61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Marketingowe podsumowanie 2022 roku

Opublikowano: 03-01-2023
Czas potrzebny do przeczytania: 6:15 min
 
Niezależnie czy Waszym hasłem przewodnim jest Nowy Rok-Nowy ja czy z Nowym Rokiem nowym krokiem – warto wiedzieć, co grudzień zmienił, a może podsumował w świecie marketingu internetowego.
 
GOOGLE, coś ty zrobił?
Przede wszystkim grudzień to tradycyjny czas podsumowań całego roku, ale też planowania przyszłości i taka myśl przewodnia przyświecała również marketingowcom, a że mówimy o świecie digital – zacznijmy od Google.
 
Google = algorytmy. Największą zmianą w tym obszarze było wdrożenie Core Web Vitals. Niektórzy nazywają je rewolucją, inni ewolucją, ale niezależnie od ocen – na pewno jest to doskonała prognoza na co w najbliższych latach będzie stawiał ten internetowy gigant. Dziś już wiemy, że była to zmiana na lepsze która wprowadziła nieco zawirowań w pozycjach stron internetowych, ale nadała też konkretny kierunek, a docelowo ma poprawiać doświadczenia użytkowników.

Wydajność serwisu i doświadczenia użytkowników (UX) będą stale zyskiwały na znaczeniu w budowaniu ratingu strony, ale też stają się kluczowym czynnikiem wpływającym na sprzedaż więc jest to zmiana która wymaga od nas refleksji, zatrzymania się na chwilę i rozważenia czy z naszej strony internetowej rzeczywiście „chce się korzystać”.

Za tym algorytmem pojawiły się oczywiste zmiany w całym powiązanym środowisku i tak swoich aktualizacji doczekały się Page Speed Insight, Lighthouse i Google Search Console.
 
Zmiany nie ominęły również potężnego narzędzia analitycznego czyli Google Analytics. Nowa wersja GA4 działa już w pełni – choć nadal zyskuje nowe funkcjonalności, a całkowicie przejmie funkcje wysłużonego Universala od 1 lipca 2023. Jest to też data, w której Universal przejdzie na zasłużoną emeryturę. Główne zmiany w nowym narzędziu to zmiana definicji danych, parametrów oraz sposobu ich przedstawiania.
 
GA4 dużo skuteczniej mierzy rzeczywistą liczbę sesji na stronie, nawet jeżeli użytkownik w trakcie niej skorzysta z kilku urządzeń. Dzięki temu, zdecydowanie lepiej rozumiemy, jak internauta porusza się po serwisie i lepiej rozumiemy czego od nas oczekuje, a my dostajemy informację jak te oczekiwania zaspokoić.
 
Google pogrzebał również w opiniach i dodał nowe funkcjonalności – kilka z nich dostępnych jest już w języku polskim i wkrótce możemy się spodziewać, że te dostępne obecnie za granicą zostaną udostępnione na naszym podwórku. W tej chwili, oprócz samej opinii możemy wyeksponować zalety i wady opiniowanego produktu czy opisać proces dostawy.
 
Tradycyjnie został ulepszony również algorytm spam update – ale jest to działanie regularne, które poprawia jakość korzystania z internetu.
 
Core Update
Jasnym jest, że aktualizacje nie ominęły też samego rdzenia Google, ale w tym wypadku jak zwykle informacje są mówiąc delikatnie ubogie, a zmiany oceniać możemy jedynie z perspektywy impactu jakie wywarły na sieć. W tym roku – jak wynika z badań – zyskał e-commerce, natomiast social media notowały okresowe spadki w widoczności.

W grudniu byliśmy z kolei świadkami wdrażania kolejnej aktualizacji – Heplful Content Update – ale nieznane są jeszcze jego konsekwencje – będziemy je z uwagą obserwować na początku roku.
 
Tymczasem w Social Mediach…..
…nadal bryluje Facebook. Czy 2023 odwróci tę sytuację? Myślę, że nie tak prędko. Drugie miejsce nadal należy do Instagrama, ale z podium spadł Twitter na rzecz coraz popularniejszego TikToka. Czy to zasługa rosnącej siły TT, czy może zmian na najwyższych szczeblach Twittera? Pierwszy kwartał roku powinien odpowiedzieć nam na to pytanie, choć ostatnia ankieta Elona Muska z pewnością nie napawa go optymizmem. Wyniki wskazały bowiem, że twitterowcy domagają się jego ustąpienia ze stanowiska. Czy zgodnie z obietnicą zastosuje się do wyniku?
 
