Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Raport przejrzystości Google – czy wybrana przez Ciebie strona jest bezpieczna?

Opublikowano: 25-11-2015

Bezpieczeństwo w sieci to ostatnimi czasy gorący temat, zarówno w samym Internecie, jak i poza nim. Google chcąc uchronić użytkowników swojej wyszukiwarki przed złośliwym oprogramowaniem, czy wirusami blokuje strony internetowe, które zawierają podejrzane dane bądź treści. Od połowy października internautów ostrzega jednak nie tylko sam komunikat z informacją o zagrożeniu, lecz także specjalne narzędzie Google – „Raport przejrzystości”. Teraz sami możemy sprawdzić, czy odwiedzając daną stronę internetową nasz komputer pozostaje bezpieczny.

 

„Raport przejrzystości” pozwala każdemu niezalogowanemu użytkownikowi sprawdzić aktualny stan witryny za pomocą funkcji „Bezpieczne przeglądanie”. Celem tego narzędzia jest oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa sieci poprzez identyfikację stron ze złośliwym oprogramowaniem oraz tych, które je instalują, a także ostrzeganie webmasterów, jak i zwykłych użytkowników wyszukiwarki przed odwiedzaniem takich serwisów.

 

Aby dowiedzieć się, czy dana strona jest niegroźna, wystarczy wybrać zakładkę „Stan witryn” i podać interesujący nas adres www. Już po chwili otrzymujemy aktualny raport o stanie serwisu.

 

Źródło: google.com/transparencyreport

 

Z danych zebranych dzięki „Raportowi przejrzystości” wynika, że w Polsce odsetek przeskanowanych stron ze złośliwym oprogramowaniem wynosi obecnie ok. 2%. Informacje o rozpowszechnieniu złośliwego oprogramowania można oczywiście sprawdzić dla większości krajów świata. Wystarczy kliknąć w jego obrys na mapie.

 

Źródło: google.com/transparencyreport

 

Jeśli nieco zescrollujemy stronę zobaczymy informacje o witrynach ze złośliwym oprogramowaniem z podziałem na systemy autonomiczne. Pod hasłem systemy autonomiczne Google rozumie przynajmniej 1 sieć kontrolowaną przez 1 podmiot, np. firmę, dostawcę usług internetowych, czy instytucje takie jak uniwersytety.

Narzędzie udostępnia tu takie dane jak nazwa systemu autonomicznego, liczba i procent przeskanowanych stron, a także procent stron ze złośliwym oprogramowaniem. Poniżej, na przejrzystym wykresie, prezentowana jest użytkownikowi historia skanowania z podziałem na strony atakujące oraz te, które zostały przez nie przejęte.


Źródło: google.com/transparencyreport


A czy Ty sprawdziłeś już, czy jesteś bezpieczny surfując po Internecie?

Źródła:
conowego.pl
google.com/transparencyreport

Autor
Marta Młynarczyk
Ocena artykułu
5.00 - (4 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się