Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Sezon na kosiarkę i sukienkę...

Opublikowano: 15-04-2009
Czas potrzebny do przeczytania: 2:25 min

Sezon na pieniądze Czyli bez wątpienia: wiosna :-)

Większość kobiet zamyka szafę, z rozpaczą myśląc „nie mam co na siebie włożyć”. Nadchodzi także czas na wiosenny relaks: majówki, wyjazdy weekendowe, grillowanie, uprawianie ogródka, na wiosenne porządki na działkach, w mieszkaniach i biurach, czas na ruch na świeżym powietrzu. Czas na przygotowanie bukietu i prezentu na Dzień Matki, kolorowej niespodzianki na Dzień Dziecka, prawdziwie męskiego upominku na Dzień Ojca… A co to ma wspólnego z Internetem, marketingiem w Sieci?

Powyżej przytoczoną wiedzę potoczną potwierdza przecież wzrost liczby wyszukiwań słów takich jak „sukienka” – na początku sezonu wiosennego jest ich o 40% więcej. Letniego obuwia, z akcentem na sandałki, szuka w Internecie 250% osób więcej, a liczba wyszukiwań z wykorzystaniem frazy „stroje kąpielowe” rośnie o 200%.

W kontekście Dnia Matki zwiększa się liczba zapytań takich jak „kwiaty”, „prezenty”, „czekoladki” – jest ich w tym okresie nawet więcej niż przed Walentynkami! Tymczasem ze statystyk popularności zapytań związanych z Dniem Ojca widać wyraźnie, że szukane są produkty takie jak wędka i wiertarka – co świadczy nie tylko o trendach wyszukiwania, ale i stereotypach związanych z męskimi, ojcowskimi zainteresowaniami.

Ale mama i tata nie tylko będą w tym sezonie obdarowani, ale okażą się także troskliwymi rodzicami – z badań Gemius wynika, że 60% z nich z pewnością uczci Dzień Dziecka. Do najczęstszych pomysłów na prezent należy sprzęt sportowy i różnego rodzaju gry. Poza tym, aktualnie i przygotowując się zapewne do sezonu grillowego internauci ze wzmożonym zaciekawieniem wpisują: „kosiarki”, „krzewy”, „meble ogrodowe”… Narzędzie Google Insights for Search wskazuje nasiloną intensywność wyszukiwań na takie i inne hasła okazjonalne, sezonowe – i warto potraktować to jako wskazówkę do działań marketingowych. To prawda, Dzień Matki, Ojca czy Dziecka to jeden dzień – ale należy wziąć pod uwagę strukturę procesu decyzyjnego u statystycznego internauty.

Jak podpowiada dla przykładu samo Google na podstawie badań, by przez Internet kupić jeden bilet lotniczy, użytkownik wyszukiwarki:

- dokonuje 12 wyszukiwań,
- odwiedza 22 strony internetowe,
- szuka i namyśla się przez 29 dni.

Wnioskując logicznie z ostatniej informacji, trzeba prezenty dla mamy, taty i dziecka zacząć promować 29 dni wcześniej i cierpliwie oczekiwać zwrotu z inwestycji – bo decyzje nie zawsze są błyskawiczne. Najważniejsze, że istnieje reklama idealna na sezon - są to linki sponsorowane.  I że właśnie teraz dla branży turystycznej, ogrodniczej czy e-sklepów z ciuchami, kosmetykami czy sprzętem sportowym albo wędkarskim nastał sezon ... na pieniądze :-)

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
1.00 - (1 głos)
Komentarze
#1gronix2009-04-16 10:21:31
Ojcu można kupić także piwo :)
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się