61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Google Lens – w Obiektywie Google

Opublikowano: 19-05-2022
Czas potrzebny do przeczytania: 5:15 min
Obiektyw Google to kolejny krok w ewolucji wyszukiwania informacji w sieci. Szybkie „pstryk”, szukaj i kup – w 3 prostych ruchach możesz odnaleźć i kupić uchwycony za pomocą aparatu przedmiot. Po kolejnych ulepszeniach w wyszukiwaniu tekstem czy dźwiękiem przyszedł czas na obraz.


Obiektyw Google – wyszukaj to, co widzisz
Google Lens (w wersji polskiej Obiektyw Google) to najnowsza technologia, która analizuje i wykrywa obiekty w formie wizualnej, wykorzystując coraz częściej spotykaną w algorytmach sztuczną  inteligencję. Swój start miała w 2017 roku podczas premiery urządzenia Google Pixel 2. Aplikacja jest często domyślnie instalowana na urządzeniach z zainstalowanym systemem Android. Ostatni czas nie był zmarnowany również dla urządzeń stacjonarnych – w 2022 roku poinformowano, że Google Lens zastąpi domyślnie wyszukiwanie obrazem w przeglądarce Chrome. Główną filozofią Obiektywu jest wyszukiwanie tego, co widzisz w czasie rzeczywistym lub przy wykorzystaniu wcześniej wykonanego zdjęcia.


Jak działa Google Lens?
Lens to inteligentna technologia rozpoznawania oraz porównywania obiektów umieszczonych na obrazie i ich odnalezienia w indeksie Google. Przy przygotowaniu odpowiedzi korzysta także z innych sygnałów jak tekst, metadane czy lokalizacja. W ten sposób określa treść oraz kontekst zdjęcia i pozycjonuje w wynikach najwyższą trafność na dane zapytanie od użytkownika.  Celem uzyskania jak najlepszej odpowiedzi wyszukiwarka filtruje treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich, stosując wytyczne Google SafeSearch – w ten sposób eliminując wyniki nieprzydatne lub niezgodne ze standardami.

W zależności od sposobu korzystania i skanowanej treści możemy wyróżnić kilka odrębnych funkcjonalności aplikacji:
 • rozpoznawanie tekstu – kopiowanie i zapisywanie tekstu prosto z grafiki, możliwość wykorzystania numeru np. telefonu czy konta bankowego, może służyć także do wykonania zapytania na podstawie rozpoznanego tekstu,
 • tłumaczenie na żywo – pozwoli na przetłumaczenie w czasie rzeczywistym tekstu wyświetlanego za pomocą aparatu np. etykiety w innym języku czy tytułu książki,
 • odnalezienie produktu – przy pomocy zdjęcia odnajdziemy sklep internetowy z wyszukanym lub podejrzanym u kogoś produktem np. element garderoby czy mebel do mieszkania,
 • identyfikacja roślin i zwierząt – doskonale radzi sobie z rozpoznaniem zwierząt oraz roślin w trybie czasu rzeczywistego...
…i wiele innych, jak tryb pomocy w rozwiązywaniu pracy domowej, sprawdzanie miejsc czy wyszukiwanie jedzenia, czyli tego co mamy na talerzu.

Przykład zastosowania wyszukiwania w Obiektywie Google – efekty zapytania to podobne produkty oraz informacja o firmie, która znajduje się na bluzie.

Wyszukiwanie obrazem a SEO
W tym przypadku nie powinniśmy szukać i spodziewać się znacznej ewolucji (jeszcze…). Zasady ustalenia topowych wyników nie zależą tylko od podobieństwa zdjęcia – nadal istotne są sprawdzone sposoby optymalizacji stron internetowych pod kątem SEO. W zależności od typu wyniku kładziemy nacisk na konkretny element na naszej witrynie – w tym przypadku to oczywiście optymalizacja grafiki (ale nie tylko).

