Ikona 04:15 min Ikona 26.11.2019

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co wie o Tobie Google i w jaki sposób wykorzystuje te informacje?

Google zna:

 1. Twój przedział wiekowy oraz płeć,
 2. ogólną lokalizację,
 3. całą Twoją aktywność w wyszukiwarce oraz na YouTube,
 4. komentarze na blogach,
 5. poprzednie interakcje z reklamami.

Ma także wiedzę na temat odwiedzanych przez Ciebie stron, rodzajów aktywności w aplikacjach mobilnych na Twoich urządzeniach, zdjęć zapisanych na dysku i wiele więcej – jeżeli  nigdy nie zmieniałeś swoich ustawień prywatności.

Każdy użytkownik może pobrać wszystkie dane, które podczas długiego czasu (czasami nawet kilkunastu lat!) zdążył zebrać Google. Pliki niektórych internautów ważyły nawet po kilkaset gigabajtów! Forumowicze z Reddit’a pochwalili się zadziwiającymi informacjami, których dowiedzieli się na swój temat.

Przykładowe znaleziska forumowiczów

 • Według ich profilu lubię chiński rap. Nie mam pojęcia dlaczego, jedyne co przychodzi mi na myśl to jeden filmik, na który natrafiłem podczas wielogodzinnego przeklikiwania się przez proponowane filmy na YouTube – Mam podobny problem, tylko dotyczy on naprawy klimatyzacji, po koreańsku. Nie mam pojęcia, dlaczego Google uważa, że znam koreański, ani dlaczego sądzi, że mój klimatyzator wymaga naprawy.

 • Jestem wiceprezesem firmy, o której nigdy nie słyszałem.
 • Pierwszą rzeczą, którą wyszukałem w Google to „co to kurczak”, a drugą „czy kurczaki istnieją naprawdę”.

 • Jedyne co wiem na pewno to to, że nie mogę ubiegać się o pracę na stanowisku publicznym…

 • Znalazłem nagrania rozmów z moim przełożonym sprzed dwóch lat. Nie mam pojęcia, dlaczego znalazły się tam te nagrania.

Największym zaskoczeniem znacznej części forumowiczów były zebrane dane lokalizacji oraz domniemane nagrania głosowe. Rzekomo, dotyczyły one między innymi prywatnych rozmów użytkowników lub były to nagrania szumu wydobywającego się z wentylatorów komputera. Reddit’owicze przypuszczają, że ich smartwatche lub smartfony uruchamiały inteligentnego Asystenta Google, który w teorii powinien włączyć się tylko po wypowiedzeniu komendy: OK Google lub Hey Google. Nikt jednak nie spodziewał się, że ich rozmowy mogą zostać nagrywane. Forumowicze spekulują, że jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że sztuczna inteligencja użyta w ich urządzeniach jest ciągle ulepszana. Im więcej informacji zawiera AI Google’a tym lepiej działa – potencjalnym kosztem prywatności internautów.

 • Najwidoczniej lunatykuję i jestem w stanie w ciągu jednej nocy przejść tysiące kilometrów, wrócić do domu i zdążyć na czas do pracy.

Jeśli chodzi o lokalizację, to część osób nie wie, że na bieżąco wysyła informacje o swojej aktualnej lokalizacji. Dzięki temu, jeśli dużo urządzeń z włączonymi usługami lokalizacji znajduje się w jednym miejscu, Google jest w stanie powiadomić w usługach Google Maps o możliwych korkach na danej drodze.

 • Kiedyś pijany zgubiłem się w drodze do domu, przemierzając autostradę rowerem. Przez dwa lata zastanawiałem się gdzie wtedy byłem, do czasu gdy znalazłem historię lokalizacji Google z tamtej nocy.

Wypowiedź, która została nagrodzona przez wielu użytkowników oraz otrzymała największą liczbę głosów:

 • To dobry czas, aby uświadomić ludziom, ile informacji o sobie podają na talerzu i jak tragiczne mogą być konsekwencje ich wycieku lub jeśli zostałyby wykorzystane w nikczemny sposób przez rząd, czy jakąś osobę prawną. Szanse na to, że wtedy rozpęta się prawdziwe piekło są duże – osobiste informacje na temat każdego z nas mogą zostać ujawnione bez możliwości ich usunięcia.

Po co Google te wszystkie informacje?

Odpowiedź jest prosta, co najmniej z marketingowego punktu widzenia – aby wyświetlać personalizowane reklamy i ciągle ulepszać Asystenta Google. Pozycjonowanie stron ma ogromny wpływ na to, jakie wyniki pojawią się po wpisaniu przez Ciebie danego hasła, jednak działania również Google nie są przypadkowe. Chce, aby wyświetlane przez niego reklamy były jak najbardziej „przydatne” dla użytkowników.

Oczywiście jest to także bardzo użyteczne, np. przy zmianie komputera lub smartfona oraz kiedy chcemy przestać korzystać z usług Google. Dzięki temu wszystkie nasze kontakty, dokumenty i zdjęcia zapisane na Dysku Google oraz e-maile są bezpiecznie przechowywane i w każdym momencie dostępne do ściągnięcia i usunięcia.

Przydatne linki:

Źródła: Reddit; Google 1, 2, 3, CNBC
Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 07:20 min 08.01.2020 Odpowiednia forma języka w kontakcie z klientem sprawia, że jesteśmy w stanie mu przekazać jasną do zrozumienia informację. Wykorzystywanie w swoim komunikacie odpowiednich słów należy uzależnić od kilku kluczowych czynników, takich jak określenie persony z grupy docelowej. W poniższym tekście zawarliśmy kilka wskazówek, którymi warto się kierować  podczas budowania contentu. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 04:50 min 31.01.2020 Nowy rok – nowy ja! Z tym hasłem na ustach wkroczyło w nową dekadę również i wielu z nas. Najbliższe tygodnie pokażą, w kim chęć zmiany była na tyle silna, by w grudniu 2020 mieć powody do dumy. Początek roku to doskonały czas, aby poprawić również niektóre elementy strony internetowej- pozornie nawet niewielkie zmiany mogą się przyczynić do satysfakcjonujących rezultatów. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 07:15 min 14.11.2019 Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, nowych pobraniach aplikacji mobilnej lub rejestracjach do Twojego serwisu? Marketing afiliacyjny pozwoli promować Twoją działalność licznym właścicielom stron internetowych lub profili w mediach społecznościowych. Korzystając z tej formy współpracy, płacisz za efekt. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzują się programy partnerskie! Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700