Ikona 05:45 min Ikona 09.09.2019

Czy wiesz, że Uniwersytet Oksfordzki jest ok. 200 lat starszy niż Imperium Azteków? A może zastanawiałeś się kiedyś, która z uczelni światowych jest najbogatsza? Jest to Uniwersytet Harvarda, który może się pochwalić majątkiem opiewającym na ponad 38 miliardów dolarów.

Zaciekawienie odbiorców nietypowymi, ale tematycznymi i interesującymi treściami, to doskonały pomysł na rozpoczęcie marketingowej kampanii sezonowej – np. właśnie w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, semestru akademickiego, czy z wielu innych okazji. Ale oczywiście – nie jedyny. W tym artykule podpowiemy, jak wykorzystać możliwości marketingu internetowego w reklamie branż sezonowych.

 Co to znaczy, że branża jest „sezonowa”?

 

Krótko wyjaśniając – branże sezonowe to inaczej branże, w których usługi czy produkty są częściej wybierane przez klientów w danych okresach, czyli sezonach. W zależności od rodzaju branży, impulsy sprzedażowe mogą być zależne np. od świąt, pogody, czy pewnych miesięcy i wydarzeń zakorzenionych w naszej kulturze (np. Dzień Ojca, Dzień Matki, Walentynki).

Pamiętajmy jednak, że marketing sezonowy nie dotyczy wyłącznie branż sezonowych, ale i inne branże, które są mniej uzależnione od pogody czy kartki w kalendarzu, również oczywiście mogą wykorzystywać pewne okresy do polepszenia sprzedaży i prowadzenia wtedy kampanii marketingowej.

Dlaczego 2+2 nie zawsze równa się 4?

Skorzystaj z możliwości, jakie dają narzędzia do obserwowania ruchu na Twojej stronie i sprawdź, kiedy tak naprawdę zaczyna się zainteresowanie – a mogą to być nawet tygodnie wcześniej, niż się spodziewałeś. Gdy już wiesz, w którym momencie możesz oczekiwać wzrostu zainteresowania ofertą, to możesz już przystąpić do planowania contentu sezonowych materiałów marketingowych.

Jak stworzyć content, który przyciągnie uwagę i zainteresuje klienta? Można wykorzystać do tego m.in.:

  • Promocje – mało jest rzeczy, które tak przyciągają wzrok jak liczby. A gdy dodać do liczby minus przed nią i procent po niej, to możemy spodziewać się zdecydowanie większego odzewu.
  • Ciekawostki i storytelling – jeśli tylko Twoja branża pozwala Ci na półformalne podejście do klienta – wykorzystaj to i stwórz krótką, ciekawą historię nt. usługi czy produktu. Warto też postawić na tematyczne ciekawostki, które zręcznie można wpleść w narrację promocji – wszystko to sprawi, że odbiorcy lepiej nas zapamietają i zbudujemy dobry wizerunek marki.
  • CTA – bez odpowiedniego zachęcenia do działania (CTA) będzie trudno uzyskać dobre wyniki. Stwórz proste, tematyczne komunikaty promocyjne, które będą zachęcały klienta do kupna, sprawdzenia usługi czy zabukowania miejsca w sezonie – możliwości ogranicza jedynie branża i wyobraźnia.

Skoro wiemy już jak pisać, to następnym krokiem musi być to, gdzie się reklamować w Internecie, aby o nas usłyszano. Warto postawić na wybór różnych kanałów reklamowych, który pomoże uzyskać tzw. efekt synergii – czyli współdziałanie wielu czynności marketingowych będzie dawało lepsze rezultaty, niż suma tych działań prowadzonych oddzielnie. Zatem zamiast 2+2=4, bardziej adekwatne będzie nieintuicyjne 2+2=5.

Niżej przyjrzymy się właśnie jakie kanały marketingowe wybrać, by efekt synergii zaczął działać.

 

Postaw na media społecznościowe

 

Media społecznościowe to potężne narzędzie. Pamiętaj o dobrej, aktywnej interakcji z klientami – takie działanie ma praktycznie same plusy marketingowe.

Profil na Facebooku to nie wszystko – często dużo lepszym narzędziem do komunikacji są inne platformy społecznościowe, takie jak np. Instagram. Stwórz dobre, czytelne grafiki reklamowe, zaciekaw potencjalnych klientów i przypominaj im o rozpoczęciu danego sezonu lub o zbliżającym się święcie – takie działania z pewnością zaprocentują. Możesz też pomyśleć o Twitterze (dla nieco starszych odbiorców) czy Snapchacie (raczej dla młodej grupy docelowej).

