61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Geograficzne nakierowanie kampanii linków sponsorowanych

Opublikowano: 01-04-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 2:35 min

Gdzie Twoja firma prowadzi sprzedaż lub oferuje usługi? Kto należy do Twojej grupy docelowej? Odpowiedź na te pytania to podstawa efektywnego marketingu. Nabiera znaczenia szczególnie w przypadku linków sponsorowanych. Google ma zasięg globalny, ale firma spod Łodzi nie będzie kierować linku sponsorowanego reklamującego jej ofertę na użytkowników Internetu w Niemczech czy Indiach. Google AdWords daje możliwość nakierowania kampanii linków sponsorowanych ze względu na obszar – można nakierować reklamę na:

 • określone terytorium,
 • konkretny kraj,
 • konkretny region,
 • konkretną miejscowość.

Kierowanie na regiony i miejscowości to najlepszy wybór w przypadku firm o zasięgu regionalnym. Dzięki temu reklamodawca dociera do określonego segmentu populacji i zyskuje więcej pożądanych kliknięć. Kampania staje się dzięki temu bardziej efektywna – link jest klikany jedynie przez użytkowników uznanych za potencjalnych klientów. Dzięki geograficznemu dookreśleniu grupy docelowej, można utworzyć tekst reklamy i strony docelowe poświęcone specjalnym promocjom lub cenom lepiej dostosowane do grupy docelowej. Jak to działa? Nakierowując kampanię na określony obszar, system AdWords lokalizuje pożądanego użytkownika. Następnie wyświetla wybrany region lub wybraną miejscowość w ostatnim wierszu tekstu reklamy (aby odróżnić je od reklam kierowanych na kraj i terytorium). W niektórych krajach i na niektórych terytoriach, np. w Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej i Brazylii, brakuje infrastruktury umożliwiającej ustalenie lokalizacji użytkownika. Aby dotrzeć do użytkowników na takich obszarach, należy utworzyć dwie kampanie ze słowami kluczowymi oraz tekstem reklamy powiązanymi z lokalizacją:

 • kierowaną na kraje i terytoria,
 • kierowaną na region.

W tym celu w słowach kluczowych należy użyć nazw regionów i miejscowości docelowych, np. „restauracja w Paryżu” i „restauracje w Paryżu”. Reklama wyświetli się wtedy użytkownikom z Francji, którzy wpiszą określone słowa kluczowe. W wykluczających słowach kluczowych trzeba użyć nazw regionów i miejscowości, na które kampania ma nie być kierowana. Na przykład, jeśli Twoja grupa reklam zawiera słowo kluczowe „restauracje” dopasowane w przybliżeniu, dodaj „-Rzym” jako wykluczające słowo kluczowe (z łącznikiem), aby zapobiec wyświetlaniu reklamy w wynikach wyszukiwania hasła „restauracje Rzym”. W samym tekście reklamy należy użyć nazwy regionów i miejscowości, aby podkreślić lokalny charakter produktu lub usługi. Dzięki temu, jeśli reklama zostanie wyświetlona użytkownikowi niezainteresowanemu docelowym regionem, nie zostanie przez niego kliknięta. Dla przykładu dla właściciela paryskiej restauracji należy stworzyć dwie kampanie Kampania 1: Region i miejscowość Kierowanie na lokalizację: Paryż Kampania 2: Kraj i terytorium Kierowanie na lokalizację: Francja Słowa kluczowe:

 • przytulna restauracja
 • romantyczna restauracja
 • kolacja

Słowa kluczowe w kampanii nakierowanej na miejscowość:

 • Paryż
 • przytulna restauracja Paryż
 • romantyczna restauracja Paryż
 • kolacja Paryż
Autor
Jurek Maciej
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
#1ewa2008-04-03 10:56:44
Witam serdecznie całą ekpię Sunrise System :)
Od kilku dni zbieram się z napisaniem "czegoś" na Waszym blogu :)
Wreszcie nadeszła ta chwila...
Chciałam pogratulować pomysłu samego bloga ale i tematów jakie tu poruszacie. Zarówno tutaj jak i w newsletterach, które też są świetnym pomysłem, znalazłam dużo cennych informacji, które mi się przydały ale gdyby nie Wasz blog czy newsletter, sama pewnie nigdy nie znalazłabym czasu żeby iich poszukać :)
Zatem dzięi i gratulacje :)
Śledzę na bieżąco :)

P.S. Na podstawie rozmów z Panem Maćkiem wnioskuję, że jeśłi wszyscy są tak kontaktowi i mają taki dar przekonywania, to macie świetną ekpię ;-)

Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się