61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Podpis bez długopisu

Opublikowano: 17-07-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 1:25 min

E-podpis Podpis wart 400 zł.... To nie cena za zdobycie autografu ani łapówka za podpisanie jakiegoś dokumentu ;-) Mniej więcej taki jest natomiast koszt wdrożenia jednego kwalifikowanego (wymagającego certyfikatu) podpisu elektronicznego. Jeżeli firmy preferują elektroniczny obieg urzędowych dokumentów, od 21 lipca muszą w ten sposób parafować dokumenty przesyłane do ZUS-u. Ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym umożliwiła ograniczenie dosłownie papierkowej roboty i ekologiczne wykorzystanie Sieci do załatwiania wielu uciążliwych formalności. Polskie firmy wykorzystują to w różnym stopniu. Wśród przedsiębiorców z Business Centre Club 31% już używa e-podpisu, a 93% nosi się z takim zamiarem.

W skali całego kraju aż 89% przedsiębiorców uważa to rozwiązanie za potrzebne, a 80% prognozuje, że wkrótce zacznie przez Internet przesyłać faktury.

Na pytanie, czy e-podpis ograniczy wydatki biurowe, właściciele firm odpowiedzieli:


Przedsiębiorcy o e-podpisie
Ustawodawstwo powoli idzie w kierunku ułatwienia procedur. W odpowiedzi na obiekcje odnośnie kosztów dla firmy (na przykład certyfikowania podpisu dla 10 pracowników) w Ministerstwie Gospodarki pracuje się nad wprowadzeniem tańszego podpisu. Zdaje się, że piękne wieczne pióro już niedługo przestanie być niezbędne do podpisywania stert dokumentów. A i rosnąca góra papieru może zamienić się w elegancką bazę danych. Aby wysyłać faktury z podpisem elektronicznym, wystarczy mieć dobrą skrzynkę e-mailową, certyfikowany podpis i klientów świadomych trendów w prowadzeniu biznesu. I e-biznesu: teraz klient przychodzi przez Internet, negocjuje przez Internet i płaci przez Internet.

Źródła: lex.pl wirtualnemedia.pl

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
0.00 - (0 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się