Pamiętaj jednak – nie przesadzaj z tego typu marketingiem! Nadmierne przypominanie może spotkać się z efektem zupełnie odwrotnym, niż spodziewany. Częstotliwość dodawania zdjęć czy postów jest zależna od branży, ale badając ruch na stronie i zasięg, powinieneś móc łatwo obliczyć swoje optimum.

Gdy czas płynie szybciej, niż byśmy chcieli, czyli co łączy fizykę (lekcję czwartą) i płatne reklamy

 

Jak wiemy z lekcji fizyki, czasoprzestrzeń jest dosyć plastyczna. Wie o tym też doskonale część przedsiębiorców, którzy próbują czas  nieco rozciągnąć, planując kampanię reklamową na kilka dni przed startem sezonu.  Niestety, rokrocznie się to nie udaje, ponieważ w kilka dni nie stworzymy dobrej kampanii reklamowej – potrzeba do tego tygodni, a nawet miesięcy!

Kampania Google Ads to doskonałe narzędzie marketingowe, ale przynosi najlepsze wyniki, gdy nasza reklama nie jest tworzona na kilka chwil przed „atrakcją wieczoru”, a dużo wcześniej.

Jedną z większych zalet Google Ads jest możliwość prowadzenia kampanii remarketingowej – czyli pokazywania reklam promujących nasze usługi na stronach odwiedzanych przez klienta, który wcześniej odwiedził również naszą witrynę. Jeśli wyruszymy z kampanią odpowiednio wcześniej i zwiększymy świadomość marki wśród odbiorców, remarketing może sprawić, że w sezonie wróci na naszą stronę wielu klientów.

 

Czemu e-mail marketing jest nadal w modzie

 

Klientom, którzy już skorzystali z Twoich usług, możesz zaoferować odpowiednie rabaty na zakupy w danym sezonie. Choć ten sposób promocji ma już swoje lata, to nadal jest skuteczny i pozwala utrzymywać zadowolonych klientów przy naszej marce – w końcu adres e-mail posiada niemalże każdy z nas.

Koniec zajęć – czas na podsumowanie:

 

Aktywne profile na portalach społecznościowych, e-mail marketing czy reklama PPC to oczywiście tylko część możliwości na kampanię sezonową. Pamiętajmy, że nadal podstawą jest właściwe pozycjonowanie i optymalizacja witryny pod wyszukiwarki sieciowe  – aby klienci wchodzili na naszą stronę od razu z wyników organicznych, po wpisaniu interesujących ich zapytań.

Jeśli chcesz nauczyć się czegoś więcej o SEO i marketingu internetowym oraz sezonowym, to koniecznie sprawdź nasze wcześniejsze artykuły i odwiedzaj częściej szkółkę Sunrise System!

Źródła: Doświadczenia własne

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 07:15 min 14.11.2019 Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży, nowych pobraniach aplikacji mobilnej lub rejestracjach do Twojego serwisu? Marketing afiliacyjny pozwoli promować Twoją działalność licznym właścicielom stron internetowych lub profili w mediach społecznościowych. Korzystając z tej formy współpracy, płacisz za efekt. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzują się programy partnerskie! Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 04:15 min 26.11.2019 Niektórzy użytkownicy korzystają z internetu od kilkunastu, a nawet od kilkudziesięciu lat. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co w ciągu tego całego czasu zostawiłeś po sobie w sieci? Jakie informacje są dostępne na Twój temat? Ile gigabajtów wiedzy o swoim właścicielu przechowuje Twój komputer, smartfon czy smartwatch? Odpowiemy na wszystkie pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketing internetowy Ikona 05:40 min 01.08.2019 Jako konsumenci kochamy, gdy sprzedawcy kuszą nas promocjami, nagrodami, łechcąc nasze ego "Stałego Klienta". Na każdym kroku sklepy i punkty usługowe oferują udział w programach lojalnościowych. Nęceni wizją przyszłych korzyści zgadzamy się chętnie, po to, by później chodzić z portfelem wypchanym bynajmniej nie pieniędzmi, ale stosem kart do zbierania punktów. Jedne są elektroniczne, na drugie zbieramy pieczątki by dostać coś gratis, a jeszcze inne po prostu się gubią i punkty przechodzą nam koło nosa. Na szczęście jest na to sposób. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700