Ikona 5:45 min Ikona 14.02.2022

Do zakochania jeden krok – subiektywnie najlepsze reklamy z motywem miłości na pierwszym

Do zakochania jeden krok – subiektywnie najlepsze reklamy  z motywem miłości na pierwszym

Marketing edukacyjny – czym jest i jak działa?

Cechą charakterystyczną marketingu edukacyjnego jest fakt, że nasz potencjalny klient otrzymuje od nas darmową dawkę wiedzy. W jaki sposób?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiedza może być przekazywana na wielu różnych poziomach, przy wykorzystaniu rozmaitych metod. Ogranicza nas tutaj jedynie nasza kreatywność.
Jednym z najpopularniejszych sposobów udostępniania informacji użytkownikom jest prowadzenie bloga firmowego. Obecnie, praktycznie każda strona firmowa posiada swojego własnego bloga. Nic w tym dziwnego, jest to jednej z najłatwiejszych i skutecznych sposobów na zwiększenie liczby odwiedzin strony. Wystarczy tylko publikować na nim umiejętnie napisane, fachowe artykuły, zoptymalizowane pod SEO lub skorzystać z usług wyspecjalizowanej agencji. W efekcie, użytkownicy poszukujący odpowiedzi na nurtujące ich pytania, trafią na naszą stronę, dzięki czemu będą mieli również okazję poznać naszą firmę lub nawet skorzystać z jej oferty.

Bardzo interesującą formą marketingu edukacyjnego są ebooki. Chociaż ich tworzenie wymaga większego nakładu pracy niż pisanie artykułu, charakteryzują się większą objętością i robią dużo większe wrażenie na odbiorcach. Mogą być również wykorzystane na różne sposoby. Świetnie sprawdzają się przy e-mail marketingu, mogą stanowić prezent dla klientów lub być przesyłane w zamian za np. zapisanie się do newsletteru, podanie numeru telefonu lub maila.

Nagrania wideo to bardzo modny, a przy tym skuteczny sposób na dotarcie do osób zainteresowanych podejmowaną przez nas tematyką.

Kręcąc wideo możemy:
wyjaśnić potencjalnym klientom jakieś zagadnienie,
przedstawić konkretny produkt,
wyjaśnić, jak prawidłowo go używać,
pokazać, jak go we właściwy sposób złożyć.

Zależnie od naszych potrzeb, nagranie może być prostym i ukazującym jedynie najważniejsze kwestie filmem, jak i bardziej rozbudowanym wideo np. zabawnym i przyciągającym uwagę, a do tego przekazującym wiedzę.

Webinary swoją popularność zdobyły w czasach pandemii, gdy uczestniczenie stacjonarnie w różnorodnych wydarzeniach masowych było niemożliwe. Stały się bowiem znakomitą alternatywą dla tego typu eventów. Webinar to nic innego jak internetowe seminarium prowadzone online. Dzięki niemu można spotkać się z potencjalnymi klientami w przestrzeni online, zrobić z nimi wirtualne spotkanie, podczas którego omówimy dany problem lub przedstawimy prezentacje.
Marketing edukacyjny może przybrać również minimalistyczną formę np. posta na Facebooku. Jeśli jego treść będzie odpowiednio sformułowana. Przykładem może być:

Czy wiesz, że: stosowanie bejcy typu X na długi czas zabezpieczy drewno przed deszczem tylko wtedy, gdy nałożymy jej dwie warstwy i upewnimy się, że powłoka dobrze wyschnie nim będzie miała kontakt z wilgocią?

Taki przekaz z pewnością wpisze się w założenia marketingu edukacyjnego. Jeśli rzeczona bejca faktycznie ma takie właściwości, nasz post będzie cenną poradą, która dostarczy potencjalnym klientom przydatną wiedzą i pokaże, że znamy się na tym, co sprzedajemy. Możemy być dzięki temu uznani za wiarygodnych i chętnie dzielących się swoją fachową wiedzą.

Najpopularniejsze formy marketingu edukacyjnego:

  • Artykuły,
  • Ebooki,
  • Infografiki,
  • Webinary,
  • Materiały wideo.

Marketing edukacyjny – dlaczego warto?

Wiemy już, jakie formy może przybrać marketing edukacyjny. Warto zastanowić się jednak – czy opłaca się z niej korzystać? Jakie korzyści będziemy mieli z tego, że nauczymy klienta w bezpieczny sposób czyścić kosiarkę lub wybierać właściwy olej do swojego samochodu?

