Ikona 04:20 min Ikona 19.07.2018

A komu to potrzebne? – po co i jak budować społeczność na Facebooku

Czy spotkaliście się kiedyś ze stwierdzeniem: „Jeśli ktoś nie ma Facebooka, to nie żyje”? Jest ono dość mocne, trzeba jednak przyznać, że coś w tym jest. Szczególnie młode pokolenie nie wyobraża sobie życia bez mediów społecznościowych.

Tak wielka popularność wyżej wymienionego portalu sprawiła, że stał się on między innymi miejscem promocji usług zakładów niemal każdej branży. Profile firmowe dają szerokie możliwości dostosowywania treści do oczekiwań użytkowników, a także tworzenia społeczności stałych bądź potencjalnych klientów.

 

Istnieje wiele różnych sposobów na zaangażowanie użytkowników Facebooka, zarówno poprzez polubienia, komentarze, jak i udostępnienia. Po co jednak o nie dbać, jeśli na portalu społecznościowym nie można nic sprzedać? Jak uczciwie stworzyć grono wiernych fanów profilu?

Warto poznać odpowiedzi na te pytania, zanim zaczniesz działać na Facebooku.

 

Po co w ogóle tworzyć społeczność na Facebooku?

Wielu właścicieli firm ma wątpliwości co do potrzeby założenia fanpage’a, jeśli firma posiada już stronę internetową. Inni z kolei traktują profil firmowy niczym katalog ofertowy i wstawiają posty przedstawiające kolejne produkty.

Należy jednak pamiętać, że recepta na sukces tkwi w dobrym zrozumieniu sensu istnienia na Facebooku. Stworzenie profilu firmowego na tym portalu pozwala pokazać tzw. „ludzką twarz” danego przedsiębiorstwa. Możesz na nim między innymi zapoznawać ze swoją ofertą, informować o aktualnych promocjach, ale także zachęcać do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami z zakresu różnych tematów.

 

Dbając o odpowiednie prowadzenie fanpage’a na Facebooku możesz:
 • stworzyć grono fanów, którzy będą pośrednio uczestniczyć w tworzeniu profilu poprzez polubienia czy komentarze,
 • promować własną działalność,
 • budować świadomość marki,
 • zachęcać do odwiedzin Twojej strony internetowej, co może mieć wpływ na zwiększenie ruchu, a w niektórych przypadkach również pozycjonowanie Twojej witryny,
 • wchodzić w dialog z innymi użytkownikami, odpowiadając na ich pytania czy wątpliwości,
 • poznać oczekiwania odbiorcy, dotyczące oferowanych przez Ciebie produktów czy usług.

nbsp;

Jak tworzyć posty, aby były atrakcyjne dla użytkowników?

Na tę kwestię można spojrzeć dwojako – z perspektywy całego fanpage’a, jak również pojedynczego wpisu.

Przed napisaniem postów, warto zastanowić się nad ich tematyką. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie były jednorodne tematycznie. Jeśli bowiem przez cały miesiąc, dwa razy w tygodniu będziesz wstawiał posty ofertowe, profil nie będzie zbyt atrakcyjny dla użytkownika. Z drugiej strony wstawianie samych żartobliwych tekstów, niezwiązanych z Twoją działalnością, nie będzie zbytnio wpływało na budowanie marki.

Należy więc zachować równowagę. Dobrym sposobem jest zaplanowanie postów z góry na cały miesiąc czy inny okres. Dzięki temu możesz z góry ustalić, ile zamieścisz w danym czasie postów ofertowych, ile żartobliwych, poradnikowych i innych.

pozyskiwanie klientów

Możliwości doboru charakteru wpisów masz bardzo wiele. Mogą one dotyczyć chociażby:
 • Twojej firmy – jej misja, działalność, ważne wydarzenia czy rocznice,
 • asortymentu czy świadczonych przez firmę usług,
 • ważnych dat, związanych z branżą,
 • ciekawych danych, znajdujących się na  branżowych portalach informacyjnych,
 • stylu życia,
 •  wielu innych tematów.

Kiedy już wybierzesz ogólną tematykę poszczególnych wpisów, przychodzi czas na ich napisanie. Podczas tej czynności powinieneś mieć na uwadze, aby były one ciekawe, zachęcały do polubienia lub skomentowania. Posty powinny być również stosunkowo krótkie, opatrzone grafiką bądź innym materiałem multimedialnym.

Warto pamiętać także o szczegółach, które jednak mogą mieć wpływ na odbiór naszego posta. Ważna jest między innymi godzina publikacji wpisu na Facebooku.

Świetnym sposobem na budowanie społeczności jest zadawanie pytań, na które użytkownicy odpowiadają w komentarzach. Unikaj jedynie tych, rozpoczynających się od „czy…”, aby dać odbiorcom możliwość kreatywnego podejścia do poruszanego tematu.

 

Powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci stworzyć atrakcyjny dla użytkowników profil na Facebooku, który nie tylko poinformuje o Twojej działalności, ale także pozwoli zawiązać nić porozumienia z potencjalnymi klientami.

nbsp;

Podsumowanie

Stworzenie i prowadzenie fanpage’a na Facebooku wymaga nieco kreatywności i wysiłku. Jednocześnie nie wpływa bezpośrednio na zwiększenie sprzedaży czy pozycjonowanie Twojej strony internetowej. Mimo to jednak warto go założyć, aby stworzyć społeczność potencjalnych klientów i budować świadomość marki, co jest niezwykle ważne w każdej branży.

 

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Czym jest FOMO i jak się przed nim bronić? Ikona 04:25 min 11.12.2018 Każdego dnia jesteśmy zasypywani ogromną ilością informacji. Słyszymy je w radiu, telewizji, w pracy, od znajomych, albo czytamy w internecie. Na pierwszy rzut oka, wydaje się to zupełnie normalne, bo przecież ludzi od zawsze otaczały informacje. Jednak nie było ich tak wiele jak teraz, a już na pewno nie wpływały one tak mocno na nasze życie. Czy w takim razie powinniśmy bać się że zasypią nas informacje? Jaki wpływ może to mieć na nasze życie? Sprawdźcie sami! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jesteś ekspertem w swojej branży? Pokaż się na LinkedIn! Ikona 03:50 min 23.03.2022 Budowanie marki osobistej przez ekspertów w firmie pozytywnie wpływa na budowanie świadomości całego brandu w biznesie, ale nie tylko. Personal branding działa z korzyścią również dla samych ekspertów, otwierając przed nimi możliwości rozwoju. LinkedIn jest jednym z powszechnie wykorzystywanych przez specjalistów narzędzi do kreowania marki osobistej. Po lekturze artykuł będziesz wiedzieć dlaczego. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak nie narazić się szefowi w social media? – profil prywatny a dobro pracodawcy Ikona 07:50 min 19.03.2018 W ostatnich latach social media marketing rozwija się niezwykle dynamicznie. Promocja firmy na portalach społecznościowych to jednak nie tylko firmowy profil, kampanie promocyjne i konkursy. Istotnym elementem tej układanki jest także prywatny profil pracownika. Jak zachowywać się w sieci, by zrobić dobry PR pracodawcy oraz czego nie robić jeśli nie chcemy zrujnować kariery swojej i firmy? Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700