61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Jak przygotować się do urlopu?

Opublikowano: 15-07-2022
Czas potrzebny do przeczytania: 6:40 min

 

Jakiś czas temu urlop wypoczynkowy kojarzył mi się ze źródłem stresu, a sam odpoczynek utożsamiałam z leżeniem i nic nie robieniem. Za każdym razem, kiedy planowałam dłuższy urlop w pracy, moją głowę zaprzątały myśli w stylu:

Nie zasłużyłam sobie na dłuższą przerwę.

Nie mam czasu na urlop. Tyle rzeczy jest do zrobienia!

„Nie mogę jechać na urlop ponieważ, muszę zrobić to i tamto.”

„Nikt nie zrobi tego lepiej niż ja.”

„A co jeśli podczas mojej nieobecności zdarzy się to lub tamto?”

„A co jeśli podczas mojej nieobecności okaże się, że zadania, które wykonuje, może robić ktoś inny i po powrocie z urlopu już nie będę miała dokąd wracać?”

„Boję się iść na urlop ponieważ, po powrocie będę miała dwa razy więcej pracy!”

„Boje się, że ominie mnie ciekawy projekt.”

„Boje się, że coś pójdzie nie tak!”Mus to mus, w końcu na urlop iść trzeba, Jednak moje zaburzenie work life balance dawało się we znaki, dlatego przed urlopem informowałam kogo się da - „W razie gdybyście potrzebowali mojej pomocy, to jestem pod telefonem”. Nawet kiedy nikt do mnie nie dzwonił, to ja systematycznie sprawdzałam firmowy komunikator po to, aby być w temacie.

Nie pozwalałam sobie w pełni na wypoczynek, ponieważ, poddałam się bezgranicznie własnym przekonaniom o tym, że jestem niezastąpiona. Do tego doszły złe nawyki, które ostatecznie doprowadziły mnie do wypalenia zawodowego. Dotychczas każdy mój urlop wypoczynkowy zmieniałam w workation, czyli tzw. pracowakacje - oznaczające pracę zawodową wykonywaną zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Jak głosi starodawne przysłowie „mądry człowiek uczy się na swoich błędach, sprytny uczy się na cudzych. A głupi nie uczy się wcale i wciąż popełnia te same błędy, licząc na inny rezultat. Warto zatem być mądrym i zdobywać mądrość ucząc się na błędach innych”.

W tym roku postanowiłam wcielić się w rolę mądrego pracownika i świadomie zburzyłam schemat niekorzystania z urlopu. Pozbyłam się toksycznych przekonań i zaczęłam powielać zdrowe nawyki, które wspierają moją pracę. Po raz pierwszy, od kilku lat wybrałam dwutygodniowy urlop wypoczynkowy, podczas którego w pełni oddałam się przyjemności podróży. 

Sam urlop to nie wszystko – grunt to odpowiednie przygotowanie 

Lęk przed wypadnięciem z obiegu i obawa, że coś ważnego umknie mi podczas mojej nieobecności, były głównym powodem, który powstrzymywał mnie przed urlopem przez kilka lat. Właśnie dlatego, tym roku postanowiłam zminimalizować stres i odpowiednio przygotować się do przerwy od pracy. Biorąc pod uwagę wydarzenia z przeszłości, postanowiłam dowiedzieć się w jaki sposób do tematu wypoczynku i urlopu podchodzą inni ludzie.

Przeczytałam kilka ciekawych artykułów, przesłuchałam inspirujących podcastów i utwierdziłam się w przekonaniu, że grunt to odpowiednie przygotowanie. Mimo, że teorię miałam opanowaną, to w przeszłości nie stosowałam tych zasad w praktyce. Tym razem było inaczej i przygotowałam się do urlopu z check listą, która opracowałam na kanwie surfowania po Internecie. A oto i ona:

  • Rozlicz się z najważniejszymi projektami

Planowanie jest kluczem do udanego urlopu. Wiadomo, nie da się w 100% wszystkiego przewidzieć, natomiast, kiedy planując urlop uwzględnisz dostępne zasoby i podejdziesz adekwatnie do sytuacji, to zminimalizujesz stres, poczucie frustracji i unikniesz zbędnych rozczarowań. Jeśli chcesz rozliczyć się z najważniejszych projektów przed urlopem, przygotowania do wyjazdu najlepiej zacząć 3 tygodnie wcześniej. Jeśli zostawisz ważne sprawy na ostatnią chwilę, wzrośnie prawdopodobieństwo, że się nie zdążysz ze wszystkimi zadaniami. Tym samym narazisz się na telefony i maile od przełożonego, kolegów i koleżanek z pracy w czasie urlopu. 

