Ikona 3:00 min Ikona Natalia Golik 18.03.2024

Zastanawiałeś się kiedyś, co łączy Twoją stronę internetową z największymi markami online? To domena – kluczowy element identyfikacji w sieci. Utrata unikatowego adresu może być równoznaczna z utratą Twojego cyfrowego „miejsca na świecie”. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać, kiedy wygasa domena, i odpowiednio wcześnie reagować, aby do tego nie dopuścić. Dowiedz się, jak łatwo zabezpieczyć się przed taką sytuacją.

Dlaczego sprawdzanie ważności domeny jest tak istotne?

Jak każdy, kto prowadzi biznes w sieci, włożyłeś zapewne sporo wysiłku w budowanie i wypromowanie swojej marki. Naturalnie nie chcesz też, aby cała ta praca poszła na marne z powodu tak prozaicznego błędu, jakim jest zapomnienie o odnowieniu domeny.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twoi klienci nagle nie mogą znaleźć Twojej strony, bo nazwa, jaką wybrałeś dla swojej strony internetowej, została wykupiona przez kogoś innego. To nie tylko utrata bezpośredniego kontaktu z klientami, ale i potencjalne zagrożenie dla Twojej reputacji. Tracisz naprawdę sporo. A paradoksalnie tak niewiele potrzeba, aby zachować ważność domeny. Wystarczy tylko trzymać rękę na pulsie.

baner

Jak sprawdzić datę wygaśnięcia domeny?

To, w którym miejscu ustalisz ważność domeny, zależy od tego, jakim rozszerzeniem dysponujesz:

  • Rozszerzenie globalne .com, .edu lub .org

Dla domen międzynarodowych najlepszym narzędziem jest baza WHOIS, do której spokojnie dostaniesz się z poziomu wyszukiwarki Google. Po wejściu na stronę w kilka chwil sprawdzisz, kiedy wygasa Twoja domena. Wystarczy, że wpiszesz jej nazwę w wyszukiwarkę, a zyskasz pełen wgląd w to, jak długo jeszcze zostanie ona ważna.

  • Rozszerzenie krajowe .pl

Zajrzyj na stronę DNS – Krajowego Rejestru Domen, która dysponuje bazą WHOIS. Możesz łatwo sprawdzić aktualny status swojej domeny. Skorzystaj z wyszukiwarki, wpisując nazwę – otrzymasz nie tylko informację o dacie wygaśnięcia, ale i dane kontaktowe rejestratora.

Dostęp do bazy danych dla domen pozwoli szybko i bezproblemowo zyskać cenne informacje na temat daty ważności domeny.

domena

Wydłużenie domeny: garść praktycznych porad

Na szczęście nie musisz pamiętać o tym, żeby regularnie sprawdzać datę wygaśnięcia domeny. Możesz skorzystać z dodatkowego wsparcia. Sprawdź, jakie masz możliwości.

  1. Automatyczne odnawianie: najprostszy sposób na to, aby nie martwić się o terminy. Większość rejestratorów oferuje tę opcję, dzięki czemu proces odnowienia odbywa się bez Twojej interwencji.
  2. Ustawianie przypomnień: jeśli wolisz klasyczne rozwiązania, ustaw przypomnienie w swoim kalendarzu. Ale koniecznie zrób to na kilka tygodni przed planowanym terminem wygaśnięcia, by mieć czas na ewentualne działania – na przykład dokonanie wpłaty.
  3. Odnawianie na więcej niż rok: kupując domenę na dłużej, nie tylko oszczędzasz czas, ale możesz też liczyć na zniżki. Dlaczego więc z tego nie skorzystać? Sprawdź, czy Twój dostawca oferuje taką opcję.
  4. Dbanie o ważne dane kontaktowe: upewnij się, że Twoje dane u rejestratora są zawsze aktualne. To one są kluczem do otrzymania powiadomień o odnowieniu.

Nie zapomnij o domenie, a internet nie zapomni o Tobie

Regularne monitorowanie daty wygaśnięcia domeny to klucz do bycia w internecie. Dzięki temu prostemu zabiegowi unikniesz wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętaj, że domena to nie tylko adres Twojej strony, ale przede wszystkim drogowskaz, który prowadzi potencjalnych klientów do Ciebie i Twojej marki. Dbaj więc o to, aby być zawsze widocznym, rozpoznawalnym i dostępnym dla użytkowników sieci. A gwarantujemy, że odwdzięczą się tym samym – i to z nawiązką!

Udostępnij:
Ocena artykułu:
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 8

No votes so far! Be the first to rate this post.

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź w 90 sekund, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!
Pod lupę bierzemy aż 70 różnych parametrów.

 

Zapisz się do newslettera

Odbieraj regularną dawkę wiedzy i nowości ze świata digital marketingu!

Zero spamu, tylko konkrety!

Zadaj pytanie ekspertowi

Dowiedz się jak być lepiej widocznym w sieci

Bezpłatna wycena Bezpłatny audyt SEO
Udostępnij:
Czytaj także
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.5 / 5. Vote count: 58

No votes so far! Be the first to rate this post.

historia przeglądania Ikona 4:00 min 03.01.2024 Na pewno wiesz, że Google zbiera dane o użytkownikach. Dziś zajmiemy się historią zapytań, które wpisujesz do wyszukiwarki oraz odwiedzanych stron www. Sprawdź, jakie dane gromadzi Google i jak usunąć historię wyszukiwania. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.4 / 5. Vote count: 52

No votes so far! Be the first to rate this post.

adres IP Ikona 7:00 min 15.11.2023 Czy wiesz, co to jest adres IP i jak działa? A może potrafisz go sprawdzić? Jeśli nie, skorzystaj z naszych podpowiedzi, jak to zrobić. To przydatna umiejętność. Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Marketingowe podsumowanie trendów 2021 roku Ikona 04:30 min 30.12.2021 4, 3, 2, 1... Szczęśliwego Nowego Roku! Już za chwilę będziemy wykrzykiwać te życzenia z szampanem w ręku. Zanim jednak oddamy się świętowaniu, warto rzucić okiem na to, co wydarzyło się w minionym roku w branży marketingu internetowego. Przygotowałam krótkie podsumowanie najważniejszych trendów, które królowały w sieci w ciągu ostatnich 12 miesięcy i niewykluczone, że będą kontynuowane w 2022 roku. Czytaj więcej
Polecane
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 3.9 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Co to jest SEO? Ikona 20:00 min 28.09.2023 Optymalizacja strony pod kątem SEO to proces długofalowy. Wymaga umieszczenia każdej nowej treści w odpowiednim miejscu struktury. Jak wesprzeć proces pozycjonowania? Czytaj więcej
Ikona

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 11

No votes so far! Be the first to rate this post.

Jak Skutecznie Samemu Pozycjonować Strony (SEO)? Ikona 15:00 min 28.09.2023 Skuteczne pozycjonowanie to także działania off-site, czyli takie, które wykonywane są poza samą stroną internetową. Czytaj więcej

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700