Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź aż 70 parametrów Twojej strony!

Ikona

Co to jest RankBrain? Definicja

RankBrain to algorytm uczenia maszynowego (sztuczna inteligencja, AI) wprowadzony przez Google w 2015 roku. Jego celem jest prezentowanie trafnych wyników dla frazy wpisywanej przez użytkownika do wyszukiwarki. Dzięki niemu Google lepiej rozumie intencje użytkownika i na tej podstawie sprawniej ustala ranking stron internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

Jak działa algorytm RankBrain?

Aby dostarczyć wyniki wyszukiwania, Rank Brain ustala intencję i kontekst zapytania. Uwzględnia przy tym na przykład lokalizację użytkownika, personalizację (jakie strony odwiedza użytkownik, jakie frazy wpisuje do wyszukiwarki) i analizę danego słowa kluczowego. Algorytm uczy się i zapamiętuje to, co wpisuje użytkownik, a także jak, gdzie i kiedy to robi oraz ile czasu mu to zajmuje. Jego celem jest przedstawienie wyników wyszukiwania maksymalnie dopasowanych do potrzeb użytkownika sieci.

RankBrain cały czas się zmienia i dostosowuje do trendów w zachowaniach użytkowników – uczenie maszynowe to proces ciągły i trwa cały czas.

 

 

Jak RankBrain wpływa na SEO i pozycjonowanie?

Dzięki RankBrain wyszukiwarka dostarcza wartościowy content zorientowany na odbiorcę. Dlatego publikowanie na stronie wysokiej jakości treści, które są zgodne z intencją wyszukiwania, może pomóc w lepszym pozycjonowaniu się w wynikach wyszukiwania. Niezwykle ważne są odpowiednio dopasowane słowa kluczowe, ponieważ to na ich bazie algorytm ocenia, która witryna zawiera odpowiedź na pytanie użytkownika.

 

Czy Google wykorzystuje RankBrain?

Google wykorzystuje RankBrain do dostarczania użytkownikom jeszcze trafniejszych i bardziej spersonalizowanych wyników wyszukiwania. Jest jednym z najważniejszych algorytmów, które wpływają na to, co wyświetla się w wyszukiwarce każdemu jej użytkownikowi. Dzięki możliwościom interpretacji zapytań pomaga Google w wyszukiwaniach, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

 

Zapisz się do newslettera

E-book dostaniesz w prezencie!

Przeczytaj także
Zarabiaj więcej dzięki marketingowi internetowemu. Porozmawiajmy!
Zamów bezpłatną konsultację
Ikona Ikona Ikona

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700