Ikona 06:25 min Ikona 15.12.2021
Badania pokazują, że aż 87% konsumentów uważa opis produktu za bardzo istotny element oferty, podczas gdy połowa ankietowanych była zmuszona oddać zakupiony towar, gdyż nie odpowiadał informacjom zawartym w tekście. Jednocześnie jest to stosunkowo prosty i mało wymagający (przynajmniej finansowo) sposób na zwiększenie konwersji – w myśl zasady lowest investment, highest return. Jak stworzyć tekst, który nie zginie w dynamicznym i przebodźcowanym świecie dzisiejszego internetu? Przekonajmy się!

 

Skąd mam wiedzieć, że opis jest dobry? Słów kilka o celu

 

Być może Cię to zaskoczy, ale przedstawienie funkcji i cech towaru wcale nie jest najważniejszą ze składowych skutecznego opisu produktowego. Chcąc sprzedać produkt, tak naprawdę musisz sprzedawać emocje, a konkretnie – emocje klienta. Nie skupiaj się na specyfikacji technicznej, a zamiast tego spraw, by czytelnik uświadomił sobie, dlaczego tak naprawdę potrzebuje kolejnego zestawu świeczek zapachowych we wszystkich kolorach tęczy. Dobry tekst sprzedażowy powinien także przewidywać ewentualne wątpliwości odbiorcy, by następnie rozwiewać je w samym zarodku.
Tworząc opis produktu, postaraj się przewidzieć ewentualne pytania, które krzątają się po głowie Twojego czytelnika. Najważniejsze z nich to:
 • Czy to jest dla mnie?
 • Czy na pewno tego potrzebuję?
 • Jak to wpłynie na moje życie/pracę?
 • Dlaczego potrzebuję tego teraz?
Presja czasu jest tutaj Twoim przyjacielem – stwórz warunki, które przyspieszą decyzję o zakupie. Zbliżające się święta, ograniczona czasowo promocja, a może sezon komunijny? Możliwości jest wiele.

 

Zacznijmy od tego, jak NIE pisać!

 

Paradoksalnie, aby zgłębić tajniki tworzenia angażujących opisów produktowych, warto zacząć od nawyków, których lepiej się wystrzegać. Tworząc treści sprzedażowe, koniecznie unikaj:
 • pustych sformułowań („wysoka jakość”, „profesjonalne usługi”);
 • przeładowania suchymi informacjami – Twoja strona to nie encyklopedia;
 • nadmiernego zachwalania produktu.
Zachowaj umiar. Pojedyncze, osobiste i przede wszystkim wiarygodne korzyści są cenione dużo bardziej niż zapewnienia, że akurat ta para niebieskich jeansów odmieni czyjeś życie.
 

 

Kilka wskazówek odnośnie do języka

 

Zanim przejdziemy do konkretnych zasad, którymi warto się kierować tworząc opis produktu, pochylmy się na moment nad kwestią językową. Treści sprzedażowe zasadniczo różnią się od literatury pięknej oraz encyklopedycznych wpisów. Nie uprzedzajmy jednak faktów – opisując towar, który pragniesz sprzedać, koniecznie pamiętaj o następujących kwestiach:
 • nie komplikuj – używaj prostego języka;
 • twórz krótkie zdania (nie dłuższe niż 2 linijki);
 • postaw na stronę czynną – stronę bierną zostaw dla pism urzędowych;
 • pamiętaj o skanującym użytkowniku – śródtytuły, wypunktowania i pogrubienia to Twoi przyjaciele.

 

Jak sprzedawać słowem, czyli zasady tworzenia opisów produktowych

 

Zaznaczmy to od razu – nie ma jednej recepty na idealny opis produktu. Styl, struktura oraz poszczególne elementy tekstu będą się różnić w zależności od branży i specyfiki towaru. Stosując się do tych siedmiu prostych zasad sprawisz jednak, że Twoje teksty przestaną być przykrym obowiązkiem dla czytelnika, a staną się atrakcyjnym i skutecznym narzędziem sprzedażowym.

1. Unikalność ponad wszystko

Kopiowanie tekstów ze strony producenta, podbieranie z konkurencyjnych serwisów, a nawet powielanie treści w obrębie własnej strony to prosta droga do porażki na obu frontach – w walce o zaufanie klienta oraz wyniki SEO. Unikalne i oryginalne opisy produktów to podstawa.

2. Przezwyciężyć klątwę wiedzy

Zdajemy sobie sprawę, że jesteś ekspertem w swojej branży, lecz Twoi klienci niekoniecznie. Pamiętaj, że tekst sprzedażowy to nie wpis encyklopedyczny – suche fakty i przeładowanie informacjami zamień na emocje oraz kilka najmocniejszych zalet Twojego towaru. Specyfikację techniczną (jeśli jest to konieczne) umieść w osobnej tabelce.

