Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Pozycjonowanie „długich ogonów” i licznych fraz

Opublikowano: 05-03-2009
Czas potrzebny do przeczytania: 3:50 min
Pies, dom, szklanka – tak proste słowa to pierwsze słowa, jakie wypowiadamy. Podobnie proste frazy wpisujemy jako zapytanie w okienko wyszukiwarki. Jeśli chcemy jeść, piszemy „pizza”, jeśli iść na dobry film – „kino”, itd., itp.

Ale czy zawsze otrzymujemy satysfakcjonującą odpowiedź zwrotną? Czy wśród czołowych wyników na pewno trafimy na pizzerię czy kino w naszym mieście? Nie – na „pizza”, „kino” wyświetlą się setki tysięcy czy nawet miliony wyników, adekwatnych do miejscowości od Bałtyku po Tatry… dlatego internauci precyzują zapytania, a firmy dążące do wypromowania wśród wyników własnej oferty – do pozycjonowania się na frazy precyzyjne, co znaczy także – rozbudowane.

Pisaliśmy o tym niedawno (Wyrafinowane zapytania), czas na wyczerpujące wyjaśnienie, dlaczego z perspektywy marketingowej i pozycjonerskiej pozycjonowanie „długich ogonów” przynosi satysfakcjonujące, długofalowe korzyści.

1.  Wzrost liczby konwersji
Przede wszystkim, konkretne, nawet niszowe, zapytanie charakteryzuje użytkownika, który wie, czego chce – że chce taniej pizzy w Warszawie, kina w Radomiu itp., itd. Taki zdecydowany internauta, po otrzymaniu wyników adekwatnych do zapytania, podejmuje decyzje konsumencką – zamawia pizzę, rezerwuje bilet. Prawdopodobieństwo konwersji wzrasta więc wielokrotne przy promowaniu swojej strony WWW na konkretne, zdecydowane zapytania.

2. Rozpoznanie wszystkich źródeł odwiedzin strony przez klienta
Dobrze skomponowana lista wyrażeń kluczowych to taka, którą buduje się w oparciu o analizę postaw użytkowników i językowych właściwości stosowanych zapytań. Dobre frazy dobierane są na zasadzie skojarzeń – tych skojarzeń, którymi kierują się użytkownicy.

Coraz częściej zdarza się, że internauci próbują „pytać” wyszukiwarkę na podobieństwo pytań języka naturalnego. To zbliża nas do wyszukiwarki przyszłości – wyszukiwarki semantycznej, która będzie odpowiadać na złożone i bardzo precyzyjne pytania. Pozycjonowanie dziś na „długie ogony” jest więc pozycjonowaniem jutra.

3. Szybsze i lepsze efekty pozycjonowania wyrażeń prestiżowych
W sytuacji, gdy reklamodawca chce być widoczny w wynikach po wpisaniu frazy ogólnej i bardzo konkurencyjnej, czyli prestiżowej, pozycjonowanie strony na wyrażenia rozbudowane pozwala na osiągnięcie szybszych efektów w pozycjonowaniu prestiżowych słów kluczowych. Przyczyna jest prosta: prestiżowa fraza jest częścią „długiego ogona”. Pozycjonując „długi ogon”, linkujemy także do frazy prestiżowej.

Przy olbrzymiej konkurencyjności ofert zamieszczanych w Internecie oraz wobec rosnącego zainteresowania przedsiębiorców pozycjonowaniem witryn internetowych, wypromowanie strony na frazę prestiżową jest zadaniem ambitnym i wymagającym długodystansowego podejścia. Pozycjonowanie ”długiego ogona” wspiera pozycjonowanie „prestiży” i jest fundamentem długofalowej promocji – jedynej opłacalnej promocji.

4. Szeroka strategia – szerokie oddziaływanie
Jeżeli pozycjonowanie jednego „długiego ogona” podnosi efektywność pozycjonowania frazy prestiżowej, to przy doborze do pozycjonowania kilku – kilkunastu „długich ogonów” znacznie zwiększamy skuteczność i szybkość pozycjonowania głównej frazy. Im więcej, tym lepiej – to logiczne.

5. Bezpieczeństwo pozycjonowania
Rozbudowane wyrażenia kluczowe tworzą bezpieczny fundament pozycjonowania. Biorąc pod uwagę obecne algorytmy wyszukiwarek, działanie filtrów oraz „banowanie” stron zbyt agresywnie lub nieetycznie promowanych, pozycjonowanie serwisu wyłącznie na prestiżowe wyrażenie niesie niebezpieczeństwo zniknięcia z indeksu wyszukiwarek! Natomiast jeżeli nasza strona widoczna jest po wpisaniu wielu wariantów zapytania, prawdopodobieństwo, że zostanie „zbanowana” na wszystkie - jest znikome.

6. Branding, czyli budujemy wizerunek w Sieci
Być wysoko na jedną czy dwie frazy – to sukces marketingowy w Sieci. Ale być wysoko na kilka czy kilkanaście wyrażeń – to już prawdziwa ekspansja i dominacja na rynku e-commerce! Rośnie przecież świadomość marki, jeżeli potencjalny klient widzi tę samą stronę WWW wśród top wyników po wpisaniu różnych zapytań. A wizerunek to kapitał symboliczny o olbrzymim potencjale marketingowym.

Pozycjonowanie licznych wyrażeń niesie znaczące korzyści, przytoczone w skrócie powyżej. Jest czasochłonne i pracochłonne. Jednak odpowiedzialne podejście do e-biznesu, do marketingu w wyszukiwarkach, do klienta wymaga podjęcia zadania pozycjonowania na każdą frazę, która niesie zysk dla reklamodawcy.
Autor
Miron Kłosiński
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się