Ikona 5:00 min Ikona Michalina 19.07.2023

Jak więcej sprzedawać? To pytanie zadaje sobie zapewne każdy przedsiębiorca. Nie wystarczy bowiem dobry produkt czy usługa — niezbędna jest odpowiednia strategia sprzedażowa. Jednym z przydatnych narzędzi będzie Google Trends. To niezwykle wartościowy zbiór internetowych trendów — w dodatku dostępny za darmo! Czym jest i jak działa Google Trends, opisywaliśmy całkiem niedawno na naszym blogu. Dziś zastanowimy się, jak wykorzystać to narzędzie w sprzedaży.

Narzędzie to daje nam nie tylko informacje na temat popularności słów kluczowych i zagadnień, ale też stanowi źródło wiedzy na temat zachowań konsumentów oraz aktualnych trendów w danej branży. Co więcej, możliwe jest analizowanie danych z określonych przedziałów czasowych oraz według konkretnych regionów. A takie informacje są niezbędne dla opracowania skutecznej kampanii sprzedażowej. To wszystko ZA DARMO i prosto od Google!

Informacje z Google Trends zdecydowanie pomagają w rozwijaniu biznesu. Bo jak planować strategię biznesową, nie znając popularnych trendów oraz zachowań konsumentów? Poniżej kilka wskazówek, jak wykorzystać to narzędzie w sprzedaży.

  1. Znajdowanie niszy

Zamiast toczyć boje z konkurencją i ścigać się o to, kto da lepszą cenę na niemal ten sam produkt lub usługę, lepiej znaleźć niszę. Chodzi o zyskujące na popularności towary, które są poszukiwane przez konsumentów i oferowane przez niewielką liczbę firm. Oznacza to mniejszą konkurencję i większą szansę na przebicie się ze swoją ofertą. Znajomość niszy przyda się zarówno podczas wprowadzania nowych produktów czy usług, jak i tworzenia contentu oraz planowania strategii marketingowej.

  1. Badanie trendów słów kluczowych

Wprawdzie Google Trends nie zastąpi narzędzi do szczegółowej analizy słów kluczowych, jednak pokaże nam o nich sporo informacji i wskaże, w którym kierunku warto iść. Sprawdzimy tutaj trendy, ich popularność w poszczególnych okresach i regionach, a także powiązane z nimi wyrażenia i zapytania. A to bardzo cenna wiedza szczególnie podczas planowania contentu oraz szerszych działań, tj. pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Popularne słowa kluczowe oraz tematy to również kopalnia inspiracji dla copywriterów!

  1. Analiza sezonowości w branży

Niektóre produkty bądź usługi cieszą się popularnością tylko w wybranych okresach w roku. Dotyczy to chociażby dekoracji bożonarodzeniowych czy też usług koszenia trawników. Te przykłady są dość oczywiste, jednak zdarza się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele towarów ma sprzedaż sezonową. Wiedzieliście, że największe zainteresowanie pościelą przypada na listopad i grudzień? Podobnie jest w przypadku herbaty! Dlatego warto zagłębić się w dane zebrane w Google Trends i przeanalizować popularność interesującego nas zagadnienia w ciągu kilku lat. Pozwoli to wyciągnąć wnioski na temat sezonowości, a tym samym odpowiednio rozplanować w czasie kampanię.

  1. Porównywanie popularności produktów

Często zdarza się, że jeden produkt ma większy potencjał sprzedażowy niż reszta. Ta wiedza jest bardzo przydatna przy planowaniu akcji promocyjnych — dzięki niej możemy skupić działania na produktach, w które warto inwestować, a tym samym zwiększyć szansę na spory zwrot z reklamy. Jak to zbadać? Wystarczy skorzystać z opcji „Porównaj” w Google Trends.

  1. Analiza popularności zapytań w różnych kanałach

Dziś już nie wystarczy kampania ograniczona do jednego kanału dotarcia do klienta. Liczy się wielokanałowość — współcześni konsumenci korzystają nie tylko z wyszukiwarki internetowej, ale też mediów społecznościowych, takich jak YouTube. Wzrasta również znaczenie wideo marketingu. Warto zatem w analizach uwzględnić popularność zagadnień w różnych kanałach. Google Trends umożliwia sprawdzenie tych informacji między innymi w odniesieniu do YouTube. Co ciekawe, trendy mogą się różnić w zależności od tego, który kanał analizujemy.

  1. Określanie regionów, które mogą przynieść największą sprzedaż

Google Trends pozwala zweryfikować, w których regionach dane zapytania cieszą się największą popularnością. Jest to ważna informacja, która pozwala opracować skuteczne kampanie kierowane do osób faktycznie zainteresowanych danym produktem lub usługą. Ta wiedza przyda się przede wszystkim przy płatnych kampaniach (np. kampania Google Ads), a także w działaniach promocyjnych offline.

  1. Analiza konkurencji

Narzędzie pokaże nam ogólne informacje na temat tego, jaką popularnością cieszą się produkty bądź usługi konkurencji. W Google Trends sprawdzimy, jak nasze usługi wypadają na tle innych firm z branży oraz czy warto włączać do oferty asortyment, który promuje konkurencja.

  1. Inspiracje dla real time marketingu

Budowanie zasięgów oraz wzrost zaangażowania konsumentów to prosta droga do zwiększenia sprzedaży. Ciekawą formą działania jest real time marketing, czyli promocja własnych produktów lub usług wykorzystująca bieżące wydarzenia. Co ma z tym wspólnego Google Trends? Narzędzie to może nas stale informować o ważnych wydarzeniach – w tym celu wystarczy ustawić odpowiednią subskrypcję.

investment-growth-boosting-profit-earning-increase-market-retur

Google Trends to świetne narzędzie, które stanowi zbiór informacji na temat zachowań konsumentów, popularności fraz kluczowych z uwzględnieniem przedziałów czasowych oraz lokalizacji użytkowników. Uzyskane i przeanalizowane dane pozwalają w dopasowaniu strategii do grupy docelowej oraz sezonowości. To także doskonałe źródło informacji o produktach, które mają największy potencjał i które warto promować. A to tylko niektóre z zalet Google Trends!

Dzięki temu narzędziu możemy podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje biznesowe, a tym samym zwiększyć sprzedaż produktów lub usług.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 23

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 10

No votes so far! Be the first to rate this post.

14 magicznych wtyczek dla sklepu internetowego WooCommerce Ikona 10:00 min 10.08.2023 Zaczynasz przygodę ze sprzedażą online? Postawienie sklepu internetowego na WooCommerce to dopiero początek. Czas wyróżnić się na tle innych i ułatwić procesy sprzedażowe. Na początku warto poznać 10 magicznych – i często darmowych – wtyczek dla WooCommerce, które uczynią sklep internetowy wyjątkowym. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 34

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest e-commerce? Ikona 2:00 min 29.09.2023 Zakupy online to już norma w dzisiejszym świecie. Sektor e-commerce rozwija się błyskawicznie. Jakie są jego rodzaje? Na jakich platformach działają e-sklepy? Przeczytaj nasz tekst. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 12

No votes so far! Be the first to rate this post.

Poznaj 9 najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie klienta w 2023 roku! Ikona 9:00 min 10.07.2023 Bez klientów nie ma biznesu! Kluczowe dla sukcesu firmy jest dotarcie z ofertą do grupy docelowej i pozyskanie klientów, którzy bezpośrednio wpływają na zyski przedsiębiorstwa. Jak tego dokonać? Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ konkurencja jest coraz większa, a konsumenci coraz bardziej wymagający. Na szczęście mamy kilka sprawdzonych sposobów. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700