61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Reklama cenna w kryzysie

Opublikowano: 07-07-2009
Czas potrzebny do przeczytania: 2:10 min

W Polsce zwykle pierwszą ofiarą bessy są budżety marketingowe. Przedsiębiorstwa szukają oszczędności w tych obszarach, które dla zachodnich firm są w kryzysie dźwignią do dalszego rozwoju. My zwracamy uwagę, jakie korzyści można zyskać dzięki rozpoczęciu ofensywy reklamowej w Internecie właśnie teraz. Dlaczego?

Główny powód to mniejsze zatłoczenie reklamowe, co sprawia, że łatwiej przebijemy się z komunikatem. Kiedy konkurencja mówi cichszym głosem, my w sposób zdecydowany promujemy naszą ofertę. Faktycznie, w kryzysie warto złotówkę na reklamę oglądać z każdej strony. Internet umożliwia stosowanie prostych mechanizmów, które pozwalają na rozliczanie reklamy tylko za efekt. Czym jest efekt reklamy? Dotarciem z komunikatem o ofercie firmy do klienta, który danym produktem lub usługą jest zainteresowany w czasie, w którym do niego/niej docieramy.

Przypomina mi się to za każdym razem, kiedy widzę radosny layout billboardu, który zlokalizowany jest na płocie jednej z uliczek w dzielnicy małych domków jednorodzinnych (koszt dwutygodniowej ekspozycji ok 1 000 zł). Pamiętam o tym wtedy, gdy przejeżdżam ruchliwą trasą z prędkością 80 km/h i mijam po swojej prawej stronie kolorową plamę – dumny backlight (wymiar 6x3 lub 8x4 m, koszt dwutygodniowej ekspozycji ok. 8 000 tys. zł), który z pewnością prezentuje ciekawą graficznie treść, lecz trudno to stwierdzić z całą pewnością, gdy z prędkością 80 km/h kierowcy zbliżają się do zjazdu na trasę katowicką.

Tysiące złotówek wydane na reklamę w telewizji są również, z mojego punktu widzenia, stracone – tu mnie nie znajdzie reklamodawca, ponieważ ja już od dawna jestem szczęśliwą nie-posiadaczką telewizora. Moi znajomi korzystają z tego urządzenia równie rzadko, ponieważ większość czasu spędzają aktywnie, w pracy lub poza domem. A koszt emisji 30-sekundowej reklamy w prime-time polskiej telewizji publicznej to ok. 25 000 zł, nie licząc kosztów produkcji.

Jakie koszty poniesie firma reklamując się w Internecie?

Dla przykładu: dotarcie do pożądanego klienta (osoby, która w wyszukiwarkę wpisze wyrazy opisujące poszukiwany produkt lub usługę) przy użyciu wybranych fraz kluczowych, za obecność w trzech najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych, starannie zaplanowana, indywidualna kampania w najbardziej cenionym medium informacyjnym to inwestycja na znacznie niższym poziomie, elastycznie dostosowana do potrzeb i możliwości.

Efektywna reklama w kryzysie może być więc cenna, efektywna, lecz niekoniecznie droga.

Autor
Anna Czekałowska
Ocena artykułu
0.00 - (0 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się