Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Mapy Google po polsku

Opublikowano: 14-03-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 2:45 min

Od kilku dni dostępna jest polska wersja Google Maps - coraz popularniejszego serwisu, który jest bazą danych map i zdjęć satelitarnych z całego świata. Wchodząc na stronę www.google.pl/maps/ można w kilka chwil zlokalizować i zobaczyć dowolne niemal miejsce w Polsce – od miejscowości, przez ulice aż po konkretne obiekty, na przykład poszczególne domy (w większości dużych miast Polski na największym zbliżeniu można nawet zobaczyć pojedyncze drzewa).

I tak, poszukując restauracji w Warszawie, wystarczy wpisać zapytanie, by natychmiast zobaczyć, gdzie warto pójść i jak wygląda dana knajpka...

Mapy Google

Polska wersja GoogleMaps udostępnia następujące funkcje:

  • Moje mapy – opcja tworzenia własnych, spersonalizowanych map, zawierających obiekty, najważniejsze z punktu widzenia użytkownika. Po stworzeniu mapy osobistej można udostępnić ją innym użytkownikom.
  • Wyszukuj na mapie – bezpośrednie wyszukiwanie adresów i firm z poziomu jednego okna wyszukiwania. Podawane zwroty powinny być oddzielane przecinkami (np: „Stare Miasto, Poznań” lub „pizzeria w Warszawie”).
  • Znajdź firmy – wyszukiwanie firm z poziomu dwóch okien wyszukiwania (pierwsze okno wyszukiwania określa rodzaj wyszukiwanego biznesu, drugie określa lokalizację).
  • Pokaż dojazd – opcja wskazująca połączenia drogowe między znalezionymi miejscami. Pozwala to na planowania trasy z jednego miejsca do drugiego. Wyszukiwarka wskazuje różne możliwości do wyboru, wraz ze wskazaniem najbardziej optymalnej trasy dla danego środka transportu.
  • Mój profil – pozwala stworzyć własny profil, dzięki któremu można dzielić się z innymi użytkownikami informacjami na temat map.
  • Zapisane lokalizacje – dostęp do lokalizacji zapisanych w naszym profilu użytkownika.
  • Drukuj/Wyślij – opcja drukowania mapy lub przesłania jej mailem do wybranej osoby.
  • Widoki – różne widoki mapy: mapy satelitarne i mapy terenowe Polski.
  • Link do tej strony – możliwość stworzenia linku do dowolnego widoku strony w obrębie Google Maps, który może być przesłany mailem albo wykorzystany do stworzenia mapki na dowolnej witryny internetowej.

Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie 50 03 15 N 19 56 07 E spowoduje znalezienie Wawelu w Krakowie.

Internauci doceniają ten serwis wyszukiwarki Google z wielu względów. Nie dość, że można ze zwykłej ciekawości podróżować nie tylko palcem po mapie, ale i komputerową myszką po zdjęciach z całego świata, ale także zaplanować realną eskapadę. Czy to będzie kolacja ze znajomymi z innego miasta, czy sprawdzenie hoteli, sklepów w miejscu, do którego jedziemy na wakacje – GoogleMaps pozwala przekonać się naocznie, gdzie warto pójść. Poza tym interaktywna mapa dostarczana przez Google i odpowiednio zbudowany skrypt umożliwiają tworzenie opisów konkretnych punktów mapy – pozwala to graficznie i geograficznie przedstawić obiekty czy zjawisk, na przykład historyczne. Opcję tę można wykorzystać, promując jakieś miejsce albo przygotowując prezentację.

Udostępniono także aplikację w wersji mobilnej. Można ją pobrać ze strony:
http://www.google.pl/maps/about//a>.

Źródło:
Google Polska - oficjalny blog

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
3.00 - (2 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się