Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Jak pisać dla internautów, by czytało im się szybko, lekko i łatwo

Opublikowano: 02-01-2019
Czas potrzebny do przeczytania: 4:50 min
Niewielu Polaków zdziera pierwszą kartkę z kalendarza z myślą: „nowy rok, nowy ja: od dziś będę więcej czytać”. Co gorsza, jak wynika z raportów Biblioteki Narodowej, praktycznie nikt takiego postanowienia nie dotrzymuje. Już nawet średniej długości artykuły to dla wielu osób za dużo. Nie trzeba mówić, jak bardzo trend ten szkodzi tworzeniu contentu – w końcu wiemy, że algorytmy Google cenią ciekawe treści, a na pozycjonowanie lepiej wpływają teksty rozbudowane, niż krótkie.

Ale nie rób takiej miny!
Uważaj – najgorsze, co teraz możesz zrobić, to zadrzeć nosa. Nie obrażaj się na taki stan rzeczy. Nie patrz z góry na fanów innych rozrywek niż lektura. Zamiast dołączać do akcji piętnujących czytelnicze lenistwo, naucz się przygotowywać łatwe i szybkie w czytaniu treści na stronę. Im prościej, tym lepiej!

Na naszym blogu dużo mówimy o tworzeniu ciekawych treści i pisaniu pod persony. Dziś natomiast wyliczymy sposoby ulepszenia tekstu: zarówno wizualnie, jak i takie, które już na pierwszy rzut oka przekonają odbiorcę, że znajdzie w nim przydatne informacje. Sprawdź, jakie są trzy elementy, które z każdego antyfana książek zrobią zapalonego czytelnika Twoich treści.Niech Cię widzą i słyszą
Co przeraża nie-czytaczy w tekstach? Wysiłek, który będą musieli włożyć w przyswojenie treści. Obejrzenie filmiku jest znacznie łatwiejsze. Włącz więc kamerę i opowiedz o tym, co chcesz przekazać swoim odbiorcom. Jeśli wstydzisz się pokazać twarzy, sięgnij po grafiki – ciekawie pomyślane rysunki, kolorowe grafy i wykresy doskonale przyciągają uwagę. Nie mówiąc już nawet o tym, że lepiej zapadają w pamięć.

Jeśli więc piszesz o poprawie wartości contentu na stronie, możesz na przykład zaoferować swoim czytelnikom taki oto smakołyk:


Źródło
: Moz

Uwaga na marginesie: umieszczanie filmików na stronie dobrze wpływa na pozycjonowanie! Algorytmy Google uwielbiają, gdy wzbogacasz treści, korzystając z różnych mediów.

Świetnie odbierane przez użytkowników portali takich jak YouTube są filmiki typu „jak zrobić”. Cenimy je za praktyczne wskazówki i za to, że w ciekawy sposób prowadzą nas za rękę przez proces od jego początku, do końca, na bieżąco wyjaśniając wątpliwości. Nagrywaj regularne podsumowania czy sekcję „news”, przeprowadzaj wywiady z ekspertami, prezentuj produkty. Jeśli Twoja branża na to pozwala, nie stroń od humoru: udane żarty poprawiają humor. Oprócz filmików, możesz także spróbować stworzyć podcast.


Powiedz NIE ścianom tekstu
Spójrz na tego biednego pisarza na zdjęciu powyżej. Tyle pracy, a mało kto będzie miał ochotę czytać to, co z takim zaangażowaniem tworzy. Dlaczego? Dlatego że ciągły, zbity tekst jest nieatrakcyjny. Równie dobrze w każdej linijce mogłoby się pojawić „All work and no play makes Jack a dull boy” – mało kto zwróciłby na to uwagę. Nie bierz więc przykładu z tego pana, zamiast pisać ciągiem, używaj grafik!

Niech obrazki pojawiają się pomiędzy akapitami (nigdy w środku i przenigdy wpół zdania!). Niech będą:
  •  kolorowe,
  •  intrygujące,
  •  zabawne – o ile nie pracujesz w branży pogrzebowej, choć i od tej reguły są wyjątki,
  •  informujące.
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zastosować storytelling w swoim tekście, grafiki stanowią ku temu doskonałą okazję. Możesz na przykład wybrać bohatera i przedstawiać jego podróż przez różne etapy, dosłownie lub symbolicznie związane z treścią danej strony. Koniecznie odpuść sobie generyczne obrazki– każdy użytkownik Internetu bombardowany jest grafikami do tego stopnia, że nieciekawe ilustracje automatycznie omijamy wzrokiem.A to masz na drogę!
Zanim dowiesz się, jak sprawić, by przeskanowany wzrokiem tekst od razu wydał się odbiorcy wartościowy i godny uwagi, musimy wrócić do samej istoty tworzenia contentu. Czemu w ogóle piszemy? Odpowiedź brzmi: bo chcemy wyposażyć czytelników w konkretną informację. Nasze intencje są zbieżne z intencjami użytkownika, który klika w dany link, by dowiedzieć się więcej. Wykorzystaj to i pokaż wyraźnie: tu znajduje się ważna informacja.

Koniecznie więc pogrubiaj, pochylaj, podkreślaj, zmieniaj kolory. Stosuj wypunktowania i koniecznie nadawaj podtytuły. Niech już jeden rzut oka na tekst sprawi, że czytelnik będzie wiedział, co gdzie jest. Nie obrażaj się także na sekcję TL;DR, czyli „za długie, nie czytałem/am” – odbiorca doceni, że szanujesz jego czas, a także to, że jeśli chcesz, to umiesz się streszczać.

Słowo się rzekło, czas więc na...

TL;DR!
Co masz zrobić, żeby komuś chciało się przeczytać Twój tekst?
  •  Wzbogać tekst o filmiki – z poradami, z wywiadami, zabawne i poważne.
  •  Rozbijaj treść grafikami – ale rób to z głową!
  •  Używaj formatowania, by prowadziło czytelnika przez tekst.
  •  Naucz się mówić to samo, tylko krócej.
A jeśli przypadkiem właśnie od sekcji TL;DR zaczynasz czytanie – hej, w jednym z akapitów jest odniesienie do filmu Lśnienie, warto przeczytać całość i sprawdzić! ;)
 

Źródło: SearchEngineJournal
Autor
Michalina Grzegorzewska
Ocena artykułu
5.00 - (7 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się