Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź aż 70 parametrów Twojej strony!

Ikona

Co to jest dwell time? Definicja

Dwell time (ang. czas przebywania) oznacza czas, który użytkownik spędził na danej stronie internetowej po tym, jak znalazł ją za pomocą wyszukiwarki. Czas nalicza się od kliknięcia w link do powrotu do wyszukiwarki. Mierzony jest wyłącznie dla ruchu organicznego. 

 

Jak obliczany jest dwell time?

Dwell time obliczamy na podstawie czasu, jaki użytkownik spędził na danej stronie internetowej. Istnieje kilka metod jego wyznaczania, a jedną z najczęściej stosowanych bazuje na różnicy między czasem opuszczenia strony a czasem jej otwarcia.

 

Wzór obliczania dwell time:

Dwell Time = czas opuszczenia strony – czas otwarcia strony

Do wyciągnięcia potrzebnych danych używane są narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics, które automatycznie śledzą i rejestrują czasy otwarcia i opuszczenia strony przez użytkowników.

 

 

Dwell time w Google Analytics

Dwell time w Google Analytics to metryka śledząca czas, jaki odwiedzający spędzają na konkretnych stronach witryny. Jest to ważny wskaźnik umożliwiający ocenę efektywności treści i struktury strony pod kątem zainteresowania użytkowników oraz potencjalnego wpływu na wyniki wyszukiwania.

 

Elementy wpływające na dwell time

– szybkość ładowania strony

– treści w witrynie

– design (UX i UI)

– linkowanie wewnętrzne.

 

Dwell time w kampaniach Google Ads

Dwell time w kampaniach Google Ads oznacza czas, jaki użytkownik spędza na docelowej stronie po kliknięciu w reklamę. Mierzenie dwell time w kampaniach reklamowych pomaga reklamodawcom ocenić, czy strona docelowa jest atrakcyjna i zgodna z oczekiwaniami odwiedzających, co może wpływać na skuteczność kampanii i wskaźniki konwersji.

Czy dwell time jest czynnikiem rankingowym w Google?

Dwell time jest jednym z czynników branych pod uwagę przy ocenie jakości treści i użyteczności strony przez algorytmy wyszukiwarki Google. Choć nie jest jedynym decydującym czynnikiem, długi czas przebywania użytkowników na stronie może wpływać pozytywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, sugerując wysoką jakość i zgodność z oczekiwaniami odwiedzających.

 

Zapisz się do newslettera

E-book dostaniesz w prezencie!

Przeczytaj także
Zarabiaj więcej dzięki marketingowi internetowemu. Porozmawiajmy!
Zamów bezpłatną konsultację
Ikona Ikona Ikona

Na dobry start
proponujemy Ci bezpłatnie:

Bezpłatna wycena
Kontakt

Wyprzedź
konkurencję

Zadaj pytanie ekspertowi

739 943 700