10 przydatnych praktyk dla strony internetowej w kontekście pozycjonowania i wyszukiwania obrazem przy użyciu Google Lens:
 1. Korzystaj ze wspieranych przez Google rozszerzeń grafiki – oprócz najpopularniejszych jak JPG, PNG, rozważ wprowadzenie formatu używającego kompresji jak WebP.
 2. Nazewnictwo plików i ścieżki URL – optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczanie w nazwie pliku wyrażenia opisującego dane zdjęcie (zamiast popularnych DCIM-XXXX).
 3. Kontekst zdjęcia – jednym z najistotniejszych elementów wyszukiwania jest kontekst wokół obrazu, zadbajmy o otoczenie w postaci unikalnego i interesującego tekstu, wprowadźmy podpisy grafik.
 4. Atrybut ALT – wypełniaj atrybut ALT (tekst alternatywny) każdej istotnej grafiki na stronie. W jego treści powinny znaleźć się przede wszystkim informacje, co zawiera dany obraz, nie upychaj tam wyrażeń kluczowych.
 5. Rozmiary zdjęcia – dopasuj wymiary grafiki do szerokości witryny, zbyt szerokie lub niedopasowane zdjęcia obciążają serwis, ich skalowalność jest istotna w kontekście wykorzystywania urządzeń mobilnych.
 6. Dane strukturalne – oznaczaj zdjęcia dedykowanymi danymi strukturalnymi (np. schema.org), które pozwolą na lepsze zrozumienie obiektu przez wyszukiwarki.
 7. Parametry techniczne strony – zapewnij responsywność strony internetowej oraz szybkość jej ładowania, w ten sposób Google będzie „windować” grafiki w wynikach wyszukiwania. Istotna będzie kompresja wykorzystywanych obrazów.
 8. Sitemapa z obrazami – stwórz i zamieść mapę witryny z obrazami. Pozwoli to na indeksowanie i odnalezienie wcześniej nieodkrytych grafik.
 9. Google Merchant Center – jeżeli prowadzisz sklep internetowy, użyj GMC do przesyłania informacji o swoim sklepie i produktach. W ten sposób zyskasz możliwość pojawienia się w wynikach wyszukiwania na zapytania e-commerce.
 10. Unikalność – wyróżnij się i zadbaj, aby zdjęcia na Twojej stronie internetowej były unikalne, wyraźne i nie łamały standardów wyszukiwarki. Aby zabezpieczyć swoje zdjęcia, pamiętaj o wykorzystywaniu znaków wodnych.

Co dalej z Obiektywem Google?
W najbliższym czasie możemy liczyć na dalszy rozwój Obiektywu i jeszcze większą jego obecność na naszych urządzeniach. Usługi czasu rzeczywistego oraz ich wygoda to największe zalety tej aplikacji. Istotną wadą jest nadal wysoki procent nietrafionych odpowiedzi i porównań. Zastosowanie w przyszłości wzorców AI i włączenie multimediów do wcześniej zapowiedzianych aktualizacji algorytmu jak Google MUM może zwiększyć ich skuteczność, a zarazem popularność. Jeżeli chcesz zainstalować i przetestować aplikację Obiektyw Google wystarczy ją pobrać i zainstalować (dostępne dla Android, Chrome oraz iOS). Aplikacja jest w pełni darmowa.
Bartek
- od 10 lat związany z branżą SEO, Team Leader w Dziale Pozycjonowania, na co dzień doradza, pomaga i dogląda kampanii promocyjnych Klientów. Spełnia się w szkoleniach i optymalizacji procesów SEO. Hobystycznie pochłaniają go liczby, a liczby to pozycje - zwłaszcza te w top 10 w Google, ale nie tylko. Liczby to też:  gole w ukochanej piłce nożnej, zero-jedynkowa rzeczywistość w cyfrowym świecie, moc silnika w tłokach motocykli, a nade wszystko  jedna córka i  jedna żona. Liczby to cały jego świat.
Autor
Bartłomiej Żydkiewicz
Ocena artykułu
5.00 - (4 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się