Korzyści jest sporo i są one obustronne. Nasi potencjalni klienci zyskają wiedzę, która pomoże im w podjęciu decyzji zakupowych, ułatwi właściwe korzystanie z produktu lub w innych sposób zapewni darmową wiedzę z naszej dziedziny.

My, stosując marketing edukacyjny, możemy zyskać równie dużo. Przekazując wiedzę na temat naszej branży, zwiększamy szanse na to, że klient nie zniechęci się i faktycznie zrealizuje jakąś inwestycję lub będzie korzystał z produktów albo usług danego typu. Co więcej, gdy to my przekażemy mu wiedzę, w jego oczach staniemy się autorytetem, a nasze słowa będą dla niego wiarygodne.

Content edukacyjny znajdujący się w internecie, będzie zwracał uwagę osób zainteresowanych konkretną tematyką. Przykładowo wideo, pokazujące w jaki sposób bezpiecznie przycinać gałęzie drzew, będzie przyciągał osoby zainteresowane ogrodnictwem. Następnie, jeśli będą potrzebować sadzonek, szansa, że odwiedzą stronę naszej firmy będzie dużo większa.

Ponadto możliwe będzie, że ktoś zamieści link do naszego artykułu na forum branżowym, co z pewnością przyciągnie do nas wielu zainteresowanych.

Tworzenie contentu będzie również miało pozytywny wpływ na SEO. Jeśli nasz serwis będzie obszerny, bogaty w użyteczne treści, algorytmy Google z pewnością to docenią. W efekcie możemy zyskać wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Reasumując

marketing edukacyjny to forma content marketingu opierająca się na dostarczeniu użytkownikowi darmowej dawki wiedzy. może mieć on różnorodną formę np. artykułów (prasowych, blogowych), ebooków, webinarów czy materiałów wideo. jest wykorzystywany zarówno na stronie internetowej firmy, jak i w social mediach, w e-mail marketingu i nie tylko.

zapewnia wiele korzyści zarówno użytkownikowi, który zyskuje darmowe, specjalistyczne wiadomości, jak i przedsiębiorcy, który w ten sposób zwiększa wiarygodność marki i zachęca użytkowników do wejścia na stronę oraz skorzystania z oferty.

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Udostępnij:
Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co działo się w marketingu cyfrowym w lutym 2022? Ikona 03:35 min 28.02.2022 Mijający właśnie miesiąc pod kątem marketingu internetowego stanowił dla wielu biznesów dalszą rozgrzewkę do planów na 2022 rok. Wiele mówiło się o tym, jakie prognozowane pod koniec 2021 roku trendy będą się wybijały w nadchodzącym roku. Wideo marketing, dialogizacja, komunikacja z klientem z wykorzystaniem nowoczesnego contentu i nowoczesnych form oraz rosnące znaczenie mediów społecznościowych wydają się tym, co może mieć wpływ na strategie marketingu. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 10:50 min 24.03.2022 Bardzo często firmy w działaniach marketingowych skupiają się wyłącznie na jak najlepszym wypromowaniu kampanii reklamowej. Zapominają jednak przy tym o najważniejszej kwestii, a mianowicie o tym do kogo jest ona skierowana. Tworzenie persony to narzędzie, które pozwoli lepiej zrozumieć potencjalnego klienta, a co za tym idzie, zaoferować mu lepszą usługę lub produkt końcowy. Jak zbudować model idealnego odbiorcy? I jakich błędów należy unikać, by osiągnąć swój cel? Zapraszamy do lektury! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak nie wypalić się w drodze do celu? Ikona 11:40 min 09.02.2022 Niepokojąca sytuacja w związku z przedłużającą się pandemią, ograniczone kontakty towarzyskie, praca w trybie „home office” to elementy, które mają wpływ na nasze życie prywatne, ale też zawodowe. W ostatnim czasie głośno mówiło się o wypaleniu zawodowym. Czym jest? Jak się objawia? Jak do niego nie dopuścić? Temat przybliża Justyna, współpracujący z nami Corporate Trainer, Career & Business Coach. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 12

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 9

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

  • audyt SEO Twojej strony
  • konsultację z doświadczonym ekspertem
  • ofertę dopasowaną do Twojego biznesu

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700