsiębiorstwa sprawiają, że wyniki ich pracy są przypadkowe, co ułatwia wybicie się firmom, które przyłożą się do stworzenia planu.

 

Content marketing a pozycjonowanie

 

Content Marketing niesie za sobą wiele korzyści, a jedną z nich jest pozytywny wpływ pozycjonowanie. Publikowanie w internecie atrakcyjnych treści, nie tylko ociepla wizerunek marki i sprawia, że trafiają do nas nowi klienci, ale także wpływa na pozycję witryny w rankingu wyszukiwania.

 

Umieszczając na stronie wartościowe artykuły, wpływamy na autorytet oraz wiarygodność naszego serwisu. Warto pamiętać, że są to czynniki doceniane przez Google i wpływające na pozycjonowanie. Ponadto jest szansa, że użytkownicy, którym spodoba się zawartość naszej strony, umieszczą do niej link np. w mediach społecznościowych.

 

Reasumując

 

Jeśli chcesz, by Twoja marka wybiła się w internecie, musisz zaoferować odbiorcom interesujące treści, które przykują ich uwagę i zachęcą do odwiedzenia witryny. Pomocne będzie wcześniejsze ustalenie spójnej strategii działania, która sprawi, że każdy ruch będzie zaplanowany, a jego rezultat możliwy do przewidzenia. Jak opracować taką strategię? Tego dowiesz się z kolejnej części poradnika, która pojawi się już niebawem.
 
Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 7:15 min 08.07.2019 W drugiej części naszej serii tekstów dotyczących content marketingu wyjaśnione zostanie, czemu tworzenie szczegółowej strategii działań jest konieczne. Omówione będą kolejne kroki, umożliwiające stworzenie skutecznego planu dotarcia do użytkownika. Przedstawione zostaną także zagadnienia związane z dopasowywaniem treści do potrzeb odbiorców oraz sprawdzeniem efektywności naszych działań. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 06:05 min 30.08.2019 Znajomość sposobu postrzegania kolorów i liczb przydaje się nie tylko podczas tworzenia przekazów reklamowych. Wiedza na temat ich oddziaływania może przyczyniać się także do lepszego odbioru prezentowanych treści. Warto więc poznać kilka psychologicznych trików, dzięki którym stworzony materiał okaże się bardziej zrozumiały lub korzystny dla odbiorcy. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 6:50 min 27.03.2019 Pisanie treści pomocnych dla odbiorców to dla każdego copywritera chleb powszedni. Celem, o którym zdarza się niektórym zapomnieć, jest zwiększenie i polepszenie sprzedaży opisywanej usługi czy produktu. Aby robić to skutecznie, warto skorzystać z wielu różnych możliwości i nie zamykać się w nabytych schematach – w tym artykule omówię 3 proste kroki, które przyczynią się do zauważalnego skoku sprzedaży i zwiększenia zadowolenia wśród klientów. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.8 / 5. Vote count: 16

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700