Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Sprawdź Mapy Google, a powiem Ci gdzie jestem

Opublikowano: 27-03-2017
Czas potrzebny do przeczytania: 3:10 min
Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę Google zapytanie "gdzie jestem" otrzymasz swoją bieżącą lokalizację. Jednocześnie możesz z łatwością podzielić się wskazanym położeniem z poziomu Map Google lub nawet nawigacji. Jeżeli nie wiesz, jak tego dokonać bądź na czym w ogóle polega ta funkcja, zachęcamy do lektury.


Znajomość naszego bieżącego położenia przydaje się w wielu sytuacjach, jednak najczęściej zastanawiamy się nad nim, gdy znajdujemy się w obcym mieście. Wiedząc, gdzie jesteśmy możemy przekazać tę informację osobom, z którymi chcemy się spotkać, bądź nawet sprawdzić najbardziej optymalną trasę do miejsca spotkania. Jednocześnie w ten sposób możemy łatwo poznać, jakie obiekty znajdują się wokół nas (restauracje, hotele, zabytki itp.).1. Jak poznać nasze położenie?
Jednak, aby wykonać którekolwiek z tych działań musimy poznać naszą geolokalizację. Ale jak ją otrzymać? Wystarczy zadać pytanie „gdzie jestem” wyszukiwarce Google.  Po wpisaniu zapytania otrzymujemy informację o naszym położeniu w czasie rzeczywistym - będzie ono widoczne poprzez okienko z mapą, które wyświetli się nad wynikami wyszukiwania. Korzystasz z urządzenia mobilnego z Androidem? Skorzystaj z pomocy Asystenta, wykorzystując komendę „OK Google, gdzie jestem?”

Dodatkowo, zadając pytanie „powiedz mi gdzie jestem” Google zyskujemy na większym poczuciu bezpieczeństwa podczas podróży po obcym państwie. Nie musimy się obawiać, że się całkowicie zgubiliśmy, a brak znajomości lokalnego języka uniemożliwi nam porozumienie się z osobami wokół nas. Jeżeli posiadamy dostęp do internetu łatwo otrzymamy informację o bieżącym położeniu.
 
2. Podzielenie się bieżącą lokalizacją - jak to działa?
Komu z nas nie zdarzyło się usłyszeć pytania „O której będziesz?” lub „Gdzie jesteś?” w sytuacji kiedy umówiliśmy się na wyjście do kina, spotkanie na mieście bądź rodzinny obiad. Zamiast niepotrzebnie się tłumaczyć, warto zamiast tego skorzystać zUdostępniania lokalizacji” - przy jej pomocy możemy pokazać konkretnym osobom gdzie się aktualnie znajdujemy, informując tym samym kiedy dotrzemy na miejsce. Jak tego dokonać?
 
Wystarczy otworzyć aplikację Map Google i przy pomocy menu wybrać opcję „Udostępnij lokalizację”. Następnie należy wybrać osoby, którym ma się wyświetlać informacja o naszym położeniu oraz określić czas, przez jaki ma być ona dostępna. Wszyscy użytkownicy, którzy są odbiorcami naszej wiadomości, będą mogli sprawdzić, jak zmienia się nasze położenie. Ponadto jeżeli już nie będziemy chcieli udostępniać naszej lokalizacji, w każdej chwili można wyłączyć tę funkcję. Informację o naszym położeniu będziemy mogli przekazać na przykład poprzez wysłanie linka na Facebooku.


 

Opcja informowania o położeniu jest dostępna nie tylko z poziomu samych Map, ale także w ramach korzystania z nawigacji Google. W tym drugim przypadku poza samą lokalizacją możemy także udostępnić trasę i postęp podróży, a dodatkowo osoby śledzące nasze położenie będą widziały również prognozowany czas przybycia na miejsce docelowe.
  

3. Podsumowanie
Niezależnie czy samodzielnie zadasz pytanie „Gdzie jestem” Google, czy po prostu od razu podzielisz się lokalizacją w Mapach Google zaoszczędzisz sobie oraz swoim bliskim znaczną ilość trudu. Poniżej krótki filmik, na którym Google przedstawia działanie swojego nowego narzędzia.
 
Źródło: YouTube
 
 
Autor
Alicja Janicka
Ocena artykułu
4.25 - (8 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się