Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Forum IAB - podsumowanie

Opublikowano: 18-11-2009
Czas potrzebny do przeczytania: 3:35 min

Konferencja Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, która odbyła się w dniach 4 – 5 listopada, w każdej minucie zapowiadała rewolucję, która stanie się udziałem mediów, marketerów, reklamodawców, a przede wszystkim – konsumentów, klientów, odbiorców, Internautów.

Powiew nowości odczuwalny był najbardziej w pierwszym dniu konferencji – wtedy to zagraniczni goście opowiadali i prezentowali możliwości związane z augmented reality (która w przełożeniu na praktykę pozwala Internaucie przymierzać rzeczy w wirtualnym sklepie i urządzać pokój wirtualnymi meblami), nowy, telewizyjny format 21:9 a także case study portalu społecznościowego Hi5, którego sukces międzynarodowy można porównać z polską success story strony społecznościowej Nasza Klasa.

Następne panele nie były już tak wizjonerskie, ale poruszały zagadnienia praktyczne związane z marketingiem w Internecie. PricewaterhouseCoopers podsumowało wydatki na reklamę internetową w Polsce w I półroczu 2009 r. oraz prognozy rozwoju rynku w Polsce i na świecie. Łączna wartość wydatków na reklamę online w I półroczu 2009 zaraportowana przez 31 uczestników badania wyniosła 658 mln zł. W czasie gdy cały rynek reklamy w Polsce notuje w I półroczu dwucyfrowy spadek, dwucyfrowy wzrost (o 12 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem roku 2008) osiąga reklama internetowa. Prezentacja porównała rynek polskiej e-reklamy do tej z dojrzałego rynku brytyjskiego. Nie da się nie zauważyć zupełnej odwrotności w nakładach budżetowych:


źródło: PwC 2009

Wśród 30 prezentacji ponad 800 gości mogło poszerzyć swoją wiedzę na temat konwergencji mediów. Łączenie kampanii reklamowych w mediach offline (w tym głównie w telewizji) z reklamą internetową to na świecie bardzo rozbudowane zjawisko – uświadamiał zebranych Norm Johnston, global digital leader w Mindshare Worldwide.

Forum IAB „Punkt zwrotny” to niezwykle ciekawe przedsięwzięcie, po którym możliwości, jakie Internet może zaoferować klientom, stają się jeszcze bardziej oczywiste. Kiedy jednak konfrontuję to z naszym doświadczeniem współpracy z klientami z różnych branż, widzę, jak odległe są te wizje od rzeczywistości. Jeśli w Polsce dużym problemem jest to, że wiele firm nie czuje potrzeby utrzymywania strony w Internecie, to jak możemy wyobrażać sobie rychłe królowanie augmentem reality? Polska to wyjątkowy rynek – niektóre ze światowych trendów okażą się tu ogromnym sukcesem, jednak wiele z nich pozostanie tylko nowinką, jakich wiele w ostatnim czasie. Polski klient to ogromny indywidualista, w dodatku dość nieufny. Chcemy utrzymywać więzi z bliskimi nam osobami – pokazała to Nasza Klasa, jednak wciąż mocno cenimy sobie swoją prywatność i prawo do zachowania anonimowości. Polski internauta jest również bardzo samodzielny, a więc głuchy i odporny na narzucane mu treści reklamowe. Wzrost wydatków na kampanie w wyszukiwarkach pokazuje, że marketerzy odnaleźli w Search Engine Marketing sposób na polskiego odbiorcę – a jest nim marketing typu PULL, czyli ten, który podsuwa rozwiązania dokładnie w tym momencie, w którym klient ich potrzebuje – wcześniej zaś stara się nie epatować go natrętnymi reklamami, bo to tylko strata czasu i pieniędzy - mówi Paweł Rybak, Wiceprezes Zarządu Sunrise System oraz gość Forum IAB i dodaje: Forum IAB pozwala na umiejscowienie rzeczywistości rynkowej w Polsce na tle światowych trendów. Jesteśmy ostrożni i wybieramy tylko te taktyki, które wróżą leady i konwersje, a więc konkretne zachowania zakupowe klientów. Wierzę, że właśnie do tego się to wszystko sprowadza, że przyszłość reklamy tkwi w maksymalizowaniu jej skuteczności i dostarczaniu firmom rozwiązań, które ułatwią im codzienne starania o dotarcie ze swoimi produktami i usługami do klientów w odpowiednim miejscu i czasie, z właściwą odpowiedzią na ich potrzebę zakupową.

Autor
Anna Czekałowska
Ocena artykułu
0.00 - (0 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się