Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Szczęśliwa trzynastka standardów rozpoznawanych przez Google

Opublikowano: 12-08-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 2:10 min

W prehistorii stron WWW jedynym akceptowanym i rozpoznawanym przez wyszukiwarki typem plików był HTML. Zresztą do dziś tworzenie stron w HTML jest ważne dla pozycjonowania. A jednak wraz z rozwojem różnych standardów, opracowywanych przez niezależnych od siebie deweloperów, pojawiła się konieczność wyszukiwania także w innych typach dokumentów, takich jak formaty Acrobat Readera - .pdf, czy Microsoft Worda - .doc i .rtf.

Dążąc do objęcia wynikami wyszukiwania możliwie najobszerniejszych internetowych zbiorów, a więc i ułatwienia dostępu do nich użytkownikom, Google stopniowo wprowadzało możliwość przeszukiwania nowych typów plików.

Obecnie, oprócz standardowych dokumentów strony internetowej interpretowanych przez przeglądarki jako HTML, w wynikach wyszukiwania znaleźć można ich 13 rodzajów. W alfabetycznej kolejności należą do nich:

- Adobe Portable Document Format - .pdf
- Adobe PostScript - .ps
- Lotus 1-2-3 - .wk1, .wk2, .wk3, .wk4, .wk5, .wki, .wks, .wku
- Lotus WordPro - .lwp
- MacWrite - .mw
- Microsoft Excel - .xls
- Microsoft PowerPoint - .ppt
- Microsoft Word - .doc
- Microsoft Works - .wks, .wps, .wdb
- Microsoft Write - .wri
- Rich Text Format - .rtf
- Shockwave Flash - .swf
- Text - .ans, .txt

Dodatkowo, nie należy dziwić się, widząc pojawiające się niekiedy inne formaty plików w wynikach wyszukiwania. Laboratoria Google wciąż testują nowe możliwości wyszukiwania i zapewne wkrótce lista poszerzy się o nowe pozycje.

Pozostaje jeszcze kwestia uniknięcia zamieszczania szkodliwego kodu w wymienionych typach plików z aktywną zawartością, np. makr Worda i Excela. Jak zatem zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami? Jako pomoc Google oferuje możliwość przeglądania każdej z tych stron jako html.

Możliwości przeglądania różnych formatów plików w Google

Podejrzewając, iż znaleziony plik może zawierać złośliwy kod, wystarczy kliknąć w znajdujące się obok wyniku wyszukiwania łącze "Wersja HTML". To spowoduje wyświetlenie w przeglądarce dokumentu jako normalnej strony internetowej. Jest to również praktyczny sposób na odczytanie dokumentu, którego nie jesteśmy w stanie otworzyć, nie posiadając odpowiedniej wersji oprogramowania. Wówczas kliknięcie odnośnika Wersja HTML spowoduje prawidłowe wyświetlenie dokumentu zinterpretowanego przez Google jako strona HTML.

Czy i jaki wpływ na pozycjonowanie będzie miała powyższa zmiana - zobaczymy już wkrótce.

Źródło: Google

Autor
Miron Kłosiński
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się