61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Zagłosujemy przez Internet

Opublikowano: 10-12-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 1:05 min

Zagłosujemy przez Internet ... ale jeszcze nie w najbliższym czasie. MSWiA pracuje nas systemem głosowania przez Internet – ale nie jest to sprawa priorytetowa. Najpierw konieczne jest wdrożenie możliwości załatwiania drogą elektroniczną spraw urządowych.

Jak mówi Romuald Drapiński, wiceszef informatycznego systemu wyborczego PKW, "Jeśli parlament zdecyduje o takiej możliwości, może ona być zrealizowana dopiero w 2010 r. w wyborach samorządowych".

Nowoczesność tego rozwiązania i możliwość zmotywowania obywateli do głosowania (w końcu miałoby to być po prostu kilka kliknięć) zestawiana jest z niebezpieczeństwem manipulacji. Musielibyśmy nauczyć się zaufania do elektronicznego przekazu tak ważnej informacji, jaką jest nasza decyzja wyborcza. Narzędzia internetowe wykorzystywane w tym celu musiałyby być zabezpieczone w sposób nie budzący wątpliwości.

Chociaż w przypadku bankowego phishingu możemy stracić „tylko” pieniądze, a w manipulacji głosowaniem – władzę, to era e-votingu nie wydaje się być taka odległa. Najaktywniejsi konsumenci Internetu oczekują, że z czasem do Sieci przeniesie się większość „spraw do załatwienia”. Skoro powierzamy przestrzeni wirtualnej nasze pieniądze, to oddanie głosu wydaje się równie proste.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
0.00 - (0 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się