61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Archiwa Google - 250 lat wstecz

Opublikowano: 17-09-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 1:30 min

Google Books Koniec z papierem? Odejście ery Gutenberga na rzecz zelektronizowania zasobów bibliotecznych wieszczono nie raz. Dzięki projektowi Google Books oraz najnowszej idei skatalogowania w Sieci wszystkich tytułów prasowych – także tych mocno archiwalnych – staje się to coraz bardziej realne.

Jeśli weźmie się pod uwagę liczbę papierowych publikacji, to można sobie wyobrazić, że za jakiś czas, przy takim tempie druku, książki i gazety pochłoną tyle przestrezni, że zabraknie miejsca dla czytelników.... To oczywiście najczarniejszy scenariusz, ale z perspektywy ekologicznej warto się przyjrzeć, co Google zamierza.

Korporacja chce zmagazynować w zasobach sieciowych gazety nawet sprzed 250 lat. Na razie podpisano porozumienia z setką amerykańskich tytułów, które są do zlokalizowania w wyszukiwarce Google News Archive (www.news.google.com/archivesearch). Naukowcy mają powody do radości – kulturoznawcy, socjologowie czy historycy będą mieć dostęp do wiadomości aktualnych w minionych dwóch wiekach – to ogromna porcja istotnej wiedzy o wydarzeniach, ludziach, obyczajach.

Koniec ze ślęczeniem w w bibliotekach nad zetlałymi stertami papieru. Teraz wystarczy wpisać wyrażenie kluczowe i w ułamku sekundy trafiają do nas pożądane informacje. Dostęp do archiwów poszczególnych wydawnictw jest w większości przypadków bezpłatny.

Z przymrużeniem oka można by się zastanawiać, co za jakiś czas pojawi się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu tytułu klasyka: „Don Juan” albo „Niebezpieczne związki” - e-book rejestrujący arcydzieła literatury czy zwierzenia z prywatnych blogów...? I czy Hamlet będzie się musiał pozycjonować, by nie ryzykować przypadkowych wyników? ;-)

Źródło: Dziennik

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się