TikTok w tym czasie urósł o 40% i stale dostarcza nowych narzędzi związanych z reklamami, o których pisaliśmy we wrześniu. Co ciekawe, z ostatnich badań rynkowych wynika, że coraz częściej wykorzystujemy social media do oglądania i śledzenia wydarzeń sportowych. Czy to zasługa ostatniego mundialu?
 
Natomiast najważniejszym wnioskiem, jeżeli już o social mediach mówimy jest na pewno to, że w mediach społecznościowych trzeba być. Hasło:  jeśli nie ma Cię na Facebooku, to nie istniejesz - powinno trafić do serducha każdego przedsiębiorcy prowadzącego e-biznes. Zwiększanie aktywności na tych platformach korzystnie wpływa na budowanie świadomości marki i produktów oraz znacznie ułatwia budowanie lojalnych społeczności wokół swojego brandu, a to właśnie na lojalności buduje się obecnie największy kapitał.
 
Omnibus
Mamy już styczeń, więc witamy w świecie Omnibusa. Nie jest to mało znany grecki bóg, a dyrektywa UE która w końcu zaczęła obowiązywać również w Polsce. To kolejny krok, aby konsumenci czuli się bezpieczniej w wirtualnym świecie, a informacje które uzyskują były bardziej wiarygodne.
 
Od tej pory koniec także z fikcyjnymi obniżkami na promocjach. Sprzedawca będzie musiał wykazać jak zmieniała się cena w ciągu ostatnich 30 dni, a także potwierdzić źródło pochodzenia opinii o produktach zamieszczonych w serwisie i umożliwić ich weryfikację, a jeżeli cena produktu będzie dopasowana do Klienta indywidualnie – ten musi uzyskać konkretną informację, jakie czynniki miały na to wpływ.

Zweryfikować należy również regulamin sklepu – który jest obowiązkowy, a znaleźć się w nim muszą dane firmy. Z resztą każdy mądry przedsiębiorca wie, że aby pozostać transparentnym i wzbudzić zaufanie wśród swoich Klientów jest to od dawna must have.
 
A jak wyglądała sprzedaż?
Porozmawiajmy chwilę o pieniądzach. Grudzień okazał się lepszy od prognoz, a nastroje konsumenckie uległy nieznacznej poprawie. Nie jest to szczególne zaskoczenia, ponieważ grudzień rok do roku charakteryzuje się wzrostem zakupów w sieci, a nasze wydatki znacznie rosną. Jednak dopiero pierwszy kwartał 2023 roku pokaże czy ten trend się utrzyma, na razie zalecałabym umiarkowany optymizm.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi m.in. przez Dentsu w 2023 r. wzrosną także wydatki na reklamę. Warto uwzględnić ten trend w nadchodzących budżetach. Konkurencja stale rośnie i aby nie zostać w tyle, trzeba mieć stale rękę na pulsie.
 
Podsumowując, może i grudzień nie przyniósł żadnej rewolucji, ale był kontynuacją dla już rozpoczętych zmian w marketingu, które w dużej mierze zakończą się lub wywrą mierzalny efekt w Q1 2023. Przemyślana strategia, transparentność biznesu, zatroszczenie się o doświadczenia Klienta na serwisie i dobra promocja strony (uwzględniająca również dywersyfikację sprzedaży na różnych kanałach) będzie decydować o nastrojach w jakich zakończymy kolejny rok. Do-siego Roku!


 
Karolina – Senior Direct Sales Specialist w Dziale Handlowym w Bydgoszczy.  W Sunrise od ponad 2 lat, od ponad 10 związana z handlem. Pasjonatka digital marketingu, UX i ekonomii behawioralnej, znawczyni zachowań konsumentów. Prywatnie psychofanka Formuły 1 – Forza Ferrari!
Autor
Karolina Nowaczyk
Ocena artykułu
4.29 - (7 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się