61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Żeby Sieć nie była dziurawa...

Opublikowano: 16-07-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 3:10 min

Sieć InternetowaGdyby Internet był jedynie encyklopedią wiedzy z historii, geologii, literatury i innych dziedzin, troska bezpieczeństwo danych kończyłaby się na sprawdzaniu prawdziwości tych danych. Jednak Sieć stała się dla nas naturalną – choć wirtualną – przestrzenią spotkań, zakupów, regulowania rachunków, robienia przelewów. Zamiast wycieczki do banku czy na pocztę i spotkania z panią z okienka mamy możliwość załatwienia mnóstwa spraw poprzez kilka kliknięć. Zamiast rozlepiać plakaty na mieście i wciskać ludziom ulotki, promujemy się elegancko w wyszukiwarkach i poprzez linki. Zamiast drżącą ręką wręczać teczkę z CV i listem motywacyjnym – wysyłamy internetową aplikację do pracodawcy. Powierzając Sieci tak ważne dane, przejawiamy zaufanie w sieciowe bezpieczeństwo. I chociaż docierają do nas informacje odnośnie różnych przecieków czy włamań, musimy mieć pewność, że nasze dane – na przykład numer konta albo PIN do karty – pozostaną spokojnie w zasobach adresata.

Jak sami możemy dbać o bezpieczeństwo naszych danych (i elektronicznych pieniędzy) w Sieci? Istotne jest, z jakiej przeglądarki korzystamy. Specjaliści oceniają, że Internet Explorer w wersji 7 to najbezpieczniejsza przeglądarka spośród dostępnych – szczególnie jeżeli jest skonfigurowana z najnowszą Vistą. Wśród zalet tego oprogramowania jest blokada dostępu dla złośliwego oprogramowania oraz konieczność dania zezwolenia na instalację każdego nowego programu.

Jeśli jednak z konieczności, przyzwyczajenia czy upodobań korzystamy z innych przeglądarek, możemy oczywiście przeciwdziałać działaniom hakerów czy niedoskonałości zabezpieczeń. Aby uniknąć przedostania się danych w niepowołane ręce, warto korzystać na przykład z BitBlockera, czyli narzędzia do szyfrowania danych. Jak działa Firewall Dużym zaufaniem można obdarzyć również Firewall – oprogramowanie, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ścianę ogniową”, musi być skuteczną zaporą przed sieciowymi złodziejaszkami. Jest to bariera zlokalizowana w miejscu (wirtualnym :-) ) przepływu informacji między Siecią a użytkownikiem – i z powrotem. Co ważne, tylko korzystanie z legalnego oprogramowania maksymalizuje szanse bezpiecznego korzystania z jego funkcji i zasobów sieciowych. Aktualizacje udostępniane przez twórców oprogramowania na bieżąco dostosowują komputer do warunków w środowisku internetowym – a zagrożeń „ekologicznych” w nim występujących można w ten sposób uniknąć.

Wśród owych zagrożeń znajduje się między innymi:

- pishing
- kradzieży danych za pomocą np.: fałszywej strony internetowej
- malware - złośliwe oprogramowanie, narzędzia, skrypty, których celem jest wyrządzenie szkody użytkownikowi komputera. Krótko mówiąc, jest to najgorsza zmora internautów: wirusy, utrudniające pracę na komputerze i podstępne trojany, umożliwiające osobie niepowołanej dostęp do komputera i eksploracje danych
- spyware – programy szpiegowskie zbierające cenne informacje dla piratów i złodziei sieciowych: numery kart kredytowych, hasła, piny
- keylogery - programy rejestrujące każdą literkę i przecinek, który wystukujemy na klawiaturze – na nic się zdają zmyślne hasła wymyślane na użytek skrzynki pocztowej czy dostępu do e-konta
- nielegalne programy
- fałszywie "zalegalizowane" pirackie lub tymczasowe wersje programu.

W obu powyższych przypadkach użytkownik sam ściąga złośliwe kody na swój komputer. Wiele zależy od nas. Korzystanie z Sieci to także kwestia własnej dbałości o „higienę” komputera i rozważne wykorzystywanie rozlicznych możliwości, jaką daje nam Internet.

Źródło: Gazeta.pl

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
0.00 - (0 głosów)
Komentarze
#1fooky2008-08-06 14:28:40
heh.. mówiąc o dosłownym tłumaczenia słowa "Firewall" warto by sięgnąć do słownika... :) o ile dobrze pamiętam "wall" to ściana a nie fosa... :)

fosa: http://www.dict.pl/dict?word=fosa&words=&lang=PL
ściana: http://www.dict.pl/dict?word=%C5%9Bciana&words=&lang=PL
#2Małgorzata Kucharska2010-12-01 14:27:04
Słuszna uwaga, poprawka językowa naniesiona:-)
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się