Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Jesteśmy na widoku

Opublikowano: 17-07-2009
Czas potrzebny do przeczytania: 1:50 min

Jesteśmy na widoku Różnorodność aktywności podejmowanych przez nas w Internecie powoduje, że w wielu różnych miejscach sieciowych zostawiamy skrawki informacji o sobie. Tu imię i nazwisko, tam informacja o edukacji, tu i ówdzie o karierze zawodowej. Dodając do tego entuzjastyczną chęć do dzielenia się fotkami z prywatnych wydarzeń, a więc i wizerunkami bliskich nam osób, aktualnych dziewczyn, można śmiało powiedzieć, że większość z nas odkrywa w Sieci wszystkie ważne informacje na swój temat. Ma to wpływ na postrzeganie nas przez znajomych, to oczywiste, i po to (w przypadku serwisów społecznościowych) dzielimy się swoim życiem, żeby jakoś się wykreować.

Ale ta kreacja trafia także do pracodawców - aktualnych i przyszłych, o ile szperają w Internecie w intencji znalezienia jakichś nowinek o danej osobie. Coraz powszechniejszym zjawiskiem wśród rekruterów jest sprawdzanie osób aplikujących do pracy nie tylko na Golden Line itp., lecz również na Naszej Klasie. Ta wiadomość powinna być inspiracją do rachunku sumienia: czy to, co tam pokazałem/pokazałam powinien na pewno oglądać mój szef??

Na zlecenie Polskie Badania Internetu przeprowadzono badania nad stopniem upublicznienia informacji o sobie przez polskich internautów. Okazało się, że tylko 2% spośród użytkowników Sieci nie ujawniło o sobie żadnych informacji. Aż 90% umieszcza imię, nazwisko i datę urodzenia. Dwie trzecie internautów zamieściło w Sieci swoje zdjęcia, 43% ujawnia przebieg kariery zawodowej, 10% podaję nazwę aktualnego pracodawcy, jedna trzecia ujawnia też swój prywatny numer telefonu.

Olbrzymia większość, bo aż 90% z internautów ma konto pocztowe, a 89% ma konto w serwisie społecznościowym. Co więcej, już 30% użytkowników ma profil nawet na pięciu różnych serwisach społecznościowych. Wielu z nas, internautów, nie usuwa także swoich kont z serwisów, z których przestali korzystać. Dodatkowo, każdy z nas zostawia po sobie trwały ślad w historii wyszukiwania rejestrowanej przez wyszukiwarki. Anonimowość dziś to pojęcie naprawdę nieprecyzyjne.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
0.00 - (0 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się