  • Porozmawiaj z przełożonym i zadbaj o odpowiednie zastępstwo  

Jeśli zależy Ci na spokojnym wypoczynku, omów z przełożonym komu możesz przekazać swoje obowiązki, dokumenty i inne sprawy do przypilnowania. Pracodawca, który uzyska pewność, że zespół panuje nad sytuacją pod Twoją nieobecność, nie będzie zakłócać Ci spokoju na urlopie. Pamiętaj też, że osoba, która Cię zastępuje zajmie się bieżącymi sprawami, dlatego przekaż jej najważniejsze informacje i niezbędne do pracy dane oraz pliki.

  • Poinformuj o swoim urlopie współpracowników/ klientów i partnerów biznesowych 

Osoby, z którymi pracujesz na co dzień poinformuj z kilku tygodniowym wyprzedzeniem. Natomiast te, z którymi pracujesz sporadycznie, wystarczy uprzedzić kilka dni przed wyjazdem. Takie działanie pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której tuż przed urlopem otrzymasz pilne zadanie do wykonania.

  • Opracuj harmonogramu pracy

Im dłuższy urlop, tym większe znaczenie ma harmonogram pracy. Podziel zadania na te pilne, bieżące (bieżące musisz zamknąć przed urlopem) i te, mniej ważne (te zadania mogą poczekać z realizacją do twojego powrotu). Rozpisanie zadań w formie listy „na każdy dzień do urlopu”, pozwoli Ci zamknąć wszystko zgodnie z planem i pamiętać o tym, co w dany momencie jest istotne. 

  • Nie zaczynaj nowych projektów przed urlopem

To bardzo ważny punkt! Każdy z nas zawsze ma coś do zrobienia, a gdy pojawia się nowe zadanie, zdarza się, że nie potrafimy odmówić. Jeśli chcesz wypocząć, warto zmienić ten nawyk i spróbować przełożyć realizację nowych zadań już po urlopie.

  • Ustaw autorespondera

Każdy wie, że przed wyjazdem należy ustawić w poczcie elektronicznej autorespondera. To rzecz z pozoru tak prosta i oczywista a jednak często pomijana lub ginąca w natłoku bieżących spraw. Ustaw autoresponder już w momencie, w którym otrzymasz akceptację terminu urlopu. W treści autorespondera powiadom, jak długo będziesz na urlopie i kto Cię zastąpi.
 

  • Przygotuj Instrukcje działania

Przed wyjazdem wyślij do swojego zastępcy maila z podsumowaniem kluczowych ustaleń i niezbędnych informacji. E-mail powinien być wysłany również do przełożonego i dodatkowej osoby z zespołu. W ten sposób zabezpieczasz się przed telefonami w sytuacji, w której Twój zastępca się rozchoruje, a przełożony będzie pilnie potrzebował informacji.

  • Zrób przedurlopowe porządki 

Przedurlopowe porządki to doskonały wstęp do zmiany nawyków. Warto skasować znajdujące się w komputerze zbędne pliki i opróżnić kosz. Na dzień lub dwa przed urlopem posprzątaj biurko. Za porządkiem przemawiają zarówno kwestie praktyczne – współpracownik, który nas zastępuje łatwiej wszystko znajdzie, jak i estetyczne – uporządkowane biurko dobrze o Tobie świadczy, a Ty po powrocie z urlopu wracasz do czystego miejsca pracy.

Urlop wypoczynkowy ma wiele korzyści

Jeśli krok po kroku zrealizujesz  powyższą listę możesz ze spokojną głową wybrać się na urlop. Pamiętaj, że solidny wypoczynek z pewnością poprawi samopoczucie, a także pomoże naładować baterie i zwiększyć efektywność wykonywanej pracy.


Justyna - Corporate Trainer, Career & Business Coach, autorka książki "Szukam Pracy! Znajdź pracę o której marzysz". Wspiera Liderów w rozwoju kompetencji managerskich.

Autor
Justyna
Ocena artykułu
4.33 - (6 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się