Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

E-urzędy, czyli brak kolejek

Opublikowano: 20-07-2009
Czas potrzebny do przeczytania: 1:00 min

Od przyszłego roku wszystkie pisma kierowana do urzędów będzie można składać przez Internet, bez konieczności używania podpisu elektronicznego. Podstawą tego usprawnienia jest nowy system informatyczny wdrażany na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort ustala z MSZ-em dostęp do tej możliwości także Polakom mieszkającym za granicą.

Bezpieczeństwo i wiarygodność danych ma zapewniać tzw. zaufany profil, udostępniany dla każdego obywatela na platformie ePUAP. Wymagane w profilu login i hasło wystarczy raz uwierzytelnić w jednym z urzędów administracji publicznych, np. w urzędzie gminy (ma to być jedyna kolejka, w której możemy utknąć przy tej modernizacji relacji petent - urzędnik). Infrastruktura potrzebna do tzw. zaufanego profilu jest w budowie - niebawem ma być otwarty przetarg na jej budowę.

Projekt jest jednym z wielu finansowanych z funduszy unijnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Kolejnymi usprawnieniami mają być: ułatwienie składania podpisów elektronicznych potrzebnych w nowych dowodach oraz uruchomienie Centralnego Rejestru Aktów Stanu Cywilnego, za sparwa którego akty urodzenia czy wpis o zameldowaniu będą dostępne online.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
0.00 - (0 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się