Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Praco, zróbmy sobie przerwę... czyli odpoczynek a wydajność w pracy

Opublikowano: 05-01-2017
Czas potrzebny do przeczytania: 3:00 min

Jak zwiększyć swoją produktywność – zbawienna siła odpoczynku

 

Jeśli wydaje Ci się, że pracując więcej, będziesz bardziej doceniony przez swojego pracodawcę i osiągniesz lepsze efekty to jesteś w błędzie.

 

Współcześni naukowcy jednoznacznie potwierdzają, że aby stać się najefektywniejszym pracownikiem, należy… zwolnić, mniej pracować i więcej odpoczywać.

 

Jak to zrobić? W jaki sposób się zregenerować? Dla pracowników fizycznych dobrym wypoczynkiem będzie weekend przy dobrym serialu, jednak dla tych, którzy na co dzień swój czas spędzają przed ekranami monitorów, sugerujemy inne rozwiązanie. O tym poniżej, jednak najpierw kilka słów o czym innym.

 

Dlaczego warto pozostać offline w weekend?

 

Oto 5 powodów, dla których copywriter, pozycjoner, programista lub informatyk powinien poddać się weekendowemu detoksowi komputerowemu:

 

Krócej pracując, zyskujesz więcej

 

 

Według raportu The Business Roundtable, jeśli spędzasz w pracy więcej niż 40 godzin tygodniowo, efektywność Twoich działań znacznie maleje.

 

Innymi słowy – im krócej pracujesz, tym jesteś bardziej produktywny, dlatego nie zamartwiaj się niepotrzebnie tym, że nie skończyłeś ważnego projektu. Nie zabieraj pracy do domu, tylko zrelaksuj się. Weź aromatyczną kąpiel, napij się ulubionego napoju i zrób coś, co najlepiej Cię odpręży. Następnego dnia na świeżo podejdziesz do tematu i z pewnością zaskoczysz siebie nowym, błyskotliwym pomysłem.

 

Mniej pracy – większa satysfakcja

 

 

 

Naukowcy zapewniają, że utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni z pracy, a co za tym idzie bardziej się do niej przykładamy i nie zastanawiamy się nad zwolnieniem.

 

Zabójcze efekty siedzenia

 

 

 

Wydawać by się mogło, że praca biurowa nie należy do tych bezpośrednio zagrażających naszej egzystencji. Jednak badania The Women’s Health Initiative wykazały, że długość życia kobiet, które spędzają w swojej pracy większość czasu siedząc, ulega znacznemu skróceniu. Rzecz jasna, dotyczy to również osobników płci męskiej.

 

Więcej patrząc, widzisz mniej

 

Nie od dziś wiadomo, że praca przy komputerze pogarsza nasz wzrok. Japońscy badacze poszli jednak o krok dalej twierdząc, że długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora może doprowadzić nawet do ślepoty.

 

 

Wróg zasypania 

 

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora prowadzi do bezsenności. Badania potwierdzają, że codzienne używanie komputera lub smartfona, powoduje zaburzenia snu, co w dalszej kolejności może być przyczyną poważnych chorób, np. cukrzycy, podwyższonego ciśnienia krwi lub zaburzeń psychicznych.

 

Co robić, jeśli nie pracować?

 

1. Nie włączaj komputera ani nie odbieraj telefonów służbowych przez cały weekend.

2. Wyjdź na łono natury, spotkaj się z przyjaciółmi, idź do kawiarni lub wyjedź za miasto.

3. Celebruj małe przyjemności – leniwe śniadanie, lampka wina z przyjaciółką, czy świeże kwiaty w wazonie umilą Ci chwile relaksu.

 

Balans – odpowiedź na bycie najlepszą wersją siebie 


 

Jeśli pracujesz coraz więcej, bierzesz nadgodziny, nie wykorzystujesz urlopów i nie widzisz efektów swojej pracy, powinieneś jak najszybciej zrobić sobie długi, regeneracyjny weekend. Porzuć chociaż na 2 lub 3 dni myśl o pracy i zrób sobie pracowniczy detoks. Zamiast przez cały czas dawać z siebie wszystko, zwolnij i na chwilę zapomnij o obowiązkach.  

 

Doskonale się składa, bo już od jutra zaczynamy długi weekend, a więc dla dobra pracy i wzorowego pracownika życzymy… miłego odpoczynku!

 

Źródła: HubSpot, Charaktery, HRNews

Autor
Alicja Pietruś-Wróblewska
Ocena artykułu
4.11 - (9 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się