3. Zorientowanie na czytelnika

Historię i osiągnięcia firmy zatrzymaj dla sekcji „O nas”. Pisząc teksty sprzedażowe zwracaj się bezpośrednio do odbiorcy i to wokół niego twórz całą narrację („ty” zamiast „my”). Nie wpadaj jednak w spiralę wyrażeń grzecznościowych i innych konwenansów – wielka litera w przypadku bezpośrednich zwrotów do adresata w zupełności wystarczy.

4. Poznaj swojego odbiorcę

Wiedząc dla kogo piszesz, dużo łatwiej dopasujesz przekaz do oczekiwań odbiorcy. W tym celu możesz kierować się intuicją, doświadczeniem lub twardymi danymi – statystykami sprzedaży oraz badaniami focusowymi. Możesz także pokusić się o stworzenie persony, „avatara” klienta idealnego, który będzie określać najważniejsze cechy odbiorcy danego produktu (wiek, wykształcenie i życie zawodowe, ale także zainteresowania czy preferowany sposób komunikacji).

5. Przestaw się na język korzyści

Emocje towarzyszące codziennym sytuacjom są warte więcej niż cała lista pochlebnych przymiotników. Daj czytelnikowi coś, z czym będzie się mógł utożsamić – pokaż w jaki sposób Twój towar wpłynie na istotną część jego życia (zdrowie psychiczne i fizyczne, relacje z najbliższymi, korzyści materialne). Żaden produkt nie stanowi remedium na wszystko, dlatego skup się na 1-2 najważniejszych zaletach.

6. Uczta dla zmysłów

Stwórz opis, który pobudza wyobraźnię. Nie bez powodu marketing sensoryczny święci ostatnio prawdziwe triumfy. Odwołuj się do różnych zmysłów, aby obraz tego, co sprzedajesz, na stałe osiadł w świadomości odbiorcy. Jednocześnie unikaj banałów i oklepanych bon motów – ich efekt może być wręcz odwrotny.

7. Snucie opowieści

Storytelling to potężna broń – specjaliści od marketingu największych firm wiedzą o tym doskonale. Zastanówmy się przez chwilę, jakie kampanie reklamowe najlepiej zapadają w pamięć. Dziadek uczący się angielskiego, by zamienić kilka słów z wnuczkiem mieszkającym za granicą? Świąteczna ciężarówka, dzięki której co roku możemy cieszyć się słodkim napojem w wigilijny wieczór? Angażująca historia (lub jej elementy) świetnie sprawdzi się także w opisie Twojego produktu, a umiejętnie operując humorem lub wzruszeniem, możesz dużo szybciej zbudować emocjonalną więź między klientem a towarem.

 

W trosce o Twój indywidualizm

 

Tak duża liczba zasad mogłaby sugerować, że tworzenie opisów produktowych to zadanie żmudne i monotonne, które nie sprzyja indywidualności – nic bardziej mylnego! Powyższe wskazówki to zaledwie drogowskaz, który ma Cię pchnąć we właściwym kierunku. To, którą ścieżkę wybierzesz, zależy od Ciebie. Jeśli masz ochotę na jeszcze większą dawkę informacji i cennych rad w temacie SEO copywritingu, koniecznie sprawdź inne artykułu na blogu Sunrise System!

Źródła: OneSpace, The Good, Trusted shops, Referral Candy, Paweł Tkaczyk


Patryk
– zawodowo od dwóch lat spełnia się jako członek Teamu Copywriterów. W wolnych chwilach eksploruje natomiast fikcyjne światy za sprawą książek, filmów i gier spod znaku horroru i weird fiction. Jego prywatny soundtrack pęcznieje z kolei od ciężkiej gitary, z nutą elektroniki i Eltonem Johnem gdzieś w środku. Druga z jego pasji to nasz sport narodowy — realizuje ją jako trener w drugoligowym zespole piłki nożnej kobiet.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Sprzedajemy w sieci, czyli słów kilka o pozycjonowaniu sklepu internetowego Ikona 05:45 min 18.01.2022 Branża e-commerce przeżywa rozkwit. Zanim jednak ruszymy z działalnością online, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie strony sklepu internetowego. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Jak uniknąć potencjalnych zagrożeń i „nie podpaść” użytkownikom ani algorytmom Google? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w naszym artykule. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

5 pomysłów na teksty dla sklepu internetowego Ikona 5:15 min 23.05.2022 “Content is the king!” Określenie to nikogo już dzisiaj nie dziwi. Bez względu na to, z czyjej perspektywy patrzymy na zawartość strony - właściciela sklepu internetowego, użytkownika sieci czy copywritera – doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest obecność tekstów opisujących oferowane produkty. Warto zadać sobie jednak dodatkowe pytanie: jakiego typu powinny to być treści? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

SEO Ikona 02:20 min 04.02.2021 Wyjaśniamy i podpowiadamy jak ułatwić sobie pracę podczas pozycjonowania i prac optymalizacyjnych prowadzonych dla sklepu internetowego (np. osCommerce). W jaki sposób ułatwić i zautomatyzować tworzenie tytułów i opisów? Jaką formę powinny mieć te meta tagi? Czy w ogóle warto się nimi przejmować? Serdecznie zapraszamy do lektury. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700